Cukinija ir kiti vaikų „baubai“

Tėtis ir dukra / Vida Press nuotr.
Tėtis ir dukra / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-11-14 00:00
AA

Viena iš populiariausių temų, kuomet kalbama apie vaikų maitinimą yra daržovės. Ką daryti, jeigu vaikas atsisako valgyti daržoves? Kaip įpratinti vaiką jas valgyti, kad tai būtų ne prievarta, o malonumas.

Atrodytų, kad vaisiai ir daržovės turėtų būti mėgstamiausias vaikų maistas, juk jos tokios spalvotos, įvairių formų ir jų yra ištisa gausybė. Visgi yra kitaip. Vaikai dažniausiai atsisako valgyti daržoves, o vietoje jų renkasi nesveikus užkandžius.

Tėvų įtaka vaikams

Jeigu jūsų vaikas atsisako valgyti daržoves, pirmiausiai reikėtų pasižiūrėti, koks maistas karaliauja ant jūsų stalo? Kai patys tėvai nevalgo daržovių, o užkandžiams renkasi saldumynus ar bulvių traškučius, natūralu, kad ir vaikas nevalgys daržovių. Ekspertai pataria, kad tokiu atveju reikia pasitelkti kūrybiškumą, žaismingumą ir jokiu būdu ne prievartą.

„Vaikystė sodo“ pedagogė Reda Andriekutė sako, kad labai svarbu, kad ne tik ugdymo įstaigoje, bet ir namie visa šeima valgytų daržoves.

„Vaikai mokosi per pavyzdį. Tarpuose tarp maitinimų derėtų siūlyti vaisių ir daržovių, o ne šokoladinį varškės sūrelį ar bandelę. Nereikia perspausti. Ir jei vaikas nenori valgyti, lai nevalgo, kažkada norės. Vaikas pats žino, kiek jis yra alkanas ir valgo tiek, kiek jam reikia. Vaikui reikia formuoti sąmojingumą – kodėl daržovės yra sveika ir kodėl verta jas valgyti, o ne įsiūlyti bet kokia kaina“, – sakė ekspertė.

Daržovių ir vaisių spalvos mums leidžia jas pateikti kitaip. Kurkite įvairias figūras, pjaustykite įdomiomis formomis, dėliokite bokštus ar piešinius. Kartais verta pasistengti tam, kad vaikas su malonumu nuvalgytų „namo stogą“ ar „saulės spindulius“. Taip pat ekspertai pataria, kad svarbu stebėti, kokias daržoves ir vaisius vaikai renkasi mieliau, o nuo kurių iš karto nusisuka. Pasirinkimo galimybės buvimas, leis vaikui išragauti daugiau įvairių daržovių, o pasirinkti tas, kurios jam pasirodys skaniausios.

Kantrybė ir gudrumas

Jeigu vaikai visiškai atsisako valgyti daržoves, galima pagudrauti – įtarkuoti cukiniją, morkas, moliūgą ar kitas daržoves į jūsų gaminamą patiekalą (blynus, apkepą, netgi mėsos kotletus).

„Visur galima surasti smagumą, net ir daržovių valgyme. Mamos gali iš daržovių spausti įvairias formeles (širdelė, žvaigždutė ir t.t.), vaikui daug smagiau valgyti kitokios formos daržoves, nei įprastą griežinėlį. Kitas variantas yra į užkandžių dėžutę įdėti raštelį, kurioje būtų užduotis: „iš 4 formų, išsirink sau mieliausią ir suvalgyk“ ir begalė kitų smagumynų galima susigalvoti“, – sako „Vaikystės sodo“ pedagogė Reda Andriekutė.

Jeigu vaikas atsisakė paragauti daržovės nereikia nusiminti. Ekspertai teigia, kad gali prireikti kelių ar net keliolikos kartų, kol vaikas paragaus. Taigi nenuleiskite rankų ir vis stenkitės patiekti vaikui daržovių.

Kartais ne tik vaikus, bet ir suaugusius reikia skatinti valgyti daržoves. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja per dieną įveikti nuo 400 iki 500 gramų šviežių vaisių ir daržovių, o kampanija „Penki per dieną“ primena, kaip tą daryti, kad valgytume įvairų ir skanų maistą.

Kampanija „Penki per dieną“

Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA