Blogieji riebalai: kaip nuo jų apsaugoti save ir savo namus?

Margarinas. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Margarinas. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
2015-06-01 14:14
AA

Kiekvieno žmogaus organizme yra 140–150 g cholesterolio. Daugiausia jo kaupiasi smegenyse, kepenyse ir inkstuose. Cholesterolis – tai į vašką panaši medžiaga, kurią neša kraujo tėkmė. Cholesterolio yra visose ląstelėse, jis svarbus pastarųjų veiklai. Tačiau jei cholesterolio organizme yra per daug, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Kokia yra optimali cholesterolio norma? Kada reikėtų susirūpinti?

Sveikatos specialistų teigimu, idealiausia cholesterolio norma 3–5,2 mmol/l. Kai cholesterolio padaugėja maždaug iki 5,2–7,8 mmol/l, derėtų suskubti keisti mitybą ir gyvenseną. Esant daugiau nei 7,8 mmol/l, vertėtų pasitarti su specialistais.

Perteklinis blogasis cholesterolis kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, tokiu būdu susiformuoja riebalų apnašos. To rezultatas – sumažėjęs kraujagyslių elastingumas, jos susiaurėja, dėl to ilgainiui sutrinka kraujotaka. Nesiimant jokių priemonių, arterijos apskritai gali užsikimšti.

Taip pat skaitykite: Trijų savaičių eksperimentas parodė, kaip kovoti su cholesteroliu

Dėl šios priežasties gali atsirasti krūtinės angina, širdies ritmo sutrikimai, dusulys, įvykti infarktas ar net insultas. Cholesterolio kiekiu reikėtų nuolat domėtis tiems, kieno aukštas kraujospūdis, kai vargina antsvoris, pablogėja savijauta.

Gelbsti skaidulinės medžiagos ir mankšta

Nors blogojo cholesterolio padidėjimą kraujyje labiausiai lemia nesveika mityba, tam turi įtakos ir paveldimumas, įvairios ligos. Ypač autoimuninės sistemos (cukrinis diabetas ir kt.), taip pat nutukimas, kepenų, inkstų, skydliaukės ar hormonų sistemos sutrikimai.

Cholesterolio kiekiu reikėtų nuolat domėtis tiems, kieno aukštas kraujospūdis, kai vargina antsvoris, pablogėja savijauta

Cholesterolio kiekis gali padidėti dėl tam tikrų vartojamų cheminių vaistų šalutinio poveikio, netgi jei nevalgote riebiai.

Turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį organizme, patartina daugiau vartoti tų produktų, kuriuose gausu skaidulinių medžiagų – probiotikus, žuvį, kurioje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3, augalinius aliejus, vitaminą C, žaliąją arbatą, artišokus, česnakus, vaistinę ožragę ir kt.

Taip pat skaitykite: Ko vengti, kad kraujyje sumažėtų blogojo cholesterolio

Taip pat įrodyta, jog cholesterolio kiekį galima sumažinti fizine veikla. Reguliariai mankštinantis, išlaikomas normalus svoris, sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Cholesterolis – energinė medžiaga, todėl ji sudeginama tiesiog daugiau judant.

Rūpintis reikia ne tik organizmu, bet ir namais

Žmogaus kraujotakos sistema yra panaši į mūsų namuose nutiestą vamzdynų sistemą, tiekiančią vandenį. Taigi, nuo perteklinio riebalų kiekio turime saugoti ne tik savo organizmą, bet ir namus.

Didžiausias organizmo priešas – blogasis cholesterolis, kuris nusėda ant kraujagyslių sienelių, o štai vamzdyno – riebalai, užkemšantys vamzdžius bei stabdantys vandens cirkuliaciją.

Nors įprastos cheminės priemonės, naudojamos vamzdyno bei kanalizacijos atkimšimui, dažniausiai suveikia labai staigiai, tačiau jos sukelia pašalinį poveikį – griaužia vamzdžių sieneles, vamzdžius ištinka korozija.

Vaistai“ – tos pačios kilmės

Siekiant išvengti vamzdyno užsikimšimo, patartina namuose profilaktiškai naudoti valiklius, kuriuose gausų gerųjų bakterijų – probiotikų.

nuo perteklinio riebalų kiekio turime saugoti ne tik savo organizmą, bet ir namus

Šios bakterijos ne tik nekenkia biologinio valymo įrenginiams, tačiau juos praturtina naujomis bakterijomis ir sutaupo pinigų profilaktiniam jų kiekio atstatymui.

Probiotikai puikiai kovoja ne tik su užsikimšusių vamzdžių priežastimi – ant jų sienelių besikaupiančiais purvais, bet ir panaikina nemalonių kvapų sukėlėjus.

Lietuvoje kuriamų ir gaminamų natūralios sudėties valiklių su probiotikais „PROBIOTIC“ patogiausia įsigyti el. parduotuvėje www.gerojibakterija.lt.

Parengta kartu su projekto partneriu