Blogos naujienos mus veikia labiau, nei manėme. Neprivalome jų sekti

Moteris su kompiuteriu / 123rf.com nuotr.
Moteris su kompiuteriu / 123rf.com nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-14 10:00
AA

Tikriausiai nėra nė vienos dienos, kad naujienų portaluose ar per televiziją neišgirstumėte blogų žinių. Kad ir kaip bandytumėte į jas nereaguoti, nekreipti dėmesio, jos vis tiek mus pasiekia ir veikia. Ir, beje, ne tik psichiką, bet ir kūną.

Ar jaučiatės nemaloniai, kai skaitote antraštes apie blogas naujienas? Visi žmonės vienaip ar kitaip į jas reaguoja. Geros naujienos mus nudžiugina, suteikia teigiamų emocijų, o blogos trikdo, liūdina, priverčia nerimauti. Suprantate, koks pasaulis yra pavojingas.

Supraskite, kad jeigu nesidomite šiuo metu aptariama bloga naujiena, tai dar nereiškia, kad jums nerūpi kitų žmonių kančios.

Poveikį paaštrina ir tai, kad antraštės dažniausiai yra susietos su vaizdais, o tai ypač veikia, nes smegenys dar labiau stimuliuojamos. Pagalvokite, juk vienaip reaguojate į antraštę apie kraupų nužudymą, o visai kitaip, jie dar matote nuotrauką iš įvykio vietos ar reportaže pagalbos prašančius artimuosius.

Sukelia nerimą ir baimę. Pripažinkite, kad per žinias pamatę reportažą apie žudiką maniaką, didinamus mokesčius, apgautą senolį, sukčių valdininką ne tik susinervinate, bet ir pradedate bijoti.

Nors turėtumėte atsipalaiduoti, tačiau užuot tai padarę, tik įsitempiate. Jūsų baimė visai pagrįsta – išties nežinia, kokių kėslų vedini žmonės vaikšto gatvėmis ir kokius naujus mokesčius valdžia dar sugalvos. Itin intensyviai galvodami apie šiuos dalykus patiriate stresą, įtampą, kuri tikrai nėra sveikatos šaltinis.

Moteris tikrina elektroninį paštą / Elaima nuotr.

Verčia nepasitikėti savimi ir visuomene. Be jokios abejonės, pasižiūrėję bauginančių žinių, kriminalų pradedate nepasitikėti tiek aplinkiniais, tiek savimi. Per didelis negatyvių naujienų srautas gali versti paranojiškai įtarinėti kitus netinkamu elgesiu.

Tamsiu paros metu eidami namo būtinai mąstysite, kad artėjantis žmogaus siluetas gali turėti niekingų ketinimų, o užėję po darbų į parduotuvę vėl galvosite apie padidėjusią mėgstamų produktų kainą. Neigiamos žinios taip pat gali priversti jus išvesti iš kantrybės, galite pradėti savęs klausinėti: „O kaip tokioje situacijoje elgčiausi aš?“, „O kas, jei taip nutiktų artimiesiems?“ ir pan.

Kai kurie gali jausti fizinius simptomus. Kai kurie žmonės itin jautriai priima visas blogas žinias, kurias išgirsta per dieną. Nors galbūt nenori to pripažinti, bet juos tai stipriai paliečia. Kartais būna taip, kad jaučiama įtampa gali pasireikšti ir fiziniais simptomais.

Pavyzdžiui, jei esate labai jautrus, o vakare žiūrėjote reportažą apie maniaką žudiką, internete dar peržvelgėte jo nuotraukas, kankinantys sapnai garantuoti. Be abejo, kad ryte atsikelsite pavargę, nepailsėję, gali skaudėti galvą, ir nebūtinai nuo nemigos, o nuo įtampos. O jei ir dieną kartkartėmis vis prisiminsite sužinotą naujieną, įtampa gali neatslūgti ir vakare.

Blogų naujienų išvengti padės 5 žingsniai

  • Paklauskite savęs, kodėl dabar skaitau ar žiūriu šias naujienas. Ar tai man duos ką nors naudinga? Tai supratę, nebesidomėkite, užsiimkite kita, malonesne veikla.
  • Socialiniuose tinkluose sekite tuos žinių portalus, kurie pateikia daugiau pozityvių naujienų, o jei jau kokios nors naujienos įkyriai brukamos, tiesiog paspauskite mygtuką „Paslėpti įrašą“ arba nebesekite puslapio. Jei per žinias pamatėte kriminalus, tiesiog išjunkite televizorių.
  • Sukrėtė kokia nors naujiena? Nusiraminkite, pasidarykite arbatos arba užsiimkite kokia nors kita veikla: išeikite pasivaikščioti valandai kitai, pabėgiokite, pavedžiokite šunį, linksmai praleiskite savaitgalį. Kitaip tariant, darykite viską, kas nukreiptų jūsų dėmesį kita linkme.

TAIP PAT SKAITYKITE Bebaimiam treneriui iš Lietuvos paklūsta net orkos

  • Jei darbo kolektyve, mokymo įstaigoje, draugų kompanijoje kalbamasi apie blogas žinias, bandykite gražiai pakreipti temą arba paprašyti, kad pasikalbėtumėte kita tema. Jei to padaryti nepavyksta, mandagiai atsiprašykite ir nueikite toliau ir prisijunkite tik tada, kai bus kalbamasi linksmesnėmis temomis.
  • Supraskite, kad jeigu nesidomite šiuo metu aptariama bloga naujiena, tai dar nereiškia, kad jums nerūpi. Juk jums rūpi kitų žmonių kančios, tačiau neprivalote analizuoti kiekvieno straipsnio, pasirodančio spaudoje. Jei jums tikrai rūpi žmonių problemos, padėkite kitiems gyvai, nes tik stebėdami nieko nepakeisite.