Dovilės Filmanavičiūtės iniciatyvai abejingi neliko ir vyrai

Dovilė Filmanavičiūtė sužavėta kelione į Kijevą / Asmeninio albumo nuotr.
Dovilė Filmanavičiūtė sužavėta kelione į Kijevą / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-03-09 14:41
AA

Simbolišką kovo 8-osios vakarą kino centre „Pasaka“ į dokumentinio filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ („Someone You Love: The HPV Epidemic“) premjerą rinkosi ne tik moterys su Dovile Filmanavičiūte - Miss Sheep priešakyje, bet ir vyrai.

„Neslėpsiu – turėjau šiek tiek dvejonių, ar bobos išgirs mano kvietimą į filmą, kuris priverčia pasijausti kiek kalta prieš save pačią. Mes bijome eiti pas gydytoją, nes tiesiog nežinome, kas mūsų laukia, ką galime padaryti, kad galėtume tiesiog ramiai miegoti. O šiandien kiekviena atėjusi normali boba ir net tie keletas vyrų ne tik pamatė unikalų ir giliai susimąstyti verčiantį dokumentinį filmą, bet ir turėjo galimybę čia ir dabar nuostabios gydytojos paklausti tai, kas rūpi labiausiai“, - po filmo kalbėjo iniciatyvos „Normalios bobos eina out“ sumanytoja ir įgyvendintoja Dovilė ir pridūrė, kad filmui pasibaigus abejingų kvietimui kovoti su gimdos kaklelio vėžiu neliko. Juolab kad šiandien Lietuvoje moterys, apsilankiusios pas ginekologą, gali paprašyti joms atlikti visus svarbiausius prevencinius tyrimus, kurie užkirstų kelią ligai ir garantuotų ramybę.

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ autoriai yra du vyrai žurnalistai dokumentalistai Frederic Lumiere ir Mark Hefti, iki tol kūrę filmus karo tematika.

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ premjerą / Organizatorių nuotr.

Abu žurnalistus suintrigavo žinia apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) ir tai, kad yra gerai žinoma, jog kai kurie šio viruso tipai sukelia vėžį. Dukras auginantiems vyrams pasidarė ir baisu, ir smalsu. Taip kilo idėja sukurti filmą apie ŽPV virusą ir pražūtingą gimdos kaklelio vėžį. Šį savo kurtą filmą pernai jie parodė specialiame Jungtinių Tautų posėdyje, kuris buvo dedikuotas gimdos kaklelio vėžio prevencijai.

Autoriai sako, kad net ir JAV ši tema buvo ilgą laiką absoliutus tabu. „Šį virusą supanti stigma yra baisiausias dalykas. Jei daugiau moterų šnekėtų su savo draugais ir savo šeimos nariais apie šį virusą, diagnozę, tada žmonės nebijotų nebūtų dalykų, aktyviau tikrintųsi. Juk beveik kiekvienas turi šansą užsikrėsti šiuo virusu per savo gyvenimą. Šis tabu tiek gajus visuose socialiniuose sluoksniuose, kad minios vyrų ir moterų net gėdijasi palaikyti ŽPV prevencijos kampanijas socialiniuose tinkluose. Metas pribaigti šią stigmą ir pradėti šviesti žmones“, - įsitikinę filmo kūrėjai.

Anot susitikime su premjeros žiūrovais dalyvavusios Nacionalinio vėžio instituto Onkoginekologijos skyriaus onkologės ginekologės Birutės Intaitės, gimdos kaklelio vėžys iš kitų išsiskiria tuo, kad mes žinome jo priežastį – jį sukelia žmogaus papilomos virusas, žinomas kaip ŽPV. Šiuo virusu gali užsikrėsti kiekviena lytiškai aktyvi moteris. Tačiau net ir užsikrėtus ŽPV dar nereiškia, kad moteris susirgs. Svarbiausia yra tai, kad moterys nepamirštų kelio pas ginekologą ir atliktų svarbiausius tyrimus. Laiku nustatytas gimdos kaklelio vėžys yra išgydomas.

Filmo „Tavo mylimas žmogus: ŽPV epidemija“ premjerą / Organizatorių nuotr.

Yra nustatyta daugiau kaip 100 žmogui pavojingų ŽPV tipų, tačiau tik 14-a jų siejami su didele gimdos kaklelio vėžio rizika. Net 70 proc. ligos atvejų sukelia didžiausios rizikos 16-as ir 18-as ŽPV tipai. Todėl konsultuojantis su savo gydytoju periodiškai moterims rekomenduojama atlikti ne tik valstybinės finansuojamą citologinį tepinėlio tyrimą (PAP tyrimą), bet ir didelės onkologinės rizikos ŽPV tyrimą. Pastarasis nustato, ar moteris užsikrėtusi pačiais pavojingiausiais ŽPV tipais bei kitais didelės rizikos viruso tipais.

Deja, beveik pusei moterų, nepaisant gausaus prevencinių tyrimų arsenalo, gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas tuomet, kai jau yra vietiškai pažengęs. Tačiau gera žinia šioms moterims ta, kad šiandien Lietuvos medikai turi visas galimybes joms taikyti inovatyviausią gydymą – biologinę terapiją, kuri drauge su jau taikoma chemoterapija, prailgina moterų, kurioms nustatytos metastazės dėl gimdos kaklelio vėžio, išgyvenamumą.

Asociacijos Onkologija.lt prezidentė Zita Zamžickienė sako, kad šia iniciatyvą, kurią palaiko daugeliui moterų gerai pažįstama kūrybininkė D. Filmanavičiūtė – Miss Sheep ir kompanija „Roche Lietuva“, siekiama įkvėpti Lietuvos moteris domėtis savo sveikata ir dažniau lankytis pas medikus. „Tai būtina tam, kad nepražiūrėtume savęs, kad vieną dieną nebūtų skaudžiai per vėlu. Moterys visuomet lekia ir rūpinsi kitais, atrodo, kad niekas kitas to nepadarys. Jos pamiršta pasirūpinti pačioms savimi, nes tam tiesiog nebelieka laiko. Tai nėra teisingas požiūris. Pirmiausia turime pasirūpinti savimi ir tai tikrai nėra savanaudiška, tai turime daryti tam, kad po to turėtume jėgų ir sveikatos pasirūpinti kitais žmonėmis“, - sako Z. Zamžickienė.

Kovo 21 d. drauge su Dovile išeiti out kviečiamos klaipėdietės, kurios susitiks Kultūros fabriko kino salėje, o kovo 22 d. – kaunietės, kurios rinksis kino centre „Romuva“. Klaipėdoje su normaliomis bobomis diskutuos Klaipėdos universitetinės ligoninės Ginekologijos departamento Ginekologijos dienos chirurgijos skyriaus vedėja Irena Šlepavičienė, Kaune – LSMU Kauno klinikų Onkoginekologijos centro vadovė prof. dr. D. Vaitkienė.