Dalios Ibelhauptaitės „Pajacai“: scenoje – Juozo Statkevičiaus kostiumai, cirko gyvūnai ir piruetai ore

D. Ibelhauptaitės režisuotos R. Leoncavallo operos „Pajacai“ akimirkos / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-08-02 20:59
Šį ketvirtadienį ir penktadienį (08 03-04) Palangos koncertų salėje vyks ilgai lauktos D. Ibelhauptaitės režisuotos R. Leoncavallo operos „Pajacai“ premjera. Kvapą gniaužiančiame intensyvaus veiksmo spektaklyje pasirodo visas solistų žvaigždynas, kurį papildo „Lietuvos talentų“ nugalėtojas žonglierius Kasparas Bujanauskas, cirko artistai ir gyvūnai.

Šios operos idėjos sumanytoja D. Ibelhauptaitė tikino, kad „Pajacuose“ ji laikėsi jai svarbaus principo – padaryti operą įdomią ir suprantamą net ir tiems, kurie paprastai tokio žanro kūriniais nesidomi. Prisimindama epinę „Pajacų“ sėkmę 2003 m. ir 2008 m. režisierė neabejoja, kad publika liks sužavėta ir šįkart – jų laukia paveikus, kinematografinis reginys.

Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre prikeliama opera į sceną dėl kuo autentiškesnės patirties perkelia ir cirko gyvūnus, „Palangos koncertų salėje žiūrovai išvys realių naminių gyvūnų: antytę, asiliuką, šunelį, galbūt ir ožkytę. Suaugusiems žiūrovams tai suteikia galimybę grįžti į vaikystę, na, o vaikams tai tarsi magija. Dalis mieste gimusių ir augančių vaikų, net neabejoju, kai kurių iš šių gyvūnų net nėra gyvai matę. Kiti klausia: kurių velnių man reikia to asilo Palangos koncertų salėje, kai ten nėra tinkamų praėjimų? Tačiau teatre man patinka daryti neįmanomus dalykus“ tikino žymi režisierė. D. Ibelhauptaitė paakino atkreipti dėmesį ir į įspūdingus atlikėjų kostiumus – jų autorius, žymiausias lietuvių dizaineris – Juozas Statkevičius.

Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

„Pajacai“ yra išskirtinė opera – tai labai koncentruotas kūrinys – per trumpą laiko tarpą įvyksta visa dramatiškų įvykių griūtis, „Žiūrovai nejaučia laiko, jiems atrodo, kad spektaklis ilgesnis, nėra įspūdžio, kad kažkas būtų praleista, kad kažko trūksta. Ši opera užkabina nuo pirmų sekundžių ir nepaleidžia iki paskutinio akordo, nėra kada atsikvėpti“, pasakojo spektaklio režisierius statytojas Gediminas Šeduikis.

Pagrindinį, Kanijo vaidmenį operoje atlieka iš Čilės kilęs ir šiuo metu Vokietijoje gyvenantis žymus operos solistas Giancarlo Monsalve – tai jo debiutas „Pajacuose“. „Būti pajacu „Pajacuose“ man – svarbus momentas. Tai didelė atsakomybė. Taip pat ir vienos iš mano svajonių išsipildymas. Šis vaidmuo yra fantastiškas, sakyčiau, ikoniškas, - emocijų neslėpė charizmatiškas atlikėjas, - Ruošdamasis šiam vaidmeniui turiu labai giliai įeiti į personažo širdį, jo vidinį pasaulį. Tą darydamas net bijau savęs. Kanijo širdis sudaužyta gyvenimo ir meilės, bet nepaisant to jis turi juokinti kitus. Pažadu, pamilsite šią operą“.

Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Vien pernai 13 kartų užsienyje „Pajacuose“ vaidinusi Nedą atliekanti solistė iš Rusijos Evgenia Dushina tikino, kad šis spektaklio variantas – išskirtinis, „man labai patinka mano vaidmuo, tad visada džiaugiuosi turėdama progą jį atlikti. Šie „Pajacai“ yra viena vertus labai šviesūs, kita vertus – dramatiški. Jaučiu ryšius tarp visų personažų, tai – režisierių nuopelnas. Žinau, kad bus gilus ir stiprus spektaklis“, gerų emocijų neslėpė šiuo metu Austrijoje gyvenanti solistė.

Operą diriguosiantis Martynas Staškus priminė, kad „Pajacai“ ypatingi tuo, kad ir muziką, ir libretą kūrė tas pats žmogus, „dėl to jaučiama didžiulė teksto dramaturgijos ir muzikos dramaturgijos dermė“. Žymus dirigentas tvirtino, kad labai spektaklio sėkmei labai svarbu ir komandos vieningumas, „galiu džiaugtis, kad Klaipėdoje visi darbai juda labai sklandžiai – susibūrė labai darni komanda. Mus įpareigoja tai, kad prieš tai statyti „Pajacai“ buvo labai sėkmingi“.

D. Ibelhauptaitės kvietimu „Pajacuose“ pasirodys ir televizijos projekto „Lietuvos talentai“ nugalėtojas, žonglierius Kasparas Bujanauskas, „viena iš mano kaip žmogaus misijų perduoti savo sukauptą patirtį jauniems žmonės, pamatyti juos ir suteikti jiems galimybes iškilti, - sakė režisierė, - Šiame projekte pro mano nosį praplaukė labai daug žmonių. Žinote, kai tenka ilgai sėdėti komisijos gretose, o scenoje pasirodantys žmonės yra vidutiniškai geri arba visai blogi, visi jie tampa vienodi - sulimpa į vieną didelę jūrą. Tačiau iš tos jūros išniro žonglierius Kasparas. Jis – energingas, jaunatviškas, be galo profesionalus žmogus, žavintis savo charizma“. Spektaklyje jis atlieka žonglieriaus ir klouno vaidmenis.

Ruggero Leoncavallo opera „Pajacai“ pasakoja apie klajojančią komediantų trupę, kurios gyvenimas tragiškai susipina su scenos realybe. Trupė vaidina pjesę apie Kolombinos neištikimybę jos vyrui Pajacui. Pastarojo vaidmens atlikėjas, trupės šeimininkas Kanijus, iš tikrųjų sužino, kad Kolombiną vaidinanti jo žmona Neda rengiasi pabėgti su Silvijumi. Apakintas pavydo Kanijus nužudo įsimylėjėlius scenoje, per spektaklį.

Opera „Pajacai“ yra vienas svarbiausių rugpjūčio 1-19 d. vykstančio festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ akcentų.

Spektaklyje taip pat vaidina – Evgenia Dushina (Neda), Mindaugas Rojus (Tonijas), Šarūnas Šapalas (Silvijas), Aurimas Raulinavičius (Arlekinas), Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro choras. Kartu su profesionaliais solistais pasirodys visas „Amber“ cirkas, „Diamonds show“ merginos, oro akrobatai, gimnastai, klounai, net ir cirko gyvūnai. Operą diriguoja Martynas Staškus, kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius, scenografija Dick Bird.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai