Borisas Johnsonas atsisako atsistatydinti dėl vakarėlių skandalo: sako turintis kitų tikslų

Borisas Johnsonas ir Carrie Symonds / Scanpix nuotr.
Borisas Johnsonas ir Carrie Symonds / Scanpix nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2022-04-13 18:47
AA

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas atsisakė atsistatydinti, nepaisant jam skirtos baudos už COVID-19 karantino tvarkos pažeidimus Dauningo gatvėje, pareiškęs, jog verčiau padidins pastangas stiprinti šalies ekonomiką ir kovoti su Rusijos agresija Ukrainoje.

Londono policija antradienį pranešė, kad  B.Johnsonui ir kitiems asmenims skyrė baudų už jų dalyvavimą viename gimtadienio vakarėlyje Dauningo gatvės vyriausybės komplekse 2020 metų birželio 19 dieną. Dėl šios jam skirtos baudos B.Johsonas tapo pirmuoju britų premjeru, kuris pažeidė įstatymą vadovaudamas vyriausybei.

Minėto gimtadienio vakarėlio metu Britanijoje buvo draudžiami daugiu nei dviejų asmenų susibūrimai, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą.

„Suprantu tą daugeliui kilsiantį pasipiktinimą, kad aš pats nesugebėjau laikytis taisyklių, kurias mano vadovaujama vyriausybė įvedė siekdama apsaugoti visuomenę, ir nuoširdžiai sutinku, kad žmonės turėjo teisę tikėtis geresnio, – antradienio vakarą sakė B.Johnsonas. – Na, o dabar aš jaučiu dar didesnę pareigą siekti pagrindinių britų žmonių tikslų.“

Borisas Johnsonas ir Rishi Sunakas / Scanpix nuotr.

57 metų ministras pirmininkas iš pradžių neigė, kad komplekse, kur jis gyvena ir dirba, kokie nors renginiai vyko pažeidžiant karantino taisykles. Jis ne kartą tvirtino, kad pats nesielgė netinkamai.

Bauda premjerui buvo skirta jam nesugebėjus deramai paaiškinti, kodėl jis atrodo dalyvavęs kai kuriuose vakarėliuose, kai jo vyriausybė visuomenei tokius dalykus draudė.

Opozicijos įstatymų leidėjai pareikalavo B.Johnsono atsistatydinimo. Pasak jų, premjerui ir iždo kancleriui Rishi Sunakui skirtos baudos yra „nusikalstamumo“ pačioje vyriausybės širdyje įrodymas. Susibūrimas Dauningo gatvėje parodė, kad B.Johnsonas ir jo šalininkai mano, kad taisyklės jiems negalioja, sako opozicija.

Nors šis vakarėlių Dauningo gatvėje skandalas kelia grėsmę B.Johnsono vyriausybei, nuo praėjusių metų pabaigos, kai pasirodė pirmieji pranešimai apie šiuos vakarėlius, pasaulis labai pasikeitė.

B.Johnsonas buvo vienas pagrindinių lyderių, telkusių pasipriešinimą Rusijos invazijai į Ukrainą. Be to, Jungtinė Karalystė šiuo metu susiduria su didžiausia pragyvenimo išlaidų krize nuo praėjusio amžiaus 6-ojo dešimtmečio.

Jo šalininkai tvirtina, jog kad ir kaip būtų nusižengęs ministras pirmininkas, dabar ne laikas varžyboms dėl lyderystės.

Borisas Johnsonas / „Scanpix“ nuotr.

Faktas, kad bauda buvo skirta ir iždo kancleriui, yra naudinga B.Johnsonui, nes R.Sunakas buvo laikomas vienu pagrindinių pretendentų pakeisti B.Johnsoną premjero poste.

Tačiau B.Johnsonas gali sulaukti ir daugiau baudų. Pranešama, kad jis dalyvavo dar trijuose vakarėliuose, dėl kurių Londono policija tęsia savo tyrimą.

Be to, premjerui teks atsakyti į klausimus, ar jis sąmoningai suklaidino parlamentą savo ankstesniais pareiškimais apie vakarėlius, nurodė Jill Rutter, Londone esančio Vyriausybes instituto (IFG) vyresnioji bendradarbė. 

„Vyriausybės turi suvokti, kad jos negali tiesiog priiminėti įstatymų, o paskui juos apeidinėti ir teisintis, kad viskas gerai, nes jie yra labai svarbūs žmonės, dirbantys vyriausybės centre“, – nurodė J.Rutter.