Dr.GoraParasit pastatyme „Gamma Game“ – latekso ir šimtametės trobos „santuoka“

Dr.GoraParasit „Gamma Game“ / Andrej Vasilenko nuotr.
Dr.GoraParasit „Gamma Game“ / Andrej Vasilenko nuotr.
Nerijus Babrauskas
Šaltinis: Žmonės
2021-09-23 16:17
AA

Netradicinio teatro festivalį „Namas Nr. 3“ uždarė jo kulminacija tapusi menininkės Dr.GoraParasit (Gintarės Minelgaitės) premjera „Gamma Game“. Šiemet festivalio namais tapęs buvęs Panemunės bendruomenės centras – kūrybos centras K.I.N.A.S. – pastatymo metu buvo pakeistas neatpažįstamai: beveik šimtamečiame mediniame name vienam savaitgaliui apsigyveno menininkės kūrybą lydintis lateksas ir unikali scenografijos estetika.

„Gamma Game“ – tai tarpdisciplininė, visa apimanti teatrinė patirtis, susidedanti iš dviejų skirtingų dalių: pirmojoje, kurtoje hepeningo principu, žiūrovai, įėję į vidų, buvo laisvi judėti po namą ir apžiūrėti skirtinguose kambariuose įkurtas gyvų aktorių instaliacijas – paraleliai vykstančias scenas.

Tuo tarpu perėjus į antrąją dalį pastatymo veiksmas jau koncentravosi vienoje erdvėje ir perkėlė žiūrovus į naują, klausimus keliančią ir į visuomenę iš šono žvelgiančią apokaliptinę realybę.

Kaip teigia režisierė, kūrinys iškėlė šiuolaikinės visuomenės naivumo, trumparegiškumo ir to sąlygojamos klimato krizės problemas, bandė įsivaizduoti postapokaliptinės žemės padėtį ir prioritetus. Ką žmonės norėtų po savęs palikti ateities gyventojams, jei šiuolaikinei civilizacijai būtų lemta išnykti? Kaip šie reliktai pasakotų apie šiandien gyvenančią visuomenę?

„Gamma Game“ kaip meninės priemonės yra pasitelkiami įvairiausi dabarties žmonių kultūros elementai: socialinių tinklų „trendai“, interviu, muzikos intarpai, edukaciniai video ir t.t. Paėmus tik jų garsą, aktoriai pastatyme atkuria scenas vizualiai, jas maišo, taip sukuriant naujas prasmes ir iš eklektikos dėliojant vientisą, nors ir perkeltine prasme pasakojamą naratyvą.

Tokį kūrybos būdą Dr.GoraParasit pritaiko ne pirmą kartą – iš kino ir populiariosios kultūros kylantys dialogai, perkuriami „lip sync“ metodu, dažnai atranda vietą menininkės performansuose ir teatrinėse patirtyse.

Gintarė Minelgaitė, Dr. GoraParasit / Asmeninė nuotr.

Šįkart tai pasitelkiama norint atkreipti dėmesį į šiuolaikinio žmogaus egocentriškumą, apatiškumą klimato kaitos atžvilgiu, nesugebėjimą matyti toliau į priekį – tai atspindi su socialinių tinklų era atsiradusi vienadienio populiarumo, tuščios prasmės turinio kultūra.

„Gamma Game“ vaidinančių aktorių ir šokėjų kuriami personažai čia tarytum mutavę, po civilizacijos pabaigos likę dabartinės visuomenės atspindžiai, apgyvendinti sename tamsiame name ir besisukantys savo pačių susikurtame užburtame rate.

Dr.GoraParasit „Gamma Game“ / Andrej Vasilenko nuotr.

Buvusio Panemunės bendruomenės centro aplinka, pati iš savęs nešanti sunkų nuosavo identiteto svorį, kontrastuoja su lateksiniais veikėjų kostiumais, scenografijos elementais, taip sukuriant dar siurrealesnę atmosferą.

Pastatyme panaikinama ilgametei Lietuvos teatro tradicijai būdinga dramaturgijos – teksto, kaip visa ko pagrindo, vienvaldystė. Čia vienodai svarbūs tampa visi elementai – pradedant aktorių plastika, scenografijos detalėmis ir baigiant žiūrovų pačių tarpusavio interakcija.

Kaip įvardija pati Dr.GoraParasit, jai artima visomis meno formomis besinaudojančio kūrinio (vok. Gesamtkunstwerk) idėja – savaitgalį įvykusios premjeros žiūrovai turėjo progą patirti Lietuvos meno lauke gana retai sutinkamą realų šios sąvokos išpildymo pavyzdį.

Dr.GoraParasit „Gamma Game“ / Evaldo Virkelio nuotr.

„Gamma Game“ kūrybinė komanda: režisierė ir prodiuserė – Dr.GoraParasit. Meninės dalies asistentė, šviesos dizainas, techninis prodiusavimas ir koordinavimas – Emilija Paciūnaitė.

Garso menininkai-kompozitoriai – Pranzou ir Grant Bouvier. Garsistas – Tadas Zaranka. Plakato modelis ir techniniai brėžiniai – Lukas Strolia.

Scenografijos gamyba – Dovydas Kaušikas, Izabelė Sauserytė, Emilija Paciūnaitė, Saulė Noreikaitė. Aktorinių dirbtuvių koordinatorė ir dramaturgijos asistentė – Akvilė Dubinskaitė. Kostiumų dizainas – Dr.GoraParasit, Patricija Minelgaitė.

Kostiumų gamyba – Patricija Minelgaitė, Diana Barkovskaya, Roberta Čyžiūtė. Grimerė ir plaukų stilistė – Dr.GoraParasit, Dorotėja Sirvydytė, Severija Bružaitė, Gintarė Čiuplinskaitė. Video dokumentacija – Viktoras Bušinskis. Fotografas – Andrej Vasilenko. Logo dizaineris – Lukas Narvilas. Teksto vertėja, komunikacija – Greta Eimulytė. Plakato nuotrauka – Andrej Vasilenko. Plakato dizainas – Dr.GoraParasit.

Atlikėjai: Arnelija Kuliešytė, Eimantas Antulis, Akvilė Dubinskaitė, Dainius Alešenkovas, Eglė Kazakauskaitė, Emilija Ališauskaitė, Emilė Varkulevičiūtė, Gabrielė Kamblevičiūtė, Gustė Balčiūtė, Karolina Šoblinskytė, Severija Bružaitė, Titas Rutkauskas. Šokėjai: Akvilė Dubinskaitė, Aleksandra Baušytė, Ana Filipovič, Aušrinė Leitaitė, Liza Andrejeva, Lukas Str., Rytis Jankauskas.

Menininkės Dr.GoraParasit pastatymas „Gamma Game“ (39 nuotr.)
+33