Britanija atsisveikino su pandemijos didvyriu kapitonu Tomu Moore'u

Tomas Moore'as / „Scanpix“ nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
AA

Jungtinė Karalystė šeštadienį per televizijos transliuotas laidotuves atsisveikino su 100-mečiu kapitonu Tomu Moore'u, karo veteranu, surengusiu nepaprastą lėšų rinkimo kampaniją pandemijos metu ir tapusiu pasaulio didvyriu.

Per nedidelę T.Moore'o šeimos surengtą ceremoniją krematoriume Bedforde centrinėje Anglijoje garbės sargyboje budėjo kariai. 

Šeši kariškiai iš Jorkšyro pulko, pakeitusio pulką, kuriame Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo T.Moore'as, nešė Jungtinės Karalystės vėliava uždengtą jo karstą. 14 karių paleido šūvių saliutą.

Virš krematoriumo praskrido Antrojo pasaulinio karo laikų lėktuvas iš netoliese esančios Karališkųjų oro pajėgų bazės, nuaidėjo trimitas, o tuomet velionis buvo pagerbtas tylos minute.

„Ginkluotosios pajėgos nepaprastai didžiuojasi prisidėjusios prie jo nepaprasto gyvenimo pagerbimo“, – sakoma Gynybos ministerijos pareiškime.

T.Moore'as mirė vasario 2 dieną. Jis sirgo pneumonija, testais jam buvo nustatytas koronavirusas.

Televizijos ir laikraščių „Kapitonu Tomu“ pramintas veteranas pernai pavasarį siekė surinkti 1 000 svarų (apie 1 133 eurus) Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai (NHS), prieš savo 100-ąjį gimtadienį 100 kartų išėjęs su vaikštyne apeiti rato sode savo namo galiniame kieme. Šios jo pastangos sulaukė milžiniško susidomėjimo ir sužavėjo milijonus žmonių, užsidariusių namuose per pirmąją pandemijos bangą.

Iš visos Britanijos ir kitų šalių, įskaitant JAV ir Japoniją, pasipylė aukojami pinigai. Galiausiai T.Moore'o akcija padėjo surinkti apie 33 mln. svarų (37,4 mln. eurų).

Balandį veterano gerbėjai tris savaites galėdavo žiūrėti kiekvieną dieną skelbiamus vaizdo įrašus, kuriuose matyti, kaip sunkiai vaikštantis, pakumpęs, bet pasipuošęs ir savo medalius prisisegęs „Kapitonas Tomas“ su vaikštyne apeina savo sodą. Tačiau jo pakilus nusiteikimas vienu iš tamsiausių šalies istorijos momentų padėjo žmonėms lengviau atlaikyti ligas, nerimą ir netektis.

Tomas Moore'as / „Scanpix“

Liepą karalienė Elizabeth II įšventino T.Moore'ą, tapusį pavyzdžiu su pandemija besigrumiančiai šaliai, į riterius. Šeštadienį monarchės vardu buvo padėtas vainikas prie karo memorialo Kitlyje Jorkšyre, Šiaurės Anglijoje, kur T.Moore'as gimė.

Jam mirus pagerbdama jo gyvenimą plojo visa šalis, įskaitant ministrą pirmininką Borisą Johnsoną, o parlamentarai parlamente nulenkė galvas.

T.Moore'o laidotuvės buvo labiau privatus reikalas, atspindintis šeimos pageidavimus ir kovos su pandemija priemones. 

Paprastoje ceremonijoje dalyvavo tik dvi velionio dukterys, žentai, keturi vaikaičiai. Šeimos nariai prisiminė velionį, jo įpročius. 

„Tavęs gal ir nebėra, bet tavo žinia ir dvasia gyvena toliau“, – ašarodama sakė duktė Lucy Teixeira (Liusi Teišeira).

Ceremonijos pradžioje skambėjo T.Moore'o drauge su Michaelu Ballu labdaros tikslais įrašyta daina „You'll Never Walk Alone“, o pabaigoje – Franko Sinatros „My Way“.

Tomas Moore'as / „Scanpix“ nuotr.
Skaitykite daugiau