Depresija pakirto fotomenininko T.Černiausko jėgas: „Sunkiausiu metu negalėjau daryti nieko“

Tadas Černiauskas/ Giedrės Banevičiūtės nuotr.
Tadas Černiauskas/ Giedrės Banevičiūtės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-03-22 19:07
AA

Su neeiliniais išgyvenimais susidūręs menininkas Tadas Černiauskas (38) nusprendė netylėti – karantino metu slapčia iš visų jėgų kirtusi depresija žinomam kūrėjui buvo absoliučiai netikėta diagnozė.

Apie savo patirtį Tadas Černiauskas papasakojo portalui Žmonės.lt. „Mano atveju, depresija pakirto kūno fizines funkcijas, o ne emocijas“, – atvirame interviu prisipažino fotomenininkas.

Tadai, kada pasijutote blogai ir dėl sveikatos problemų kreipėtės pagalbos į profesionalus?

2020-ieji buvo kupini įtampos ir neplanuotų permainų. Jiems einant į pabaigą, stipriai pasinėriau į darbus, kuriam laikui atsitraukiau nuo aktyvesnės fizinės veiklos ir pajutau, kaip savijauta ėmė sparčiai prastėti. Sutriko miegos ritmas, virškinimas, dingo apetitas, ėmė kristi kūno svoris, nuolat lydėjo nuovargis, galvos skausmai, prasidėjo širdies permušimai ir ėmė dažnėti nerimo bangos. Kartais jos virsdavo panikos priepuoliais. Kreipiausi į gydytojus, norėjau sužinoti, kur visa tai veda bei kokius pasirinkimus turiu. Mane išklausęs gydytojas psichiatras konstatavo, kad susirgau depresija. Tai mane labai nustebino, nes nuotaikos buvau puikios, norėjosi dirbti, kurti ir panašiai.

Mane išklausęs gydytojas psichiatras konstatavo, kad susirgau depresija

Jautėtės blogai fiziškai?

Depresija apsilanko vilkėdama vis kitą apsiaustą ir žmonėms ji pasireiškia skirtingais simptomais. Mano atveju, liga pakirto kūną.

Tadas Černiauskas / Giedrės Banevičiūtės nuotr.

Kurį laiką bandžiau atsitraukti nuo darbų, ilsėtis, vengti emocinių trikdžių ir bandyti sveikti savarankiškai, tačiau supratau, kad visiškai izoliuotis nuo supančio pasaulio nepavyks ir galimas ligos paūmėjimas.

Pirmos savaitės buvo be galo sunkios, nes ligos simptomai labai sustiprėjo

Netrukus ėmiau vartoti gydytojo paskirtus antidepresantus. Pirmos savaitės buvo be galo sunkios, nes ligos simptomai labai sustiprėjo, kas šiame etape – tikėtina. Po kelių mėnesių situacija ėmė taisytis ir galėjau po truputį grįžti į normalų gyvenimo ritmą. Šiuo metu lankausi pas psichologą, kuris padeda ne tik taisyti esamą situaciją, bet ir bando rasti priežastis, privedusias iki šios ribos.

Reikėjo daug drąsos prabilti apie tai viešai, kodėl nusprendėte netylėti?

Vos tik susirgęs, jaučiausi tarsi susidūręs su kažkokia reta liga, nes niekas ja nesiskundžia, apie tai nekalba ir panašiai. Atrodė, kad man be galo nepasisekė ir kad tai – nuosprendis ilgam laikui, o gal net ir visam gyvenimui.  Viskas be galo gąsdino ir vertė jaustis beviltiškai. Tačiau, pradėjęs lankytis pas specialistus, sužinojau, jog šiuo metu psichinių ir psichologinių negalavimų kiekis visuomenėje yra labai stipriai išaugęs.

Tadas Černiauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Jaučiamas šių ligų paūmėjimas dėl pandemijos, karantino ir patiriamų sunkumų darbe ar artimoje aplinkoje.

Supratau, kad esu vienas iš daugelio ir kad mano susirgimas yra kažkam įprasta kasdienybė. Tiesiog niekas apie tai nėra linkęs pasakoti, nes bijo būti nesuprasti ar nustumti į paraštes.

Psichikos ligos yra labai stigmatizuojamos, dėl elementaraus informacijos trūkumo ir nenoro kalbėti apie tai. Ši situacija tampa užburtu ratu, nes susidūrę su jomis žmonės patiria dar didesnį stresą ir ima jaustis izoliuoti. Neretais atvejais šie kognityviniai sutrikimai yra tarsi raumens patempimas po didelio sportinio krūvio. Kad atsitiestum, reikia poilsio ir tinkamos priežiūros.

Sveikatos dėl kūrybinių ambicijų aukoti neverta

Savo patirtis sudėjote į kūrybą?

