Išskirtinis interviu su į Lietuvą atvykstančiu DUB FX: jis – dar ir tėtis, kurio mažylė auga scenoje

Benjaminas Stanfordas su dukra Sahara ir žmona Sahida / Asmeninio archyvo nuotr.
Benjaminas Stanfordas su dukra Sahara ir žmona Sahida / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-08-16 16:24
AA

Atlikėjas DUB FX išpopuliarėjo prieš gerą dešimtmetį. Benjaminas Stanfordas (35) (toks tikrasis australo vardas), šį savaitgalį koncertuos geros nuotaikos ir muzikos festivalyje „Karklė Live Music Beach“. Jis – vienas populiariausių gatvės atlikėjų visame pasaulyje. DUB FX savo pasirodymuose naudoja tik vokalinę perkusiją (yra „beatboxeris“), o jo muzikos išskirtinumą užtikrina viską „padailinantys“ efektų suteikiantys instrumentų pedalai. Prieš 10 metų Benjaminas buvo vienišius, tačiau sutiko dvasiniu keliu jį iki šiol vedančią Sahidą. Dabar Benjaminas dažnai koncertuoja su žmona, o ant scenos šalia tėvų trypčioja ir mažas kūdikis. Tai – DUB FX dukra Sahara.

Monika Urbonaitė

Benjaminai, per 10 metų karjeros tikriausiai išmokai kovoti su nuovargiu koncertinių turų metu? Kas tau suteikia tiek jėgų scenoje?

Ir dabar jaučiuosi pavargęs. Didžiausias pastangas telkiu į energijos saugojimą. Ją išlieju per savo koncertus. Daug laiko keliaudamas praleidžiu su savimi, atsiskiriu nuo visų per ausines klausydamasis muzikos. Nekalbu su kitais. Tuomet užlipęs ant scenos galiu viską atiduoti pasirodymui ir savo žiūrovams. Energiją tausoju įvairiais būdais. Vartoju medicininius grybus, maisto papildus, geriu daug magnio ir bent kartą per dieną atlieku meditacijos pratimus.

Tavo žmona Sahida yra ir scenos partnerė. Kartu dirbti lengva?

Visos poros patiria pakilimų ir nuosmukių. Mes esame neišimtis. Tačiau, dirbdamas su žmona iki šiol neturėjau jokio konflikto. Stengiamės vienas kitą palaikyti, dažnai sakome komplimentus ir giriame vienas kitą profesinėje srityje. Prieš susikertant mūsų keliams, turėjome epiškas keliones per gyvenimą. Suvokėme, kas tokie esame kaip žmonės ir kokie mes kaip mylimieji. Tai padarėme dar prieš atsirandant dukrai. Labai retai pykstamės, o jei tai vyksta – greitai pykčius išsprendžiame. Kalbamės, kol vienas kitą išgirstame ir suprantame.


Sahidos biografija labai spalvinga. Kokie jos bruožai tave žavi labiausiai?

Sahida turi tiek teigiamų savybių. Prieš 17 metų mano žmona paliko savo namus ir iškeliavo aplink pasaulį. Ji – kilni, empatiška, nesavanaudė ir ypač intelektuali. Sahida keturis metus Indijoje studijavo šokį, Australijoje mokėsi jogos pagrindų, ji turi kūrybinių industrijų bakalauro diplomą, kol studijavo Melburne, mano žmona vedė poezijos ir šokių pamokas pabėgėlių vaikams. Už tuos būrelius Sahida neprašė nei cento. Beprotiška, kiek daug ji pasiekė. Be to, manau, jog Sahida – profesionaliausia poetė, kurią pažįstu. Dažnai dalyvauja įvairiuose poezijos sambūriuose visame pasaulyje.

Koks pirmas dalykas, kurį darai sugrįžęs namo po ilgos kelionės?

Vos įžengęs pro duris, į glėbį čiumpu dukrą Saharą ir žmoną. Dažniausiai visi atsipučiame ant sofos, o Sahida man sugrįžus pasveikina su vienu iš savo nuostabių patiekalų.


Po tiek metų jauni atlikėjai tikriausiai dažnai kopijuoja tavo muziką? Tavęs tai negąsdina? Na, jog nebebūsi vienintelis „beatboxeris“, pelnęs pasaulinį pripažinimą?

Ačiū, bet savo stilių aš sukūriau kopijuodamas visus mėgstamiausius atlikėjus. Skirtumas tas, kad nei vienas jų nenaudojo tokių instrumentų, kaip aš. Nesijaudinu, jei mane kas kopijuoja, priešingai – man garbė. Seniai supratau, kad tai yra laiko klausimas, kol jaunoji karta užaugs ir ims mane mėgdžioti. Na, tikiuosi būti prisimenamas, kaip vienas pirmųjų.

Tau labiau rūpi kasdienės, gyvenimiškos problemos ar domiesi tuo, kas vyksta politikoje?

Netikiu, jog politikai daro tai, ką tikina mus darantys. Politika turėtų sustabdyti korupciją, visuomenėje palaikyti tvarką. Akivaizdu, jog taip nevyksta. Štai, kaip matau pasaulį: „Reklama valdo visą pasaulio žiniasklaidą. Televizijos laidas, laikraščius. Visas reklamos verslas yra sukurtas ir pastatytas ant mūsų kompleksų. Taigi jaučiamės blogai, kol negauname, to, kas mums brukama ir ką turi kiti. Tokia technika neegzistuotų, jei visi būtume intelektualūs. Nes reklama – skirta kvailiams. Ar kada susimąstėte, kodėl Amerikos išsilavinimo lygis toks žemas? Jie – lengviausiai paveikiama vartotojų grupė. Amerikiečiais lengva manipuliuoti. Jiems seniai praplautos smegenys ir beveik kiekvienas amerikietis galvoja, kad gyvena geriausioje pasaulio šalyje. Taip nėra! Už tai atsakomybę prisiimti turėtų visi tie oligarchai, kurie sukūrė melu paremtą sistemą. Politikai yra tik apgaulė, jog žmonės manytų turintys teisę rinktis.


Lietuvoje jau esi lankęsis. Šiais metais pasirodysi festivalyje „Karklė Live Music Beach“. Ką manai apie šį kraštą?

Myliu maistą, orą, žmonių suvokimą apie meną. Jaučiuosi tarsi namuose. Jokios blogos patirties. Žmonės ypač atsipalaidavę ir mylintys. Ko daugiau gali norėti?

Moki lietuviškų žodžių?

Kol kas į galvą niekas nešauna. Iki koncerto pabandysiu keletą išmokti.

Per tiek metų karjeros tikriausiai gerbėjų ratas tik auga. Dažnai po pasirodymo prie tavęs prieina jauni žmonės ir pasveikina, padėkoja, džiaugiasi atradę?

Ne. Tikriausiai yra keletas naujų gerbėjų, tačiau dažniausiai sulaukiu palaikymo žmonių, tikinančių, jog mano vaizdo įrašus „Youtube“ jie seka jau dešimtmetį. 

Temos: