Déjàvu – kas tai? Proto aptemimas, netikra atmintis ar praėjusių gyvenimų šauksmas?..

Laimė / Fotolia nuotr.
Laimė / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-06-27 19:30
AA

Kiekvienas žmogus bent kartą gyvenime yra patyręs tą jausmą, kai patekęs į vieną ar kitą situaciją pasijunti taip, tarsi tai jau būtų anksčiau nutikę ar tiksliai žinotum, kas vyks toliau. Mokslininkai iki šiol taip pat neranda vieno paaiškinimo, ką reiškia déjàvu.

Visiems pasitaiko, kad paprastas rankos paspaudimas, žodis, judesys ar kokia nors kita smulkmena primena – visa tai jau matėte ar patyrėte: tikrai taip pat sėdėjote, kažkas ištarė tuos pačius žodžius ar skambėjo lygiai tokia pati muzika, į kambarį lygiai taip pat kažkas staiga įėjo...

Mokslas iki šiol negali paaiškinti šio fenomeno. Neurologai kartais tai vadina melaginga atmintimi.

Protu suvokiate, kad to negalėjo būti, tačiau jūsų vidus šaukte šaukia, kad visa tai jums jau yra nutikę. Tokia situacija vadinama déjàvu. Mokslas iki šiol negali paaiškinti šio fenomeno. Neurologai kartais tai vadina melaginga atmintimi ir sieja šį reiškinį su smegenų dalies, hipokampo, veiklos sutrikimu. Nes būtent ši smegenų dalis yra atsakinga už informacijos saugojimą. O jeigu hipokampo funkcija nors kuriam laikui sutrinka dėl streso ar pervargimo, įtampos ar kitų veiksnių, mes naują informaciją, naują situaciją galime priimti kaip gerai pažįstamą.

Psichologų ir parapsichologų teorija

Psichologų nuomone, déjàvu jausmas gali būti susijęs su sapnavimu. Pirmasis tai pareiškė garsusis psichoanalitikas Z. Froidas. Nes miegant smegenys modeliuoja šimtus tūkstančių situacijų, iš kurių ne viena yra labai artimai susijusi su vienu ar kitu mūsų gyvenimo įvykiu. Be to, jausmas, kad tai jau kadaise buvo, patvirtina ir slaptas žmogaus fantazijas. Tuo tarpu parapsichologai déjàvu sieja su reinkarnacija ir mano, kad gyvenimas nesibaigia kūno mirtimi, o siela nuolat persikelia į naują kūną. Tuo ir dabar tiki daugelis žmonių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kas tas bioenerginis laukas? Ką daryti, kad jis būtų sveikas ir stiprus

Dar vienas déjàvu paaiškinimas susijęs su genetiškai paveldima atmintimi. Manoma, kad joje slypi neišsenkantys genų archyvai apie tėvus, senelius, prosenelius ir t. t. Taigi tokiu atveju déjàvu reiškia intuityvią, iš protėvių paveldėtą atmintį.

Tik žmogus patiria déjàvu

Kvapas, garsas ar vaizdas aktyvina tam tikrą smegenų dalį, kuri sužadina iliuzinius atsiminimus, o smegenys juos lyg sukuria iš naujo.

Kodėl taip yra? Déjàvu – specifinis žmogaus pojūtis. Šios teorijos šalininkai teigia, kad kvapas, garsas ar vaizdas aktyvina tam tikrą smegenų dalį, kuri sužadina iliuzinius atsiminimus, o smegenys juos lyg sukuria iš naujo. Galbūt smegenys nori pranešti ką nors svarbaus, ko patys nesugeba suvokti? Be to, jos visą gaunamą informaciją supakuoja į atskirus fragmentus ir saugo. Todėl neretai sunkiai atrenkame reikiamą informaciją. O menka detalė padeda prisiminti situaciją – rodos, atsimename visą gyvenimo epizodą.

TAIP PAT SKAITYKITE: 9 dalykai, kurių kasdien turite nepamiršti, jei norite būti sveika ir laiminga

Kvantinės fizikos požiūris

Fizikoje, be gerai žinomos laiko koncepcijos, kad mes egzistuojame dabartyje, o į praeitį ar ateitį patekti negalime, egzistuoja ir kita nuomonė, pagal kurią praeitis, dabartis ir ateitis gyvuoja tuo pačiu metu. Mūsų sąmonė nesugeba to suvokti, nes fiksuoja tik dabartį. Jei teigtume, kad ši teorija teisinga, tai déjàvu yra klaida laike, kai trumpam persikeliame į praeitį ar per sapnus į ateitį. Tokiu atveju šis fenomenas yra tikroji atmintis apie praeities ir ateities įvykius. Todėl jei kur nors toli išvykę į nepažįstamą šalį jaučiatės taip, lyg čia viską aplink pažinotumėte, neišsigąskite – tai déjàvu.