Sunkiausiu laikotarpiu aš negalėjau daryti nieko, o kūryba buvo viena iš priežasčių, kodėl aš ir susirgau. Dirbdamas neskaičiuoju jėgų ir netausoju savęs, kas, dabar pajutau, nėra labai apdairu. Galutinai save išsekinau statydamas teatrinę instaliaciją fabrica. Ją kūrėme kartu su Naubertu Jasinsku ir Gintaru Sodeika.

Ir dabar, artėdamas prie jėgų ir pusiausvyros atstatymo, sužinojau, kad ji nominuota „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimui. Simboliškas ir malonus įvertinimas, už kurį atidaviau labai daug, tačiau sveikatos dėl kūrybinių ambicijų aukoti neverta. Galima visa tai daryti kiek nuosekliau ir lėtesniais tempais.

Prie atviro įrašo apie depresiją, feisbuke pasidalijote ir instaliacijos „Dėkingumas (Trumpiausias Skrydis)“ vizualu. Kuo šis kūrinys yra susijęs su potyriais, kuriuos išgyvenote?

Instaliacija „Dėkingumas (Trumpiausias Skrydis)“ – dveji keleivinių lėktuvų laiptai sustatyti vienas prieš kitą. Tai – trumpiausias skrydis. Per pastaruosius metus tokių patyrėme ne vieną. Pakyli lėktuvo laipteliais ir tuojau pat leidiesi žemyn, nes norint pasimėgauti turbulencija, nėra būtina skristi. Ir pasitvirtinome, kad keliauti bei jausti galima net ir nekeičiant lokacijos. Koordinatės išliko tos pačios, tačiau mes –  ne.

Tado Černiausko instaliacija „Dėkingumas (Trumpiausias Skrydis)“

Niekas apie tai nėra linkęs pasakoti, nes bijo būti nesuprasti ar nustumti į paraštes

Ką patartumėte panašaus likimo žmonėms, kurie kartais galbūt nežino, kur kreiptis ar nedrįsta apie depresiją prabilti garsiai?

Visų pirma, tai – ne likimas ir jokia neganda. Tai susirgimas, kaip ir visos kitos ligos, kurias gydydamasis išsigydai. Pirmiausia, siūlau kreiptis į šeimos gydytoją, o nuo ten jau kelias nebėra toks painus, jei nori pagerinti susiklosčiusią situaciją.

Svarbiausia – pasitikėti profesionalais, tačiau siekiant, kad tai nepasikartotų, reikia išmokti save labiau mylėti ir tai išreikšti rūpinantis savo fizine bei psichine gerove. O čia jau receptai randami pagal individualų skonį bei pageidavimus. Ir svarbiausias patarimas – duoti sau laiko... laiko sveikti ir keistis į gerąją pusę.

Tado Černiausko instaliacija „Dėkingumas (Trumpiausias Skrydis)“ (7 nuotr.)
+1

Pagalba telefonu visoje Lietuvoje

1. Jaunimo linija

jaunimolinija.lt
Jaunimui. Paramą teikia savanoriai
Tel. 8 800 28888
Darbo laikas: I-VII visą parą

2. Vaikų linija

vaikulinija.lt
Vaikams. Paramą teikia savanoriai
Tel. 116111
Darbo laikas: I-VII 11 – 23 val.

3. Pagalbos vaikams linija

pagalbavaikams.lt
Vaikas ir tėvams, patiriantiems iššūkių. Paramą teikia savanoriai.
Tel.116111
Darbo laikas: I-V 11- 19 val.

4. Vilties linija

viltieslinija.lt
Suaugusiesiems. Paramą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai.
Tel. 116 123
Darbo laikas: I-VII visą parą

5. Pagalbos moterims linija

pagalbosmoterimslinija.lt
Moteris. Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Tel. 8 800 66366
Darbo laikas: I-VII visą parą

6. Linija Doverija

Jaunimui rusų kalba.
Paramą teikia savanoriai moksleiviai
Tel. 8 800 77277
Darbo laikas: II-VI 16-20 val.

7. Tėvų linija

tevulinija.lt
Tėvams, patiriantiems iššūkių
Paramą teikia profesionalūs psichologai
Tel. 8 800 90012
Darbo laikas: I-V 9-13 val. ir 17- 21 val.

8. Sidabrinė linija

sidabrinelinija.lt
Senjorams. Paramą teikia profesionalūs konsultantai, kalbasi savanoriai, kiti senoliai.
Tel. 8 800 80020
Darbo laikas: I-V 8-20 val.

9. Krizių įveikimo centras

krizesiveikimas.lt
Suaugusiesiems ir paaugliams. Konsultuoja psichologai. Pirma konsultacija nemokama, vėlesnės mokamos.
Skype: krizesiveikimas; krizesiveikimas1
Darbo laikas: I-V 16-20 val. ir VI 12-16 val.

 Informacija iš pagalbasau.lt