Dėl naujausio meninio projekto Jolitai Vaitkutei teko apsidrausti gyvybę

Jolita Vaitkutė / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Trečiadienio popietę Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje jaunosios kartos menininkė Jolita Vaitkutė pristatė savo naujausią instaliaciją „Pabudę iš knygų“. Šiuo pusmetį puoselėtu meno kūriniu Jolita švenčia Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.

Idėją sukurti instaliaciją iš knygų J.Vaitkutė puoselėjo pusmetį, o fiziškai jai įgyvendinti prireikė poros savaičių – tiek laiko su Emilija Vinžanovaite ji aplenkinėjo knygas juodu popieriumi ir dėliojo į reikiamas vietas.

Kol kas tai didžiausia Jolitos sukurta menininė instaliacija. Tam, kad knygos įgautų naują veidą juodu popieriumi teko aplenkti net keletą tūkstančių knygų, o bendras instaliacijos plotas užima 71m².

Renginio akimirka / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Instaliacijos sukurtos gana aukštai – jos prasideda 2 metrų aukštyje, todėl tikimasi, kad bibliotekos lankytojai knygų neištraukys ir meno kūriniais bus galima grožėtis iki šių metų pabaigos.

Vis dėlto šie du metrai aukščio tapo tikru iššūkiu Jolitai, iki šiol turėjusiai aukščio baimę.

„Kai supratau, kad viskas tik prasideda nuo dviejų metrų aukščio ir man teks lipti ant pastolių, labai išsigandau, kad man nepavyks įgyvendinti šios idėjos. Turėti idėją yra viena, o ją įgyvendinti – visai kas kita, – juokėsi Jolita ir suskubo pridurti, kad po šių dviejų savaičių ji jau nebebijo lipti ant aukštų, kartais net nelabai stabilių konstrukcijų. – Dėl šio projekto reikėjo įveikti savo baimes. Be to, tai buvo pirmas projektas, dėl kurio man teko apsidrausti gyvybę.“

Užtat dabar į bibliotekos lankytojus žvelgia poetas Bernardas Brazdžionis, visuomenininkė ir publicistė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, kalbininkas Jonas Jablonskis, semiotikas ir lingvistas Algirdas Julius Greimas, mokslininkė, archeologė Marija Gimbutienė, filosofas Stasys Šalkauskis, rašytojas, filosofas Vydūnas, prozininkė, dramaturgė Žemaitė. Herojus savo instaliacijai menininkė rinkosi ne tik pagal nuopelnus, bet ir pagal laikotarpį, kuomet jie gyveno. Visi meno kūrinio herojai gyveno šiame šimtmetyje.

Jolitos Vaitkutės instaliacijos „Pabudę iš knygų“ pristatymas (29 nuotr.)
+23
Skaitykite daugiau