Edita Esenku: „Mylėkite savo kūną – moters seksualumas neturi nieko bendra su gašlumu“

Edita Esenku / Asmeninio archyvo nuotr.
Edita Esenku / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-15 09:30
AA

Edita Esenku Šimkutė yra pas kinų meistrą Manteką Čija sertifikuota dao praktikų instruktorė, tinklapio apie seksualines praktikas moterims „Gydomoji Tao Meilė“ bei sveikos gyvensenos tinklaraščių autorė. Ji veda seminarus moterims, pasitelkiant nefrito kiaušinį, meditacines praktikas emocinei ir fizinei sveikatai sustiprinti. Su Edita susitikome pakalbėti ne tik apie jos vedamas praktikas, bet ir apie tai, kas svarbiausia – meilę sau. Meilė sau, savo kūnui – ar iš tiesų atkreipiame į tai dėmesį? Kaip moteriai priimti savo kūną ir seksualumą?

Meilė sau, savo kūnui – ar iš tiesų atkreipiame į tai dėmesį? Kaip moteriai priimti savo kūną ir seksualumą? Kaip teigia Edita, mes labai dažnai nepastebime dalykų ne dėl to, kad jie neegzistuoja, bet dėl to, kad mes į juos neatkreipiame dėmesio. Tad šiame pokalbyje kalbamės apie dėmesingą meilę sau ir sveiką santykį su savimi.

Pastaruoju metu nemažai žmonių domisi sveika gyvensena, meditacija, joga ir pan. Neretai pakeisti kažką gyvenime priverčia liga ar patirtas išgyvenimas. O kas Jus paskatino pakeisti savo gyvenimo būdą? Kas yra dao mokymas?

Daugiau nei prieš penkerius metus gyvenau kaip visi, valgiau viską, o savaitgaliais atsipalaiduodavau vakarėliuose. Pradėjus artimiau bendrauti su savo antrąja puse, jis supažindino mane visų pirma su pramankšta, daosių jogos, stuburo stiprinimo pratimais – aš aiškiai pajutau jų naudą ir mane tai sužavėjo. Vėliau pradėjau mokytis ir daosių seksualinių praktikų, kurios išties stipriai pakeitė mano gyvenimą. Meistro Manteko Čija dao mokymas vadinasi „Universal Healing Tao“. Termino „universal“ reikšmė būtų ne “universalus“ ar „visuotinis“, tiksliausias vertimas būtų „Visatos Gydomasis Tao“.

Tai yra bendri dėsniai, kuriuos tu gali integruoti į bet kurią kultūrą, todėl pas jį atskrenda mokiniai ir iš Indijos, ir iš Australijos, Amerikos,Europos. Tai bendri dėsniai, kokiu būdu mūsų kūne teka energija, aktyvina mūsų kūną. Kalbant apie meditaciją, pirma užmezgamas ryšys su savo vidaus organais: meilė, džiaugsmas „gyvena“ širdyje, tad šias pozityviąsias emocijas reikia puoselėti, mūsų emocijos yra pilnai susijusios su mūsų sveikata. Kai emocijos subalansuotos ir mes jaučiame meilę, galime pradėti praktikuoti daosių seksualines praktikas.

Edita Esenku / Asmeninio archyvo nuotr.

Nefrito kiaušinio praktika – kas tai yra? Kodėl naudojamas būtent nefrito akmuo, bei kokius negalavimus padeda sumažinti?

Nefrito kiaušinio praktika yra viena iš tų praktikų, kurias meistras Mantekas Čija moko tam, kad moteris išmoktų kaupti savo gyvybinę energiją ir neleistų vykti didelėms gyvybinės energijos netektims. Po gimdymo makštis negrįžta į normalią būseną: menstruacijos ilgėja, jos būna skausmingos, moteris jaučiasi nusilpusi, kadangi vyksta labai dideli gyvybinės energijos praradimai. Būtent nefrito kiaušinio praktika lavina intymius raumenis. Bet čia kalbame ne tik apie seksualinį gyvenimą poroje, kad gerėja santykiai, bet ir iš energetinės pusės – moteris išmoksta transformuoti seksualinę energiją į gyvybinę energiją. Gana greit pradeda trumpėti menstruacijos, atsiranda raumenų tonusas.

