Dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos dovanojamam stebuklui – ir prezidentinis dėmesys

Mirga Gražinytė-Tyla / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-07-29 19:59
„Ji valdo garsus kaip burtininkė“ – taip vienas užsienio muzikos kritikas apibūdino lietuvių dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos talentą.

Pasigėrėti muzikos žvaigždės dovanojamu stebuklu šeštadienį, liepos 29 d., į Vilniaus universiteto Didįjį kiemą rinkosi ir muzikos gurmanai, ir tie, kas menkai apie ją išmano.

Į išskirtinį koncertą atvyko kadenciją baigęs šalies prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma, politikas, meno, muzikos ir kultūros istorikas Vytautas Landsbergis su žmona Gražina Ručyte-Landsbergiene.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Kristupo vasaros festivalio direktorė Jurgita Murauskienė pasidžiaugė, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė visame pasaulyje garsiai dirigentei perdavė šilčiausius linkėjimus, o dienotvarkės šalies vadovei pakeisti nepavyko – nespėjo grįžti iš Klaipėdos, kur lankėsi Jūros šventėje.

Mirga Gražinytė-Tyla kartu su Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, choru „Jauna muzika“ ir kviestiniais solistais atliko didingą Josepho Haydno oratoriją „Pasaulio sutvėrimas“.

Kartu su dirigente į sceną lipo Lina Dambrauskaitė (sopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), Raimundas Juzuitis (bosas), o Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą papildė barokinių varinių pučiamųjų grupė iš Estijos bei Austrijos.

Taip pat prisijungė pianistė Ayala Rosenbaum ir smuikininkas Frankas Ericas Stadleris. Ayala Rosenbaum skambino specialiai šiam projektui dirigentės pastangomis iš Austrijos atkeliavusiu hamerklavyru. Mirga Gražinytė-Tyla buvo įsitikinusi, kad norint pasiekti ypatingo oratorijos skambesio, reikalingi ir atitinkami instrumentai bei juos valdantys profesionalai.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Tyla dar studijų metais užsienyje pelnė laurus tarptautiniuose konkursuose. Svaigus skrydis – 2012 m. laimėtas jaunųjų dirigentų konkursas Zalcburgo festivalyje. Netrukus Mirga Gražinytė-Tyla išvyko tobulintis į Ameriką – ten bendradarbiavo su vienu geriausių pasaulyje Los Andželo simfoniniu kolektyvu.

Vėliau lietuvė laimėjo konkursą į Zalcburgo teatro meno vadovo pareigas. 2016-aisiais lietuvė tapo Jungtinės Karalystės Birmingamo miesto simfoninio orkestro „City of Birmingham Symphony Orchestra“ meno vadove. Liepos pradžioje jai suteiktas garbingas titulas – Birmingamo universiteto muzikos daktarės vardas.

Vokietijoje, Heidelberge, gyvenanti dirigentė koncertuoja daugelyje šalių, visur ji pakeri publiką savo energija, intelektualumo ir žavesio derme. Muzikai giria jos dirigavimo stilių, preciziškumą, gebėjimą ir rasti ryšį su orkestru, ir tuo pačiu išlaikyti savitumą.

Netrukus Mirga Gražinytė-Tyla dar pasirodys Los Andželo „Hollywood Bowl“ amfiteatre su Los Andželo filharmonijos orkestru. Ateinantį sezoną ji diriguos Niujorko „Metropolitan Opera“ orkestrui vienoje garsiausių pasaulyje koncertų salėje „Carnegie Hall“.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai