Dvidešimt metų po Johno F. Kennedy ir jo žmonos Carolyn žūties – mirtis visada sukiojosi aplink šeimą

Johnas F. Kennedy Jaunesnysis ir  Carolyn Bessette-Kennedy/ Vida press nuotr.
Johnas F. Kennedy Jaunesnysis ir Carolyn Bessette-Kennedy/ Vida press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-08-10 20:23
AA

Prieš dvidešimt metų – 1999-ųjų liepos 16-ąją – lėktuvo katastrofoje žuvo Johnas F. Kennedy Jaunesnysis (1960–1999) ir jo žmona Carolyn Bessette-Kennedy (1966–1999). Vieną gražiausių ir prieštaringiausių to meto JAV aukštuomenės porų visiems laikams sujungė mirtis.

Visiems laikams – nes po tragedijos daug rašyta ir kalbėta ne tik apie nelaimės priežastis. Minėtas garsusis Kennedy klano prakeiksmas – esama kelių versijų, kodėl šeimą taip skina mirtys. Mistikos mėgėjams turėtų patikti šioji – esą tolimas protėvis Fitzgeraldas kadaise dar Airijoje, iš kur Kennedy atsikraustė į Ameriką, rado užkeiktą auksą. Kitos užsimena apie antisemitizmą, plėšikavimą ir kruvinus nusikaltimus sausojo įstatymo metais – tada šeima ypač praturtėjo.

Sklandė gandai, kad nekarūnuoto Amerikos princo ir princesės santuoka vos po trejų metų kabojo ant plauko, – cituoti lyg ir šeimos draugo žodžiai, neva tik lėktuvo sudužimas leido Johnui ir Carolyn likti ištikimiems santuokos priesaikai – būti kartu, kol mirtis išskirs. Girdi, Carolyn dvi valandas vėlavo į oro uostą Naujajame Džersyje ir todėl skristi teko naktį, blogu oru. Arba esą Johnas susiginčijo su žmona, nesuvaldė savo lėktuvo „Piper Saratoga II“ ir pražudė trijų jaunų žmonių gyvybę – be jo ir Carolyn, salone buvo jos sesuo Lauren. Nė vienam iš žuvusiųjų nebuvo nė keturiasdešimties: Johnui – 38, Carolyn – 33, Lauren – metais vyresnė.

Johnas F. Kennedy Jaunesnysis ir Carolyn Bessette-Kennedy/ Vida press nuotr.

Žinoma, yra Nacionalinės transporto saugos tarnybos ataskaita, kurioje teigiama, kad beveik pasiekęs kelionės tikslą – Martos vynuogyno salą – Johnas prarado orientaciją, lėktuvas pateko į suktuktą ir rėžėsi į vandenyną. Bet juk piloto klaida ir oro sąlygos – sausas ir neįdomus paaiškinimas. Amerikos sūnus, kaip jis buvo vadinamas, negalėjo štai taip paprastai imti ir apsirikti, nors minėtąja „Piper Saratoga II“ skraidė vos 36 valandas, o ir oro sąlygos buvo nekokios – tvyrojo tirštas rūkas.

Po tragedijos JAV buvo paskelbtas visuotinis gedulas – nors Johnas nebuvo nei valstybės veikėjas, nei sporto čempionas, nei muzikos ar kino legenda. Tačiau... legenda jis buvo – Amerikos sūnus (žurnalistų duotoji pravardė akimoju prigijo), pirmasis vaikas, gimęs išrinktojo prezidento šeimoje. Visi prisiminė trimetį berniuką, prie karsto atiduodantį pagarbą velioniui tėvui – nužudytam prezidentui Johnui F. Kennedy. Perspektyvus politikas ir, ko gero, paskutinė Kennedy giminės viltis atsidurti politikos olimpe. Nenuostabu, kad graudžiosios sukakties proga jo ir Carolyn meilės istorija vėl prisimenama.

Johnas F. Kennedy Jaunesnysis per tėvo laidotuves/ Vida press nuotr.

Mirtis visada šalia

Kai tėvas tapo 35-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu, Johnas F. Kennedy jaunesnysis buvo gimęs vos prieš šešiolika dienų, o jo laidotuvių dieną buvo tik trejų metų. Našlė Jacqueline nusprendė, kad ir tokiu metu mažyliui reikalinga šventė, – esą net tokia netektis nepalaužia Kennedy: kol viename Baltųjų rūmų sparne rengtasi atsisveikinimo ceremonijai, kitame nerūpestingai linksminosi vaikai. Vis dėlto Johną ir vyresniąją jo seserį Caroline atvedė atsisveikinti su tėčiu: tada padaryta nuotrauka sugraudino visą Ameriką (istorinio kadro autorius, šviesaus atminimo Danas Farrela yra tvirtinęs, kad jam neteko matyti liūdnesnio vaizdo) ir Johną jaunesnįjį pavertė šalies numylėtiniu. Pats jis neprisiminė, nei kaip pozavo, nei paties tėvo. Ir, sakoma, dėl to labai kentėjo.

Mistikai pasakytų, kad mirtis visada sukiojosi aplink Johną. Buvo septynerių, kai nužudė dėdę Robertą Kennedy. Keturiolikos laidojo patėvį Aristotle Onassį. Lemtingoji 1999 metų vasara taip pat buvo pažymėta netekties ženklu – nuo vėžio merdėjo mylimas pusbrolis Anthony Radziwiłłas (Johną jis pergyveno mažiau nei mėnesiu). Kaip per laidotuvių ceremoniją sakė senatorius Tedas Kennedy, Johnas, kaip ir jo tėvas, buvo apdovanotas daugybe talentų, negavo tik vieno – ilgaamžiškumo.

Simboliška, kad būtent šiemet minint abiejų netekčių metines, pirmąkart prabilo Anthony našlė Carole Radziwiłł, artimai draugavusi ir su Johnu, ir su jo žmona. Dvidešimt metų ji nekreipė dėmesio į žurnalistų prašymus dėl interviu, bet vėliau sutiko pasimatyti su kolegomis iš „Vanity Fair“ (Carole – buvusi žurnalistė) ir nusifilmavo dokumentinėje juostoje „Biography: JFK Jr. The Final Year“ („Biografija: JFK jaunesnysis. Paskutiniai metai“), parodytame žūties dieną.  

„Lioviausi rūpintis privatumu, susidomėjau šeimos istorija. Norėjau turėti galimybę pakalbėti apie savo vyrą, apie Carolyn, apie Johną“, – Carole aiškina, kodėl pakeitė sprendimą, ir prisipažįsta po 20 metų pirmąkart atsivertusi šeimos albumus. Kartu su filmo autoriais ji prisimena kelis sudėtingus mėnesius prieš tragediją, kai Johnas iš visų jėgų stengėsi išsaugoti savo žurnalą „George“, patiriantį finansinių sunkumų, apginti abiejų su Carolyn gyvenimą nuo paparacų, persekiojančių kiekviename žingsnyje, išlaviruoti tarp visos Amerikos lūkesčių – kada gi į politiką sugrįš dar vienas Kennedy. Pabėgti nuo pastarųjų jis turbūt nebūtų įstengęs – ir kilmė, ir išsilavinimas, ir profesija įpareigojo, o ir pats ne viename interviu sakė neatmetąs galimybės dalyvauti 2000 metų prezidento rinkimuose.

Johnas F. Kennedy Jaunesnysis ir Carolyn Bessette-Kennedy/ Vida press nuotr.

Kai Johnas mylėjo Carolyn

Spekuliacijos apie grėsusias giminaičių skyrybas – dar viena priežastis, paskatinusi Carole prabilti. O gandų būta atkaklių – netrukus iki katastrofos fotografai įamžino garsiąją porą nuožmiai besibarančią Vašingtono aikštėje. Rašyta, esą Carolyn negali susitaikyti su nuolatiniu kamerų persekiojimu, o Johnas prie to buvo pripratęs; esą jį erzina žmonos nenoras susilaukti atžalų – ji buvo įsitikinusi, kad Kennedy aplinka visiškai netinkama auginti vaikus; turėjo ir profesinių ambicijų (karjerą pradėjo kaip paprasta padavėja ir pasiekė „Calvin Klein“ rinkodaros direktorės postą), o ne tik būti pavyzdinga sutuoktine. Išties gal ne visai pavyzdinga, nes jau tada sklandė gandai, kad ponia Kennedy vartoja kokainą – jo parūpina draugai iš mados pasaulio, kad turi meilužį ir smurtauja prieš vyrą – kartą metė į jį taurę ir šukės stipriai sužalojo jam ranką. 1999-aisiais jie net kreipėsi į šeimos psichologą ir taip pripažino, kad nori išsaugoti santuoką.

Tai patvirtina ir Carole dokumentiniame filme. „Carolyn nebijojo Johno pykčio, ir Johnui to reikėjo. Jis mylėjo ją, ji mylėjo jį ir abu vienas kitą vedė iš proto“, – pasakoja ji. Ir priduria, kad nuotraukos, kuriose jie barasi, parodo tik vieną poros gyvenimo sluoksnį – o visą paveikslą matę artimiausi žmonės galėtų prisiekti, kad apie skyrybas nebuvo nė kalbos.

Carole gali ko nors nežinoti arba – kaip visi Kennedy klano nariai – meistriškai pinti legendą. Bet jai antrina CNN žurnalistas Chrisas Cuomo: jis sako, kad Johnas ir Carolyn gerai atrodė drauge, bet tai nieko nereiškė, palyginti su tvirtu vidiniu juos siejusiu ryšiu.

Carole tvirtina, kad Johno santykiai su Carolyn buvo visai kitokie nei ankstesni romanai su Madonna, Sarah Jessica Parker ar Daryl Hannah. Nors kai kurie aukštuomenės kronikos autoriai atkreipia dėmesį, kad abi jos – Daryl ir Carolyn – panašaus tipažo, be to, kalbėta, kad prieš lemtingąjį skrydį Johnas skambino Daryl ir sakė ketinąs skrisdamas savo lėktuve paprašyti skirtis.

Carole griežtai atmeta tokią tikimybę ir pabrėžia, kad jos svainis buvo pametęs galvą dėl elegantiškosios Carolyn. Ši irgi žavėjosi Johnu – tarpusavio aistra plykstelėjo akimirksniu. 1994 metų vasarą porą supažindinęs Johno dėdė Tedas yra beveik žodis žodin pakartojęs Carole žodžius apie ypatingą jų ryšį.

Antra vertus, gal jis toks ir buvo, bet tai netrukdė Johnui kurį laiką susitikinėti ir su Hannah, ir su Carolyn – legendinis ne tik Kennedy prakeiksmas, bet ir jų neištikimybė.

Kad ir kaip ten buvo, Johnas pasipiršo Carolyn ir jiems net pavyko surengti privačias vestuves Kamberlando saloje – į mažutę medinę Pirmosios afrikiečių baptistų bažnyčios koplyčią buvo pakviesti artimiausi žmonės. Nuotaka vėlavo į ceremoniją dvi valandas: minimalistinė Narciso Rodriquezo – tada dar ne itin garsaus dizainerio, Caroline draugo – suknelė niekaip nesusiėjo per juosmenį, tad teko ardyti siūles ir paskui susiūti tiesiai ant kūno. Aukšti vakarinių batelių kulniukai strigo smėlyje ir Carolyn vos galėjo žengti žingsnį. Pirmasis jaunojo pabrolys buvo pusbrolis Anthony, svočia – Caroline Kennedy, jos dukros barstė gėles, sūnus nešė žiedus. Keliose į spaudą patekusiose nuotraukose jaunavedžiai atrodo laimingi ir niekas nepranašavo, kad jų meilė netruks nė trejų metų. 

Galima fantazuoti, kaip galėjo klostytis ši istorija. Galbūt šeimos terapija nebūtų padėjusi ir Johnas būtų išsiskyręs su Carolyn. Galbūt Carolyn būtų sugundžiusios politiko žmonos galimybės. O gal atvirkščiai – būtų grįžusi pas buvusį mylimąjį modelį Michaelą Berginą. Pastarasis 2005 metais išleido išsamią nuoširdžią knygą „The Other Man: John F. Kennedy Jr., Carolyn Bessette and Me“ („Kitas vyras. Johnas F. Kennedy jaunesnysis, Carolyn Bessette ir aš“), kurioje atvirai pasakoja apie mylėtą moterį ir jos „kitą vyrą“. Beje, Berginas griežtai neigia, kad Carolyn vartojusi kokainą. Galbūt ir Baltieji rūmai būtų turėję kitą šeimininką – šitos istorijos dalies beveik neįmanoma nuspėti, bet Kennedy pavardė iki šiol hipnotizuoja Ameriką. Ir, kaip sakė Carole Radziwiłł, apverkdamas jaunų žmonių mirtį apverki ne tik tai, kas buvo, bet ir tai, kas galėjo būti.