D. Mikučionis: Vyriškas #Metoo, arba Aš esu Harvey Weinsteinas

Daumantas Mikučionis / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
AA

Rytas, per anksti. Lapkričio lietus už lango ir CNN ekrane. Plius geroji dalis – pusnuogė Frida prie stalo, jos užmiegotos migdolinės akys, skleidžiančios kažką, kas puikiai dera su kava „french prese“ ir perlinių kruopų koše, paskaninta svieste keptais pievagrybiais. Tokia mano ryto rutina. CNN plyšauja, kad Holivudas pagaliau garma dugnan, pasikinkęs seksualinio priekabiavimo eržilą.

„Matai, tos aktorytės visgi „darydavo tai“ dėl karjeros“, – sakau. – „Tave tai stebina? Mes gi augom su ta legenda, kad aktorės karjerą daro per lovą. Ir, beje, ar tu ką tik pavadinai Angeliną Jolie ir Gwyneth Paltrow aktorytėmis?“ – nutaiso smerkiamą toną Frida. – „Aktorytės ar aktorės, bet viena aišku – Harvey Weinsteinas yra gašlus dygliuotas paršas brūkšnelis seksualinis nusikaltėlis. Tik keista, kodėl jo aukos prakalbo būtent dabar? Juk kai kurioms iš tų istorijų dešimt ar daugiau metų.“

Holivudo moterų maištas kilo dėl to, kad Holivudo vyrams tai buvo naudinga sprendžiant savus reikalus!

Man tikrai labai smalsu. Kodėl tik dabar? Atrodo, „Oskaro“ laimėtojos turi pakankamai galios ir įtakos tokiems harviams demaskuoti. Angelina su Gwyneth geriausiais laikais gaudavo po 20 milijonų už filmą. Ką, joms baisu, kad negaus kito darbo, jeigu kels triukšmą? Man taip smalsu, kad pasiguglinu. Ir, žinot, ką? Pasirodo, net šitas priekabiautojus demaskuojantis proveržis yra suorkestruotas vyrų! Harvey kompanijos partneriai, pasigedę gašlūno prodiusuojamos sėkmės (Pulp Fiction buvo labai seniai!) ir kitaip nesugebėję įtikinti jo užleisti kompanijos vairą, tiesiog uždegė žalią šviesą žurnalistiniam tyrimui: paskatino herojes kalbėti, nuėmė įprastus spaudimo svertus personalui, atleido nuo tylos įžadų liudininkus. Holivudo moterų maištas kilo dėl to, kad Holivudo vyrams tai buvo naudinga sprendžiant savus reikalus!

Toks tas akivaizdus šios istorijos baisumas. Bet yra ir tylusis baisumas. Apie tai niekas nešneka. CNN nepasakoja, kaip Harvey toks tapo. Per ilga istorija. Dėmesio deficito laikais niekas nepasidomi, kodėl sėkmės lydimi vyrai tampa seksualiniais priekabiautojais. Jūs juk nemanote, kad vyrai tiesiog gimsta blogi?

„Žinai, Frida, kas dar baisu – net man? Kad aš suprantu Harvey. Aš žinau, kaip juo tampama. Galiu būti jo kailyje. Matau tą neturtingos žydų šeimos berniuko iš Queens rajono – bet kurios istorijos skurdo sinonimo – kasdienybę. Jo svajones apie Holivudą, su paauglyste atėjusią aistrą gyvenimui, kinui ir moterims. Mergaitę iš jo klasės, beviltiškai mylimą ir beveik nepasiekiamą. Jis lydi ją namo, jie čiauška apie nieką ir apie viską. Jis neša jos kuprinę. Jie apsikabina atsisveikinti, jis jaučia jos krūtis. Jis siekia bučinio, bet gauna tik pakštelėjimą į žandą. Jis nori mylėti, bet nežino, kaip. Jis nori mylėtis, bet nežino, kaip. Ji šiek tiek leidžia, bet labiau ne. Kartais ji būna miela ir apdovanoja teisingu bučiniu į lūpas. Kartais leidžia jo rankoms daugiau, nei apkabinti. Bet niekada neleidžia visko, arba jis tiesiog nemoka paimti. O vieną dieną mergaitę namo lydi kitas. „Nes su tavim mes tik draugai“, – sako ji. Čia ta mergaitė, kurios Harvey niekada nepamirš. Čia ta mergaitė, kuri sudaužė jam širdį.“

„Ar tu pasakoji Harvey istoriją, ar savo?“ – Frida kaip visada negailestinga.

Tai gali būti – o galbūt yra – mano istorija. Tai yra daugybės berniukų istorija. Tai jūsų herojų istorija. Beno Afflecko. Quentino Tarantino. Kevino Spacey. Russello Crowe. Jūsų paauglystės dievai, princai, svajonių vyrai, jūsų seksualinių fantazijų herojai turi panašią istoriją. Jie šiandien galingi turtingi vyrai kamerų šviesose. Bet tas nuskriaustas paauglys berniukas vis dar juose. Piktas, įskaudintas, tik dabar jau galingas ir ginkluotas pinigais, įtaka ir šlove. Ir jis naudoja tuos ginklus prieš moteris. Nes jis vis dar nežino, kaip mylėti. Ir jam kiekviena moteris – ta pauglystėje įskaudinusi mergaitė.

Taip pat skaitykite

Pastaroji dalis gali atrodyti kaip dygliuotos Harvey istorijos pudrinimas – bet taip nėra. Pasikartosiu: Harvey Weinsteinas yra gašlus paršas ir seksualinis nusikaltėlis. Aš tik sakau, kad puikiai suprantu, kaip tokiu tampama. Harvis tūno manyje, saugomas mano socialinio šarvo, prižiūrimas mano išsilavinimo, glostomas Fridos meilės. Harvis tūno tavo sužadėtinyje, tavo sutuoktinyje ir tavo vaikų tėve. Harvis bręsta tavo sūnuje. Harvis yra kiekviename vyre, su kuriuo paauglystėje tėvai nekalba apie seksualumą ir priimtinus išraiškos būdus. Harvį augina kiekviena paauglė mergaitė, kurios tėvai nekalbėjo apie jos bundančio seksualumo galias ir kaip jomis nepiktnaudžiauti. Su dabartiniais harviais kovos šiandienos angelinos. #Metoo judėjimas apskries Žemės rutulį. Dar daugybė galingų vyrų bus garsių ir ne tokių garsių moterų apkaltinti priekabiavimu. Tai yra šiandiena, ir ji savimi pasirūpins – interneto portaluose, kamerų šviesoje, teismo salėse. Bet šviesesniu rytojumi turite pasirūpinti jūs – ir tai prasideda pokalbiu jūsų vaikų kambaryje. Labai intymiu, apnuoginančiu, gąsdinančiu. Visų tėvų labiausiai vengiama ir bijoma tema. Taip, pokalbis apie jūsų vaikų seksualumą yra jūsų pareiga. Tokia pat kaip vystyklų keitimas, naktinis maitinimas, vaikų baliai ir atostogos kartu.

Skaitykite daugiau