Edita Mildažytė pristatė dvi asmenines kolekcijas – tarpukario kalėdinių atvirukų ir eglės žaisliukų

Edita Mildažytė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-12-20 18:28
Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje, antradienį atidaryta paroda „Linksmų Šventų Kalėdų! Tarpukario kalėdiniai atvirukai iš Editos Mildažytės kolekcijos“. Taip pat bernardinių vienuolyno refektoriume sužibo kalėdinė eglė, kuri papuošta E.Mildažytės surinktais žaisliukais. 15min E.Mildažytė papasakojo apie neįprastas savo kolekcijas ir pasidalijo prieššventinėmis mintimis.

Bendraudama su 15min E.Mildažytė pasakojo kaupianti dvi neįprastas kolekcijas – senovinių kalėdinių žaisliukų ir senovinių kalėdinių atvirukų.

Savo surinktais žaisliukais garsi žurnalistė papuošė bernardinių vienuolyno refektoriume („Arkangelo“ konferencijų ir meno centre) stovinčią kalėdinę eglę, kurią pamatyti ir žaisliukus apžiūrėti gali kiekvienas svečias.

Tuo tarpu kalėdinius atvirukus iš jos kolekcijos galima pamatyti Bažnytinio paveldo muziejuje.

Žaisliukus kolekcionuoja 15 metų

E.Mildažytė skaičiuoja, kad kalėdinius žaisliukus renka jau daugiau nei 15 metų. Kiek tiksliai jų prikaupė, suskaičiuoti sunku – sutalpinti į tris komodas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Vienais metais, kai su Gintu (Anapilin išėjusiu E.Mildažytės vyru, – aut.past.) visai neturėjome pinigų ir jau kartu gyvenome, turėjome papuošti eglę. Ką daryti?.. Prisiminiau, kad vyro dėžėje buvo kažkokių senų žaislų. Ištraukiau juos ir nustebau, kokie gražūs. Gintautui irgi pasirodė labai gražu, originalu. Taip ir pradėjome rinkti. Tuo metu tai visai nebuvo madinga – visi egles puošdavo vienodais bumbulais, kaspinais... Tada atsirado tokios dirbtinės eglės, kurias vos ne su dušu galima plauti ir pastatyti su visais žaislais. Todėl mes atrodėme labai nemodernūs, keisti“, – prisimena E.Mildažytė.

Jos kalėdinių žaisliukų kolekcijoje galima rasti tikrų įdomybių, retenybių: „Kolekcijoje yra tarybinių, iki karinių, daug smetoniškų žaisliukų, kurie ir matomi parodoje. Jie nėra išvaizdūs, verti iš smulkių karoliukų. Dar yra daug vokiškų žaisliukų. Kaupdami kolekciją eidavome ieškoti, kur jų įsigyti, kas nors dar vis atnešdavo... Vėliau dėjome skelbimus į laikraščius, supirkinėjome. Tada žaisliukai buvo prieinami, jų buvo. O dabar beveik nebe. Ir dabar jie baisiai brangūs.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Yra ir naujesnių žaisliukų, bet vis tiek ypatingų. „Man padovanoja ir šiuolaikiškų. Turiu tikrai įdomių eksponatų. Pavyzdžiui, žaisliuką iš Afganistano, kelis labai gražius lenkiškus, amerikoniškus“, – šypsosi žurnalistė.

Atvirukai mena istoriją

15min ji papasakojo ir apie kitą kolekciją – senovinių kalėdinių atvirukų. Lietuviški kalėdiniai atvirukai „užgimsta“ 1904-aisiais – spaudos grąžinimo metais. Tarpukariu kalėdiniai atvirukai taip pat buvo kuriami ir spausdinami Vokietijoje ir Prancūzijoje, Lietuvoje ant jų būdavo užspaudžiamas lietuviškas kalėdinis pasveikinimas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Atvirukuose matomi žiemiški peizažai, apsnigtos eglės, idiliški šeimos vaizdai, įsimylėjėliai. Šventoji šeima Betliejaus prakartėlėje – gana retas vaizdinys. Nemažą kolekcijos dalį sudaro Estijoje leisti protestantiški kalėdiniai atvirukai. Eksponuojamas atvirukas su Lietuvos respublikos prezidento Kazio Griniaus parašu.

„Kolekcionuoti kalėdinius atvirukus – ne visai mano idėja. Tai mano bičiuliai sugalvojo, kad jei jau renku kalėdinius žaisliukus, vadinasi, turiu rinkti ir atvirukus. Jie padovanojo man kažkiek atvirukų, o vėliau ta kolekcija po truputį pildėsi“, – pasakojo E.Mildažytė.

Iš viso jos kolekcijoje – apie 100 atvirukų. Visus juos namuose žurnalistė saugo sudėjusi į voką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Įdomiausi man – patys seniausi atvirukai. Kokie nors vienuolių ranka piešti, pavyzdžiui, XV amžiuje. Tik tokių aš, žinoma, neturiu. Lietuviški atvirukai atsirado tik po spaudos draudimo panaikinimo, bet ir tokių, deja, neturiu. Jie ypač reti, juos turi tik vienas kitas kolekcininkas. Taigi kaip suprantate, pati užkietėjusi kolekcininkė nesu, man tai greičiau žaidimas“, – šypsosi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Per Kalėdas – su vaikais

Pristatydama kalėdines savo kolekcijas E.Mildažytė paatviravo ir apie asmenines švenčių tradicijas. „Visad kepu dvi žąsis. Per Kalėdas ateina visi vaikai, kartu jas valgome. Keičiamės dovanomis. Kadangi mūsų daug, nedovanojame jų kiekvienam, – išsitraukiame, kas kam. Kai susirenka visi vaikai, būna labai linksma“, – tikina.

Ji neslepia – po vyro Gintauto mirties prieš šventes šiek tiek jaudinasi. „Pradžioje galvojau, kad švenčių šįmet visai nelauksiu. Bet dabar imu galvoti, kad gal jos ir nebus tokios baisios. Mano vyras pernai per Kalėdas dar buvo, nebuvo kokių dramatiškų įvykių... Man pačiai keista, kad imu laukti Kalėdų“, – sakė E.Mildažytė.

Paroda veiks iki 2017 m. vasario 2 d., Kalėdų eglė refektoriume stovės iki 2017 m. sausio 7 d.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai