D.Maradona palaidotas šeimos kape prie Buenos Airių: Argentinoje tęsiasi nacionalinis gedulas

Atsisveikinimas su futbolininku Diego Maradona  / „Scanpix“/AP nuotr.
Atsisveikinimas su futbolininku Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-11-27 09:15
AA

Lapkričio 26-ąją Argentina atsisveikino su anapilin iškeliavusia futbolo legenda Diego Maradona. Futbolininkas amžino poilsio atgulė Buenos Airių pakraštyje esančiose kapinėse „Jardin de Paz“ („Ramybės sodas“), kur palaidoti jo tėvai.

60-mečio futbolininko gyvybė užgeso lapkričio 25-ąją po patirto širdies smūgio.

Iškart po D.Maradonos mirties Argentinoje paskelbtas trijų dienų gedulas. Argentinos žiniasklaida skelbė, kad argentiniečiai liūdi negalintys tinkamai atsisveikinti su futbolo legenda – D.Maradonos artimieji pageidavo, kad, nepaisant trijų dienų gedulo, laidotuvės būtų surengtos kuo greičiau.

Argentinos prezidento įsakymu D.Maradonos laidotuvės buvo paskelbtos valstybinėmis. Kaip praneša „AS News“, valstybinių laidotuvių ceremonija Argentinoje buvo surengta tik 1995 metais, mirus lenktynininkui Juanui Manueliui.

Diego Maradonos laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.

Iki laidotuvių ceremonijos karstas su futbolo legendos palaikais buvo pastatytas prie prezidentūros rūmų, kur atiduoti pagarbą mirusiam tautiečiui rinkosi minios žmonių. Net keletą valandų ilgose eilėse stovėję argentiniečiai siekė bent trumpam pamatyti Argentinoje didvyriu laikomo D.Maradonos karstą.

Pranešama, kad suplūdus minioms neišvengta ir riaušių – šios kilo, kai žmonės, nepaisydami reguliuojamo srauto, prasiveržė pro užtvaras ir link karsto. BBC praneša, kad policininkams teko panaudoti ašarines dujas. 

Karstas su D.Maradonos kūnu iš prezidentūros išvežtas 18 valandą vietos (23 val. Lietuvos) laiku. Futbolininkas palaidotas Buenos Airių pakraštyje esančiose kapinėse „Jardin de Paz“, šalia savo tėvų.

Per Diego Maradonos laidotuves neišvengta riaušių / „Scanpix“ nuotr.
Futbolininko Diego Maradonos laidotuvės (16 nuotr.)
+10

Atsisveikinimas su Argentinos futbolo dievu D.Maradona vyko visą ketvirtadienį – teigiama, kad jau 6 valandą ryto minios gerbėjų pradėjo plūsti ir į žymųjį „La Bombonera“ stadioną. Čia susirinkę fanai ašarodami dainavo žymiąją dainą „La Mano De Dios“ (liet. Dievo ranka).

Pagarbą mirusiam futbolininkui žmonės atidavė ne tik stadione, bet ir gatvėse. Minios rinkosi San Andreso rajone, kuriame D.Maradona gyveno, bei La Platoje, kurios komandos „Gimnasia y Esgrima“ treneriu argentinietis dirbo iki pat mirties.

Skelbiama, kad norinčių atsisveikinti su futbolininku žmonių skaičius gatvėse galėjo siekti milijoną. 

Kaip rašo „The Sun“, visuose Buenos Airių traukinių informacijos stenduose įžiebti žodžiai „gracias Diego“ (liet. ačiū Diego).

Argentina atsisveikina su Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.

Pervadins stadioną

Jautriai su D.Maradona atsisveikinama ir už tūkstančių kilometrų nuo Buenos Airių. Italijoje, Neapolyje, ketvirtadienis taip pat paskelbtas gedulo diena.

Neapolio meras Luigi De Magistris ketvirtadienį pradėjo oficialią Diego Maradonos vardo suteikimo miesto Šv. Pauliaus stadionui procedūrą. 

„Mes jau darome pirmuosius žingsnius, kad Neapolio stadionas būtų dedikuotas Maradonai, – sakė Neapolio meras. – Tai yra procesas, tačiau šis procesas bus greitas, nes troškimas yra labai didelis ir mūsų niekas nesulaikys“.

„Mes tikimės, kad tai sutaps su varžybų, stebimų sirgalių, sugrįžimu“, – pridūrė L.De Magistris.

Miesto valdomame stadione žaidžiant D.Maradonai Neapolio futbolo klubas „Napoli“ iškovojo du Italijos aukščiausios lygos „Serie A“ čempionų titulus 1987 ir 1990 metais.

Po Antrojo pasaulinio karo stadionas buvo pavadintas Šv.Pauliaus vardu, nes pasak legendos, apaštalas, pasiekęs šiuolaikinės Italijos žemes, išsilaipino dabartinio vakarinio Neapolio priemiesčio teritorijoje.

„Manau, kad teisinga pavadinti Šv.Pauliaus stadioną tavo vardu, kad tu ir išliktum su mumis kaip liudytojas didingo kelio, kurį nuėjo ši komanda“, – sakoma Neapolio futbolo klubo prezidento Aurelio De Laurentiis atvirame laiške velioniui D.Maradonai. – Jūsų metai neišdildomai išliko neapoliečių atmintyje. Atsinaujinimo ir išsvajoto prisikėlimo simbolis.“

Diego Maradona / „Scanpix“/AP nuotr.

„Dievo ranka“

Vienu geriausių pasaulio futbolininkų laikomas D.Maradona karjerą pradėjo 1976-aisiais, o karjeros piką pasiekė 1986 metais, kai su Argentinos rinktine Meksikoje tapo pasaulio čempionu. Tąkart D.Maradona pelnė net penkis įvarčius.

D.Maradona, pagarsėjęs savo „Dievo rankos“ įvarčiu, kurį kumščiu įmušė Anglijos rinktinei per 1986 metų Pasaulio čempionato ketvirtfinalį, per du dešimtmečius trukusią karjerą žavėjo sirgalius užburiančiu, nepakartojamu žaidimo stiliumi.

Nors D.Maradonos reputaciją sutepė įvairios priklausomybės ir nesėkmingas vadovavimas nacionalinei rinktinei, jį vis tiek dievino dėl futbolo pamišę argentiniečiai, vadinę jį „Pibe de Oro“ (Auksiniu vaikiu).

Ryžtingas, greitas ir visiškai nenuspėjamas D.Maradona buvo meistriškas puolėjas, kojomis lengvai žongliravęs kamuoliu besiverždamas prie varžovų vartų.

Grakščiai manevruodamas aikštėje dėl savo žemo svorio centro, jis lengvai apeidavo begalybę varžovų ir dažnai įmušdavo netikėtus įvarčius savo kaire koja, kuri buvo laikoma jo pavojingiausiu ginklu.

„Jis mokėjo daryti viską savo kojomis, ką tik galėjo sugalvoti“, – sakė Salvatore Bagni, kadaise žaidęs su D.Maradona Italijos klube „Napoli“.

Diego Maradona (20 nuotr.)
+14