Dubajuje dirbanti lietuvė gydytoja gyvena tarsi ant peilio ašmenų: kišenėje visada – pasas ir bilietas į Lietuvą

Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-02-09 13:22
Indijos garbės konsulo Lietuvoje Rajinderio Kumaro Chaudhary žmona Lina Škutaitė-Chaudhary yra vienintelė JAE praktikuojanti medikė iš Baltijos šalių. Prieš dvylika metų palikusi gerą darbą, vyrą, vaikus ir namus gydytoja išvyko dirbti į Abu Dabį, tačiau pradžia buvo tokia sunki, kad ne kartą su ašaromis norėjo grįžti namo.

LNK laidoje „Bus visko“ daktarė prisipažino, kad ją Emyratuose sulaikė itin motyvuojantis atlyginimas ir papasakojo apie darbą Al Ruwaiso mieste, kuriame išgaunama nafta, žmonės beprotiškai turtingi, tačiau visiškai neišsilavinę ir gimdo po dvidešimt apsigimusių vaikų.

Kai vienoje tarptautinėje konferencijoje susirinkę gydytojai akušeriai ginekologai dalinosi apie pakartotinus gimdymus ir pasakojo apie motinas, sulaukusias septynių, aštuonių vaikų, daktarė Lina pasidalino savo patirtimi, kai priėmė 20-ąjį gimdyvės kūdikį.

„Pas mane atėjo 46-erių moteris, kuri jau turėjo 26 nėštumus. Al Ruwaise išgaunama nafta, žmonės beprotiškai turtingi ir nuo senų laikų sėslūs. Jie gimdo vaikus su savo giminaičiais. Dėl kraujomaišos ši moteris turėjo visas vadovėliuose aprašytas ligas ir vis tiek toliau gimdė apsigimusius vaikus“, – savo praktika Abu Dabio Emyrate dalinosi gydytoja akušerė ginekologė Lina.

Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.

Pastaruosius dešimt metų Lina dirba Dubajuje, privačioje klinikoje, kur gimdymo kaina prasideda nuo 10 tūkst. dolerių. Lietuvė priima milijonierių ir karališkų šeimų atžalas. Daktaro specialybė ten itin gerbiama, tačiau viena pavojingiausių. JAE dirbantys chirurgai iš Vakarų į darbą eina su asmens pasu ir lėktuvo bilietu iš šalies. Savo vardu neturi jokio turto ir nelaiko pinigų asmeninėje banko sąskaitoje. Medicinoje liūdnos baigtys yra neišvengiamos, tačiau jeigu operacija baigiasi nesėkmingai, visa kaltė atitenka daktarui  ir jokios klaidos nėra atleidžiamos.

„Visada turiu pasą šalia savęs ir du lėktuvo bilietus – į Lietuvą ir į Vokietiją“, – interviu metu atskleidė daktarė, kuri Dubajuje dirba jau dešimt metų.

Laidoje Lina pasidalino nelaimingai pasibaigusiomis kolegų istorijomis, kai vienai amerikietei priteisė 2.5 mln. eurų baudą  ir užkirto galimybę kada nors išvykti iš JAE, o kita, supratusi, kad operacija baigėsi nesėkmingai, iš operacinės išvyko tiesiai į oro uostą ir paskambino Linai.

„Gydytoja iš Švedijos ryte atliko operaciją, vakare ji man paskambino  iš oro uosto. Sako, man reikia, kad parduotum mano automobilį ir pasirūpintum kate. Kai tai pasakė, supratau, kas įvyko. Į Emyratus ji niekada nebegrįžo“, – laidoje pasakojo Lina.

Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.

Per dvylika metų gydytoja akušerė ginekologė savo darbe prisižiūrėjo visko. Bene didžiausią nuostabą kėlė mergystės plėvės atstatymo operacijų paklausa, bet šios operacijos šiandien JAE jau yra uždraustos. Mat tuokiantis labai svarbu, kad nuotaka būtų nepraradusi nekaltybės. Šių operacijų prašydavo ne tik jaunos arabės. Didžiausią nuostabą daktarei sukėlė daugiavaikė mama, kuri antrą kartą tuokėsi su milijonieriumi iš Saudo Arabijos.

„Atėjo mano sena pacientė su drauge. Sako, daktare, tai gyvybės ir mirties klausimas, turit padaryti taip,  kad mano draugė būtų nekalta.  Aš joms sakau, jūs visai jau iškvailėjot, iš to didelio rašto išėjot iš krašto“, – situaciją prisiminė Lina.

Moterys įkalbėjo daktarę bent apžiūrėti. Nors pacientė buvo natūraliai pagimdžiusi du vaikus, techniškai buvo įmanoma atstatyti mergystės plėvę. Pasitarusi su klinikos  direktore, Lina gavo palaiminimą šiai operacijai.

„Direktorė sako, daryk, bet paprašyk labai daug pinigų. Už dešimt tūkstančių eurų atlikau šią operaciją. Po trijų mėnesių sulaukiau didžiulės puokštės gėlių su rašteliu: daktare, jūs esate genijus. Supratau, nuo ko ir už ką“, – prisiminimais dalinosi gydytoja Lina.

Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.

Vaiko gimimas JAE yra didžiausia šventė. Tėvai su dizainerių pagalbą įrengia gimdymo palatas, dvi dienas naujagimio motiną lanko giminės. Trisdešimtą dieną yra didžiausia šventė, susirenka  kartais net penki šimtai  žmonių pasveikinti naujo giminės piliečio ir neša dovanas.

„Vaikai apipilami papuošalais ir brangenybėmis, kurių užtenka visam gyvenimui, o tėvams dovanoja jachtas, prabangius automobilius. Ten visiškai kitoks pasaulis“, – pasakojo gydytoja iš Lietuvos.

Kadangi JAE gyventojai nemoka mokesčių, nėra nemokamo sveikatos draudimo ir visos medicinos paslaugos yra brangiai apmokamos, klesti privačios klinikos. Ne kiekviena ten dirbanti ir gyvenanti užsienietė gali sau leisti gimdyti Dubajuje, todėl dažniausiai grįžta į savo šalį. Na, o tos kurios gimdo, susimokėję mažiausiai dešimt tūkstančių už gimdymą visada papildomai atsidėkoja savo daktarei ir tai nėra laikoma kyšiu ar nederamu elgesiu.

„Jeigu nepriimčiau dovanos iš pacientės, tai būtų laikoma įžeidimu. Dovanoja subtilius juvelyrinius dirbinius, laikrodžius, rečiau pinigus. Tai nebūna didelės sumos, du trys tūkstančiai dolerių“, – apie savo darbą pasakojo daktarė Lina.

Pacientės dovana gydytojai Linai Škutaitei-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Pacientės dovana gydytojai Linai Škutaitei-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.

JAE labai populiarūs gimdymai su cezario pjūviu, mat taip paprasčiausiai pelningiau privačioms klinikoms. Daktarė Lina išgarsėjo natūralių gimdymų populiarinimu.

Dubajuje nelegalu gimdyti namuose. Apie abortus negalima net kalbėti. O pastojus nesusituokus, sodinama į kalėjimą. Netaikomos jokios išimtys net atostogų atvykusioms turistėms.

„Turėjau patirtį, kai į ligoninę atvežė besilaukiančią amerikietę. Jai prasidėjo kraujavimas, moteris persileido. Paguldžiau ją į intensyvios priežiūros palatą ir atvyko policija. Paaiškėjo, kad moteris buvo netekėjusi, o ligoninė iškart privalo informuoti atitinkamas institucijas. Visą naktį greta pacientės durų prastovėjo policija, o būklei stabilizavusis ją išvežė į kalėjimą. Po mėnesio amerikietę iš kalėjimo parsivežė atvykę tėvai“, – viena iš istorijų pasidalins gydytoja Lina.

Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.
Lina Škutaitė-Chaudhary / Asmeninio albumo nuotr.

Jau šį antradienio vakarą, 20 val., LNK laidoje „Bus visko“ gydytoja akušerė ginekologė Lina Škutaitė-Chaudhary papasakos, kodėl gydytojai privalo gyventi brangiausiuose rajonuose, į darbą vaikščioti pasipuošę, vairuoti prabangų automobilį, atskleis, kodėl negrįžta į Lietuvą ir kur praleis savo senatvę. 61-erių moteris atskleis, kad kartais dirba po 18 valandas per dieną ir žino, jog negaus jokios pensijos.

Naujausi straipsniai