Atitinkamai ir partneris nenori ieškoti kitos moters, nes jo moteris jam tampa pati geriausia. Moteriškos praktikos padeda subalansuoti hormonus, sušvelnėja PMS, tad jas praktikuoja ne tik gimdžiusios moterys. Menopauziniu laikotarpiu moteris greit pajunta pagerėjimą ir jau po kelių savaičių tokių pratikų sulaukiu atsiliepimų, jog nebelieka karščio bangų.

O kodėl būtent nefritas? Nefritas stiprina inkstus (graikiškai „nefros“ yra inkstas), taip pat padeda atsiskleisti moteriškumui, labiau pamilti save. Senovės Kinijoje nefrito kiaušinio praktika buvo žinoma išskirtinai tik imperatoriškajam ratui. Bet yra šiuolaikinių variacijų, kaip pavyzdžiui, pas mane galima pasirinkti aventurino, juodojo obsidiano kiaušinį, esmė nuo to nesikeičia – vis tiek yra treniruojami intymūs raumenys. Skiriasi šiek tiek energetinės savybės, bet tai yra tik pridėtinė vertė.

Edita Esenku / Asmeninio archyvo nuotr.

Užsiminėte apie gyvybinės energijos reikšmę moters sveikatai. Jei ši energija iššvaistoma vulgariai, kaip pavyzdžiui, įžymybių pasaulyje, kurio pavyzdžiu neretai seka jaunos mergaitės, tuomet kas yra sveikas seksualumas?

Kada žmogus išgirsta, kad kažkas yra susiję su seksualumu, seksualinėmis praktikomis, labai dažnai nusipiešia etiketę, kad čia yra kažkas nepadoraus, kažkas gašlaus ir iš karto įsijungia atmetimo reakcija. Arba išgirsta žodį „orgazmas“, kad praktikos padeda pasiekti moteriai orgazmą, ir nebepriima informacijos, nors ji tai moteriai gali būti ypač aktuali, kaip, pvz., šlapimo nelaikymo problemos įveikimas.

Mūsų visuomenėje seksualumas yra tabu tema arba tai yra siejama su „rožinės pupytės“ įvaizdžiu – moterimi, kuri pernelyg išreiškia savo seksualumą apranga, elgesiu, ryškiu makiažu ir panašiai. Kas yra šiuolaikinėje visuomenėje seksualu? Reikėtų atskirti gašlu ir išties seksualu. Tai labai priklauso ir nuo žmogaus mąstymo. Tarkim vienas vyras tvirtins, jog jam seksualu yra mergina pasidabinusi mažai kūną dengiančiais drabužiais ir aukštakulniais, ryškiais ilgais nagais ir didele krūtine. O kitam vyrui seksuali bus ta moteris, kuri nerūpestingai šypsosi pajūryje apsirengusi žavia besiplaikstančia suknele. Ir ji atrodys tikrai žaviai, seksualiai, nes plaikstosi palaidi plaukai, ji visiškai atsipalaidavusi, nebūtinas makiažas ir nesvarbu ar ji apskritai kažką apsiavusi.

Tai tas žavusis seksualumas, tas tikrasis, o ne tas, kuris yra visuomenėje nupieštas ant žurnalų viršelių. Vyrai, kurie įžvelgia giliau visus tuos dalykus, nebeprisiriša prie televizijos, reklamų įtakos, išeina iš to madinga-nemadinga pasaulio, jie visai kitaip žvelgia į moters seksualumą. Tiesiog noriu pabrėžti, kad tai, kas moteriai atrodo, jog vyrui patinka, ir kas jam iš tiesų patinka gali skirtis.

Nuo to priklauso ir kokį vyrą pritraukiame: lengvabūdį ar užmegsime rimtus santykius. Aš reprezentuoju tą paprastą, žemišką moterį, kuri yra lygiai tokia pat, kokios dažniausiai yra „Gydomoji Tao Meilė“ seminarus lankančios moterys: paprasta moteris, kartais pasidažiusi, kartais ne, kartais su suknele, o kartais su sportinėmis kelnėmis, bet ji puikiai suvokia, kad tai, ką ji šiuo metu turi savo gyvenime, galėtų patobulinti. Aš norinčioms keisti savo gyvenimą į gerąją pusę pasakoju savo istorijas, savo patirtis – tai yra paprasto žmogaus patirtis, bet būtent dėl to ji ir įkvepia. Žmogus pasidaro arčiau – labiau pasitiki, labiau tiki, kad ir jis gali pakeisti savo gyvenimą, gaunasi paskatinimas, o ne pavydo formavimas. Tad seksualumas turėtų būti išvien su sveikata, gera savijauta, ir visada su meile.

Gerai pastebėjote, jog moters seksualumas neretai siejamas su „rožinės pupytės“ įvaizdžiu. Daug yra diskutuojama apie liekno kūno kultą, bei tam tikrus grožio standartus, tačiau realybėje dauguma jaunų merginų ir moterų vis dar nepriima savo kūno – badauja, alina save, kol suserga sunkiomis ligomis. Kaip jūs tai vertinate?

Ir aš buvau ta, kuri irgi nepriėmė savo kūno. Nuo pat mokyklos laikų buvo man klasiokės įkalusios į galvą, kad aš esu stora, mat buvau aukščiausia klasėje. Paskui pradėjau pastebėti, kad yra daug stambesnių už mane. Bet būtent kai pradėjau daugiau medituoti ir suvokti savo emocijas, atėjo supratimas kaip iš tiesų yra.

Svarbu ne tai, kaip aš atrodau, o kaip aš save priimu. Jei mylimas žmogus moteriai pasako kokį komplimentą, jog ji gražiai atrodo, o ši atšauna, kad priaugo porą kilogramų ar pasiskundžia storomis kojomis, ji tik dar labiau apsunkina savo emocinę būseną. Moteris turi išmokti priimti komplimentus, labiau pamilti save. Kiek aš matau moterų, kurios apkūnios, bet apsirengusios tikrai žaviai, atrodo gražiai. Priimi ją kaip taip pat seksualią, žavią moterį, kuri tiesiog turi daugiau svorio. Taip, iš kitos pusės, antsvoris yra nesveikata. Ilgalaikėje perspektyvoje ji gali turėtu problemų su sveikata.

Aš pati, kas pusę metų užsiimu ne ilgiau nei savaitę trunkančiu gydomuoju badavimu ir organizmo valymu, bei kitiems tai rekomenduoju kaip detoksikacijos priemonę. Bet aš nepalaikau nuolatinės dietos, nuolatinio kūno alinimo, nes čia yra tai, į ką pakliūna lyg į tinklą šiuolaikinės merginos – nuolatinis stresas dėl svorio ir depresija.

Gydomajam badavimui turi nusiteikti, tam pasiruošti, išsivalyti žarnyną, o prie maisto grįžtama palengva, atsisakant saldumynų, ribojant gliuteno produktų vartojimą. Kitaip tariant, gydomasis badavimas turi būti „restartu“ pereiti prie sveikos mitybos. Sunkiau yra tiesiog mesti šokoladą, negu po badavimo tiesiog jo nebevalgyti, nes kūnas nebeprašo.

Žmonės man dažnai po badavimų rašo, kad jų nebetraukia bandelės, šokoladas, nors iki tol galvojo, jog jiems to atsisakyti tiesiog neįmanoma. Mano dieta yra tokia, kad aš tiesiog esu atsisakiusi kai kurių produktų: maždaug šešerius metus nevalgau cukraus, gliuteno, karvės pieno produktų, raudonos mėsos. Tai nereiškia, kad aš valgau nepakankamai, renkuosi valgyti sočiai, bet sveikai.

Atskirkime, ką reiškia dietų manija, kuri vis dar madinga, o kur yra tiesiog sveikas gyvenimo būdas. Aš moterims visada rekomenduoju, kad jūs neieškokite būdų, kaip sulieknėti konkrečiam vakarėliui, bet paprasčiausiai atsisakykite tam tikrų produktų ir nuo kokios šeštos ar septintos valandos nevalgykite. Stebėkite, kiek vandens išgeriate. Moters kūnas yra žavus visoks, priklausomai nuo to, kaip mes jį priimame ar kokios yra visuomenės grožio normos. Moteris gali būt graži visokia, visokie mes būname, ir visokiais mes save ir turime priimti. Lygiai taip pat ir kūnas, jis gali būti visoks: vienu gyvenimo etapu jis gali būt lieknesnis, kitu etapu – stambesnis.

Edita Esenku / Asmeninio archyvo nuotr.

Ką palinkėtumėte, ar patartumėte moterims, kurioms sunku priimti savo kūną kaip dovaną?

Aš palinkėčiau visų pirma pakeisti savo požiūrį į tai, kas yra gražu ir negražu. Pakeisti požiūrį į tai, kaip turi ar neturi būti. Į tai, kad džiaugtis šia akimirka, džiaugtis šia diena, o ne sakyti: „Aš būsiu laiminga tada, kai aš numesiu penkis kilogramus, nes aš dabar esu nelaiminga“. Bet kai ji numes penkis kilogramus, tada sakys: „Man dar dviejų kilogramų trūksta, nes aš vis dar nelaiminga“. Vėl numes dar du kilogramus: „Žinok, kai aš pasistatysiu namą, aš būsiu laiminga“. Pasistato namą, ir taip toliau, ir taip toliau. Esmė, ką mes jaučiame viduje ir kaip priimame savo kūna. Nereikia tikėtis stebuklų per vieną dieną, kad su ypatinga dieta greit nukris svoris. Kas greitai nukrenta, tas greitai ir sugrįžta. O ilgalaikėje perspektyvoje, tas, kas nukris, tas ir nebegrįš.

Aš svėriau dešimčia kilogramų daugiau negu dabar, bet pakeičiau savo mitybą iš esmės. Nekankinkite savęs, neerzinkite, lipdamos ant svarstyklių kiekvieną dieną! Vertinkite tai, kaip jūs tą dieną atrodote, gal jums tie penki kilogramai nė kiek netrukdo, gal jūsų apranga jums netinka. Gal jums tos kelnės netinka, nes jos yra tokio stiliaus, kad labai tinka lieknoms, o jums netinka, tad raskime tą variantą, kuris mums yra tinkamiausias. Aš kalbėjau su viena drauge, kuri veda moteriškus šokius kaip šokio terapiją ir pati turi viršsvorį. Žmonėms būna keista, kai sužino, jog ji šoka, nes mūsų visuomenėje priimta scenoje matyti tik lieknas moteris. Tačiau mano požiūriu tai yra labai daug: tiek jos asmeniniams pokyčiams, tiek įkvepiant kitas moteris nepasiduoti negatyviam savo pačių vertinimui. Aš neskatinu apkūnumo, sveikata fiziniame ir emociniame lygmenyje turi būti numeris vienas, tačiau savo kūno priėmimas yra vienas iš būdų kaip įveikti emocines ir psichologines bėdas.

Iš tiesų meilė sau prasideda nuo mažų žingsnelių, nuo požiūrio keitimo apie savo kūną, grožį ir seksualumą. Kiekviena moteris yra unikali ir tuo nuostabi. Visuomenės standartai – tik mada, kuri greitai praeina. Kai save iš tikrųjų pažįstame, jaučiame savo kūną, individualumą, savaime mažiau kreipiame dėmesio į madas. Sveikata – tai ne tik sveika gyvensena, bet visų pirma meilė sau. O kai mylime save, tai atsispindi ir išorėje. Tada nebūtina maskuotis sunkiu makiažu ar spraustis į nepagrįstus standartus. Tikimės, kad šis pokalbis įkvėps jus labiau priimti save tokią, kokia jūs esate.