Dale’o Chihuly pasakiškas stiklo sodas

Dale’o Chihuly stiklo darbai / "Scanpix" ir chihuly.com nuotr.
Dale’o Chihuly stiklo darbai / "Scanpix" ir chihuly.com nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-10-26 14:56
AA

Šis nepakartojamo talento menininkas savo darbuose atskleidė tokį stiklo grožį, kokį net sunku įsivaizduoti...

Plastiškas, minkštas, išnyrantis pačiais netikėčiausiais pavidalais ir formomis... Kartais net sunku patikėti, ar tai iš tiesų stiklas?.. Beveik atrodo, kad tai, ką matai, yra nežemiškos kilmės.

Menininkas Dale Chihuly / wikipedia.org nuotr.

„Aš artistas, dizaineris, kūrėjas, interjero dizaineris ir pusiau architektas, tačiau nėra nė vieno vardo, kuris man tiktų idealiai“, – sako D. Chihuly. 1941 m. Takomoje, Vašingtono valstijoje, gimęs menininkas sužibėjo 1976-aisiais, kai Metropolitano menų muziejuje Niujorke buvo pademonstruoti keli jo darbai. Žinoma, jau iki tol stiklą dievinęs menininkas kaip įmanydamas mokėsi stiklo meno ir visus žavėjo savo kūriniais. Po demonstracijos Metropolitano menų muziejuje daugiau kaip 200 pasaulio meno šventovių, daugybė korporacijų ir įstaigų, galerijų susidomėjo išskirtiniais D. Chihuly stiklo šedevrais. Jų galima išvysti netgi Paryžiaus Luvre.

1968 m. Venecijoje, kur prasidėjo šio iškilaus menininko karjera, D. Chihuly sėmėsi patirties ir perėmė šio miesto tradicijas, kaip dirbti komandoje. Vis dėlto Jungtinėse Valstijose jis daugiau dirbo vienas, kol sykį visko aukštyn kojomis neapvertė nelaimingas atsitikimas.

Nors šį menininką aplankė stulbinama sėkmė ir jis pelnė pripažinimą visame pasaulyje, neišvengta skaudžių likimo smūgių. 1976-aisiais, keliaudamas ir dalydamasis savo kūrybine patirtimi, Didžiojoje Britanijoje D. Chihuly patyrė kraupią avariją, kurios metu išlėkė pro priekinį automobilio stiklą. Dėl patirtų sužalojimų jis buvo priverstas daryti kūrybinę pertrauką. Kairės akies pažeidimų nebuvo įmanoma išgydyti, todėl stiklo virtuozas šiuo metu mato tik dešiniąja. Nepaisant to, kad prarado galimybę matyti abiem akimis ir suvokti atstumus tarp objektų, D. Chihuly vis tiek pūtė stiklą ir išliko tvirta bei žavinčia asmenybe. Vėliau, po patirtos peties traumos, jis nebegalėjo nulaikyti stiklo pūtimo vamzdžių, todėl pradėjo kurti su komanda: „Laimė, aš tam pasiruošęs ir mėgstu žmones“, – sakė D. Chihuly, dirbantis Boathouse studijoje, užimančioje daugiau  nei 2 300 m2.

Net peržengęs 70-ies metų slenkstį jis nesiliauja planavęs naujausių parodų, keliauja po pasaulį ir neapleidžia savo kūrybos džiugindamas visus meno gerbėjus pasakiškais stiklo kūriniais, žavinčiais spalvų ir formų įvairove.

Jūsų dėmesiui – nepakartojami ir pribloškiantys D. Chihuly darbai, primenantys vaikystės pasakas... Juos galite pamatyti čia.