Debiutuoti Dubajaus dizaino savaitėje lietuvei nesutrukdė net lūžusi pėda

Jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė debiutavo „Global Grad Show“ ekspozicijoje / Asmenininio albumo nuotr.
Jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė debiutavo „Global Grad Show“ ekspozicijoje / Asmenininio albumo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-01 12:43
AA

Lietuvai prestižiniame tarptautiniame dizaino renginyje Dubajuje atstovavusi jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė savo debiutą „Global Grad Show“ ekspozicijoje laiko itin pasisekusiu. Juolab kad Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro į renginį deleguotos studentės vizitą gerokai apsunkino prieš pat kelionę lūžusi pėda.

200 dalyvių pritraukusioje ekspozicijoje pristačiusi gyvenimo būdo be atliekų projektą „Zero Waste“, mergina sulaukė ne tik dizaino savaitės lankytojų, bet ir naujienų kanalo CNN dėmesio. Jos projektas buvo pristatytas kanalo naujienų portale ketvirtu numeriu tarp 10-ies geriausiai renginį reprezentuojančių projektų, kuriuos sukūrė studentai iš dizaino ir technologijų srityje lyderiaujančių pasaulio universitetų.

Nebuvo lengva visą dieną prastovėti savo ekspozicijoje, tačiau tikrai verta – buvo labai malonu girdėti visapusišką susidomėjimą mano projektu, pasidalyti įžvalgomis su parodos lankytojais ir diskutuoti apie tai, kaip kova su aplinkos tarša vyksta kitose pasaulio šalyse bei kokių priemonių turime imtis, norėdami sumažinti jos poveikį ateityje“, – pasakojo į Lietuvą grįžusi jaunoji dizainerė. Pasak jos, parodos lankytojai domėjosi tiek sukurtomis naujomis, aplinkai draugiškomis medžiagomis, tiek pačiu gyvenimo būdu be atliekų, kurį ji pati gyveno kurdama projektą.

Jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė debiutavo „Global Grad Show“ ekspozicijoje / Asmenininio albumo nuotr.

„Dalis žmonių jau buvo girdėję apie beatliekį gyvenimo būdą, tad žinojo, su kokiais sunkumais man teko susidurti. Kiti lankytojai apie tai girdėjo kone pirmą kartą ir sunkiai galėjo įsivaizduoti, kaip toks gyvenimo būdas išvis įmanomas, todėl spaudė man ranką ir sveikino su pasiektu rezultatu. Atsirado ir keletas entuziastų, kurie pasiryžo patys bent vieną savaitę išbandyti tai ir žadėjo pasidalyti savo patirtimi bei nuotraukomis.“

Bendradarbiavimu susidomėję lankytojai daugiausiai domėjosi technologija, kaip iš jūržolių padaromos kelių skirtingų tipų medžiagos, ir tokių gaminių kaina. Konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2016“ laureatė sulaukė ir pasiūlymų bendradarbiauti atliekant papildomus tyrimus bei toliau vystant jos sukurtas medžiagas užsienio laboratorijose bei dizaino studijose, pritaikyti medžiagą tiek Dubajuje kuriamiems dizaino objektams, tiek masinės gamybos pakuotėms.

Jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė debiutavo „Global Grad Show“ ekspozicijoje / Asmenininio albumo nuotr.

Pasak „Zero Waste“ projekto autorės, juo siekiama sukurti ir į gamybą įdiegti medžiagas, kurios artimiausioje ateityje išlaisvintų vartotojus ir gamintojus nuo rūpesčių, kaip teisingai rūšiuoti ar tvarkyti sukuriamas atliekas, kad jos nedarytų neigiamo poveikio aplinkai ir žmogaus sveikatai. Jos teigimu, šią sparčiai augančią pasaulinio masto problemą reikia spręsti jau dabar.

Savo naujausiame projekte A. Platūkytė atkreipia dėmesį į tekstilės atliekų kiekį – šiuo metu šiai problemai spręsti nėra skiriama pakankamai dėmesio tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, o ir naujų, daugiau investicijų reikalaujančių technologijų pritaikymas užima daug laiko. „Projekto metu vykdau technologinius tyrimus ir naudoju tekstilės atliekas kaip pagrindines žaliavas bioplastiko medžiagų kūrimui – šiame procese galėsiu pritaikyti ir parodoje įgytas žinias bei galbūt vystyti naujas bioplastiko medžiagas bendradarbiaudama su partneriais užsienyje.“

Nors dėl pėdos traumos kelionė ir dalyvavimas Dubajaus dizaino savaitės renginiuose buvo didelis iššūkis, A. Platūkytė mato ir teigiamą savo sprendimo neatsisakyti kelionės pusę.

Jaunoji dizainerė Austėja Platūkytė debiutavo „Global Grad Show“ ekspozicijoje / Asmenininio albumo nuotr.

„Aplinkiniai buvo be galo mandagūs ir paslaugūs, vis klausdavo, kaip jaučiuosi, ir siūlydavosi padėti. Dėl to buvo lengviau užmegzti pokalbį net su žymių dizaino kompanijų atstovais, dalyvavusiais parodoje „Downtown Design". Tiesą sakant, paprastai dalyviai patys pasiteiraudavo, kas nutiko, o tik vėliau pristatydavo savo gaminius, kviesdavo susipažinti ir aprodydavo ekspozicijas.“