Burlenčių slalomo Europos čempionate suspindėjęs R. Jasiūnas – apie laisvės pojūtį buriuojant

Rytis Jasiūnas/Asmeninio archyvo nuotr
Rytis Jasiūnas/Asmeninio archyvo nuotr
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės
2019-07-20 11:14
AA

Burlentininkas Rytis Jasiūnas Graikijoje vykusiose burlenčių slalomo varžybose užėmė šeštąją vietą. Žiemą praleidęs Tenerifės saloje, vaikinas intensyviai ruošėsi varžyboms, kurių metu pateko į buriuotojų TOP10.

Burlenčių formula klasės pasaulio ir Europos jaunimo čempionas bei Lietuvos ir Baltijos slalomo čempionas Rytis Jasiūnas (25) buriuoja jau septyniolika metų ir kasmet siekia vis geresnių rezultatų. Dėl burlenčių sporto antrą žiemą persikeliantis gyventi į Tenerifės salą, Rytis neslepia, kad šis sportas reikalauja nemažai pastangų. „Sėkmę varžybose lemia tinkama technika, strategija, fizinis ir psichologinis pasiruošimas“, – teigia vaikinas.

Kada tavo gyvenime atsirado burlenčių sportas?

Viskas prasidėjo, kai burlenčių sportu susidomėjo mano tėvai. Kadangi buvau dar vaikas, o jie buriuodami neturėjo kur manęs padėti, prie šio sporto prisijungiau ir aš. Labai greitai „užsikabinau“ ir pradėjau buriuoti savo malonumui, tuo tarpu mano tėtis jau dalyvaudavo varžybose. Kartą vienas varžybų organizatorius pastebėjo mane ir pasiūlė prisijungti prie šio sporto. Nuo to laiko nesiskiriu su burlentėmis.

Ar prisimeni savo pirmąsias buriavimo varžybas?

Pirmose savo varžybose dalyvavau vienuolikos metų. Atsimenu, kad tuo metu buvau vienintelis vaikas, kuris buriavo pradinukų klasėje. Varžiausi su 30-40 metų amžiaus vyrais, kadangi nebuvo mano bendraamžių. Pirmosios varžybos buvo su suaugusiais, todėl tai užkėlė gana aukštą kartelę.  Tik vėliau pradėjau rungtis su savo amžiaus buriuotojais.

Rytis Jasiūnas/Asmeninio archyvo nuotr

Buriavimas yra gana netradicinė sporto šaka Lietuvoje. Ar nekildavo minčių mieliau žaisti krepšinį ar futbolą kartu su savo bendraamžiais?

Išbandžiau visas įmanomas sporto šakas, kokios tik yra „prieinamos“ Lietuvoje. Esu lankęs krepšinį, karate, plaukimą, tenisą ir begalės kitų sporto šakų. Kadangi žiemos metu negalėdavau buriuoti, užsiiminėdavau įvairiu sportu, tačiau buriavimas visada išlikdavo pagrindine ir labiausiai dominusia sporto šaka.

Negalėčiau užsiiminėti sportu, kuris neturi jokio kontakto su gamta. Man labai patinka būti gryname ore, vandenyne ar jūroje. Kai varomas tik vėjo jėga leki virš vandens, jauti neapsakomą laisvės pojūtį. Tokio jausmo nesu jautęs jokioje kitoje sporto šakoje.

Kaip vyksta pasiruošimas burlenčių varžyboms?

Kai buvau jaunesnis visas žiemas praleisdavau Lietuvoje, tad nuo lapkričio iki kovo, ar net kartais balandžio mėnesio, neišeidavo buriuoti dėl netinkamų oro sąlygų. Tuo metu vykdavo fizinio pasiruošimo treniruotės, kurios kaip ir bet kuriame kitame sporte yra būtinos. Kai tik atšildavo oras, keliaudavau į vandens telkinius ir tobulindavau techniką bei strategiją, dalyvavau vietinėse varžybose.

Pastaruosius du metus žiemą praleidžiu Tenerifės saloje, kadangi norint pasiekti aukštesnį lygį, negaliu daryti šešių mėnesių pertraukos ir varžybose lygintis su dalyviais, kurie treniruojasi ištisus metus. Kadangi dirbu nuotoliniu būdu ir užsiiminėju fotografija bei videografija, galiu sau leisti suderinti darbo valandas su treniruotėmis ir fokusuotis į varžybų pasiruošimą. Taip pat prižiūriu mitybą, o kai neburiuoju, papildomai plaukioju banglente, irklente arba einu į sporto salę.

Ar šis hobis reikalauja daug finansų?

Buriavimą galima palyginti su automobilių sportu: jei dalyvausi ralyje su „žiguliuku“, nesvarbu, kad ir koks būsi geras vairuotojas, vis tiek nelaimėsi. Kadangi tai yra gana techniškas sportas, labai svarbu geras ir kokybiškas inventorius, kuris kainuoja nemažus pinigus. Taip pat reikia susimokėti už keliones į varžybas. Dažniausiai skrendu su inventoriumi, kuris sveria 120 kilogramų, vien dėl to skrydžių kainos yra didesnės nei įprastai. Tai ne futbolas ir ne krepšinis, todėl beveik viską ką uždirbu išleidžiu ant buriavimo.

Rytis Jasiūnas/Asmeninio archyvo nuotr

Graikijoje vykusiame burlenčių slalomo čempionate užėmei šeštą vietą. Ar tikėjaisi tokių rezultatų?

Pradėjau ruoštis jau žiemą. Gavau naują įrangą ir buriuodamas įvairiomis oro sąlygomis stengiausi pasiekti didžiausią įmanomą greitį, išlavinti posūkio manevrą ir nusiteikti kovai su kitais priešininkais distancijos eigoje. Jau pasiruošimo metu pastebėjau, kaip rezultatai gerėja ir tikėjausi patekti į TOP10.

Keturiuose iš septynių plaukimų finišavau trečias, tačiau keliuose padariau klaidų: kirtau starto liniją puse sekundės per anksti ir buvau diskvalifikuotas, o kitame plaukime posūkio metu neišlaikiau pusiausvyros ir kritau į vandenį. Varžybų metu greičiai siekia 65 km/h greitį, todėl įkritus tik 5 sekundėm, prarandi daugiau nei 100 metrų atstumą lyginant su varžovais. Manau, kad jei nebūčiau padaręs šių klaidų, būčiau patekęs į TOP5, tačiau džiaugiuosi ir esamais rezultatais.

Kokie tolimesni ateities planai?

Šiuo metu ruošiuosi prestižinėms pasaulio taurės varžyboms Fuerteventuroje. Kol kas dar nei vienas lietuvis čia nedalyvavo, todėl labai džiaugiuosi gavęs kvietimą pirmą kartą. Taip pat laukia dar vienas pasaulio taurės etapas Danijoje rugsėjo mėnesį bei pasiruošimas naujam sezonui. Sunkiai dirbsiu, kad pasiekčiau dar geresnių rezultatų.

Rytis Jasiūnas (14 nuotr.)
+8
Temos: