Dvylikos kvadratinių metrų erdvėje telpa ir kūryba, ir vaikai

Kotryna Zylė ir Vytenis Žilinskas / „Lietuvos ryto“ televizijos nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-04-06 14:26
Minimalizmo sėklą Europos architektūroje pasėjo nuo krikščionybės XVI amžiuje atskilę protestantai. Ramybę ir darną deklaruojantis architektūros stilius sudomino ir „Lietuvos ryto” televizijos laidos „4 kampai” kūrėjus. Minimalizmą jie rado sode už Vilniaus, kur architektas Vytenis Žilinskas savo žmonai, dviejų puikių knygų vaikams – „Didžioji būtybių knyga“ ir „Milžinas mažylis“ autorei Kotrynai Zylei pastatė kūrybos namelį.

Prieš keletą metų, kai Kotryna ir Vytenis sugalvojo sau miškuose pastatyti mažą mažulytį namelį, kuriame būtų galima kurti knygas, jiedu dar buvo dviese. Šiandien šeima augina du vaikus ir savo gyvenimo be 12 kvadratinių metrų namelio neįsivaizduoja.

Gamtoje klajoti ir laisvą laiką leisti mėgstantis Vytenis namelį pirmiausiai statė savo žmonai Kotrynai. Įsivaizdavo, kol jis mėgausis gamta, ji galės rašyti ir iliustruoti jame savo knygas.

Šiandien namelis stovi Kotrynos tėvų sode už Vilniaus, o ne tarp gražiųjų miškų ir pievų, kur iš iš pat pradžių buvo pastatytas. Atsirado piktų žmonių, kuriems atokiai pastatytas namukas parūpo. Kūčių išvakarėse, daugiau nei prieš metus, piktavaliai jį išplėšė, išnešė ten buvusius daiktus, o Vytenio kurtą popieriaus skulptūrą – elnią su didžiuliais ragais, suplėšė. Kad ir kaip tuomet buvo nemalonu, pora džiaugiasi, kad nediduką pastatą galėjo iš tos vietos išgabenti ir perkelti į kitą, saugesnę erdvę.

„Lietuvos ryto“ televizijos nuotr.
„Lietuvos ryto“ televizijos nuotr.

Skandinavijoje tokio dydžio namukai nieko nestebina. Danai, švedai ir norvegai juose mėgsta atostogauti, o namelius stato miške ar ant jūros kranto. Iš kur tokio namuko idėją pasiekė Vytenį? „Aptikau ją statybose“, – juokiasi architektas ir pasakoja, kad namelis didžiuliais langais gimė iš statybinio vagonėlio.

Mėlyną statybininkų namelį Vytenis perdažė, šiek tiek paaukštino ir vienoje sienoje įstatė didžiulį langą. Visai neseniai šalia namelio atsirado terasa. „Nameliai iš konteinerių primena vaikiškas lego kaladėles. Ir žaidžiant jomis, ir statant tokius namelius procesas niekada nesibaigia, lipdyti į šonus, kelti į aukštį, kurti ir konstruoti kokias tik nori formas, gali visą likusį gyvenimą”, – sako architektas.

Kaip keturių asmenų šeimai išsitekti nedidelėje erdvėje? Kaip į dvylika kvadratų sutalpinti svarbiausius daiktus? Ką deklaruoja minimalizmo filosofija? Apie visa tai – minimalistiškai jau šį šeštadienį, 18.30 val. „Lietuvos ryto” televizijos laidoje „4 kampai”.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai