Britų režisieriui, Dalios Ibelhauptaitės vyrui Dexteriui Fletcheriui suteikta Lietuvos pilietybė

Dalia Ibelhauptaitė ir Dexteris Fletcheris / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Dalia Ibelhauptaitė ir Dexteris Fletcheris / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2021-05-20 15:16
AA

Prezidentas Gitanas Nausėda suteikė Lietuvos pilietybę britų režisieriui ir aktoriui Dexteriui Fletcheriui.

Kaip ketvirtadienį informavo Prezidentūra, dekretą, suteikiantį pilietybę D.Fletcheriui, prezidentas išimties tvarka pasirašė atsižvelgęs į Pilietybės reikalų komisijos rekomendaciją.

D.Fletcheris yra ir lietuvių teatro bei operos režisierės Dalios Ibelhauptaitės vyras.

G.Nausėda prieš savaitę nuotoliniu būdu susitiko su D.Fletcheriu ir aptarė jo visuomeninę ir kultūrinę veiklą, reikšmingą Lietuvos valstybei, bei ryšius su Lietuva.

Dexteris Fletcheris / Gretos Skaraitienės nuotr.

„D.Fletcheris yra vienas ryškiausių meno kūrėjų, kurie, nors ir gimę ne Lietuvoje, savo asmeninį likimą bei kūrybinius planus artimai sieja su mūsų šalimi, stiprina jos autoritetą visame pasaulyje“, – pranešime spaudai sakė G.Nausėda.

Pasak Prezidentūros, šalies vadovas tiki, kad D.Fletcherio darbai „praturtins Lietuvą ir leis tarptautinei auditorijai geriau pažinti turtingą mūsų šalies kultūrą“.

Per daugiau nei 4 dešimtmečius besitęsiančią aktoriaus karjerą D.Fletcheris yra atlikęs vaidmenų daugelyje pripažintų Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų kino juostų bei serialų, tarp jų ir pasaulinę šlovę pelniusiame Guy‘aus Ritchie 1998-ųjų filme „Lok, stok arba šauk“. 2011-aisiais jis buvo nominuotas BAFTA apdovanojimams už režisūrinį debiutą juostoje „Pašėlęs Bilas“.

Dexteris Fletcheris / Gretos Skaraitienės / „ŽMONĖS Foto“ nuotrauka

Pastaraisiais metais D.Fletcheris prodiusavo keturias „Oskarų“ statulėles susižėrusią juostą „Bohemijos rapsodija“ ir režisavo „Oskarą“ už muziką bei du „Auksinius gaublius“ laimėjusį filmą „Rocketman“.

Prezidentūra pažymi, kad nuo 1997-ųjų, kai D.Fletcheris vedė Lietuvos teatro ir operos režisierę Dalią Ibelhauptaitę, jis nemažai laiko praleidžia tarp Londono ir Vilniaus, artimai bendrauja su žymiausiais Lietuvos kultūros ir meno veikėjais, mokosi lietuvių kalbos.

 

Dalia Ibelhauptaitė ir Dexteris Fletcheris / Irmantas Gelūnas / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

2009-aisias D.Fletcheris užmezgė bendradarbiavimą su Vilniaus tarptautiniu kino festivaliu „Kino pavasaris“. Jis yra kelis kartus buvęs žiuri nariu, pradėjo konkursinę programą „Nauja Europa – nauji vardai“. Nuo pat 2011-ųjų Lietuvos kino gerbėjai turi išskirtinių galimybių vieni pirmųjų pasaulyje susipažinti su naujausia D.Fletcherio kūryba.

Pripažindama D.Fletcherio nuopelnus Lietuvos kinui, Lietuvos kinematografininkų sąjunga 2019 metais jį paskelbė pirmuoju garbės nariu. Pažymima, kad D. Fletcheris palaiko glaudžius ryšius ir su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, yra dainavęs koncertuose Vilniuje. Jis prisidėjo į Lietuvą kūrybiniam darbui atvežant aukščiausio lygio profesionalus: režisierius Francescą Zambellą, Anthony Minghellą, scenografus Dicką Birdą ir Joną Morrellį, šviesų dailininką Peterį Mumfordą.

Filmo „Rocketman“ premjera Kanų kino festivalyje

D.Fletcherio dėka taip pat buvo surengti labdaros vakarai Londone ir Vilniuje, kuriais buvo siekiama padėti Lietuvos daugiavaikėms šeimoms ir Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos skyriui. Be to, jis ir toliau asmeniškai tęsia labdaringą veiklą Lietuvoje. Prezidentūra akcentuoja, kad suteikti

D.Fletcheriui Lietuvos pilietybę išimties tvarka už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei, t.y. už veiklą, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos galios ir autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo, rekomendavo daugelis žymių Lietuvos kultūros veikėjų. Teigiamas išvadas pateikė Kultūros ministerija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija ir Lietuvos kinematografininkų sąjunga.

Dexteris Fletcheris (19 nuotr.)
+13