Blogas burnos kvapas: galimos priežastys ir kaip jo atsikratyti

Blogas kvapas iš burnos / 123rf.com nuotr.
Blogas kvapas iš burnos / 123rf.com nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-03-20 15:02
AA

Kruopščiai valote dantis du kartus per dieną, bet vis tiek kankina nemalonus kvapas iš burnos? Kovo 20-oji – Pasaulinė burnos sveikatos diena, tad pakalbėkime apie tai, kaip maloniau jaustis ir jums, ir tiems, kurie su jumis bendrauja.

Blogas burnos kvapas ne tokia jau reta problema, kenkianti gyvenimo kokybei, nes kalbėdami su žmogumi jaučiame, švelniai tariant, diskomfortą.

Pabandysime apžvelgti, kokios šios nemalonios problemos priežastys ir kaip jų išvengti.

Jeigu vakar per vakarienę padauginote česnako, tai visai ne problema, tai tik laikinas nemalonumas. Visai kitas reikalas, kai nuolatinį blogą kvapą iš burnos jaučiate jūs ir – kas baisiausia – aplinkiniai.

Medikai blogą kvapą iš burnos vadina halitoze. Ją gali sukelti šios priežastys:

  • dantų ėduonis;
  • stomatitas;
  • parodontozė;
  • blogai įdėta plomba arba dantų karūnėlės;
  • nosies ir gerklės uždegimai (tonzlitas, sinusitas);
  • virškinamojo trakto ligos (skrandžio opa, gastritas);
  • plaučių problemos (pneumonija, pūlingas bronchitas, tuberkuliozė);
  • cukrinis diabetas;
  • inkstų nepakankamumas.

Kaip matote, pačiam nėra lengva nustatyti tikslią blogo kvapo iš burnos priežastį, todėl gali būti taip, jog teks nukeliauti ne tik pas stomatologą, bet ir kreiptis į otolaringologą (ausų ir gerklės ligų gydytoją) ar šeimos gydytoją, kad atliktų reikiamus vidaus organų tyrimus.

Dėl fiozologinių priežaščių, mūsų pačių nosis gali neužuosti blogo burnos kvapo.

Norėdami sužinoti, ar iš tiesų kenčiate nuo blogo burnos kvapo, atlikite šiuos bandymus:

  1. Palaižykite savo delną ar vidinę riešo pusę (galima ir šaukštą). Palaukite kelias minutes ir pauostykite.
  2. Panaudokite dantų krapštuką arba tarpdančių siūlą pagal paskirtį. Palaukite kelias minutes ir pauostykite.
  3. Nuvalykite liežuvio paviršių medvilniniu tamponu ir jį pauostykite.

Jeigu bet kuriuo bandymo metu užuosite blogą kvapą, vadinasi, jūsų burnos kvapas irgi nekoks. O tai reiškia, kad reikia nustatyti priežastis ir imtis veiksmų.

Nors priežastys, kodėl sklinda nemalonus kvapas iš burnos, gali būti įvairios, odontologai teigia, kad dažniausia to priežastis – bloga burnos higiena ar dantų būklė. Kai dantys valomi netinkamai, dantenas ir liežuvį apdengia apnašos, kuriose knibžda daugybė bakterijų. Būtent jos, išskirdamos kenksmingas medžiagas, ir sukelia nemalonų burnos kvapą.

Ką daryti, kad burnoje neatsirastų bakterijų, kurios skleidžia nemalonų kvapą:

1. Tinkamai rūpintis burnos higiena

Kruopščiai valykite dantis bent du kartus per dieną, o idealiausiu atveju – po kiekvieno valgio. Išsivalę dantis, tarpdančius išvalykite tarpdančių siūlu.

Nepamirškite valyti ir liežuvio, kuris taip pat yra palanki terpė bakterijoms daugintis: kartą per dieną, dantų šepėteliu ar su specialiu gramdikliu perbraukite keletą kartų nuo liežuvio šaknies galiuko link. Bent du kartus per metus apsilankykite pas odontologą, kad jis pašalintų dantų akmenis ir kitas apnašas.

2. Gerti vandenį

Organizmas, gaudamas nepakankamai skysčių, gamina mažiau seilių, kuriose yra fermentų ir deguonies. Pastarieji savo ruožtu neleidžia daugintis blogą kvapą sukeliančioms bakterijoms.

Ar žinome, koks vanduo yra tinkamiausias būtent mūsų organizmui?/Nuotr. Fotolia

3. Gerti arbatą

Įvairi žolelių arbata slopina patogeninių burnos bakterijų augimą. Be to, žaliojoje arbatoje yra medžiagų, skatinančių seilių gamybą. Geriausia, jeigu arbatą gertumėte be cukraus, nes burnos bakterijos jį ypač mėgsta.

Taip pat skaitykite: Liežuvio higiena. Tai svarbu!

Kavos geriau iš viso atsisakyti, nes ji keičia burnos rūgštingumą, dėl kurio aktyviai dauginasi blogą kvapą sukeliantys mikroorganizmai.

4. Pakramtyti prieskonių

Pakramtę kelis kardamono grūdelius, panaikinsite blogą burnos kvapą. Kardamone gausu cineolio, turinčio antiseptinio poveikio. Norint panaikinti blogąsias burnos bakterijas, taip pat galima pakramtyti pankolio sėklų ar cinamono lazdelę.

Kramtoma guma taip pat yra puiki profilaktinė priemonė nuo blogo burnos kvapo, nes kramtymas stimuliuoja seilių gamybą. Tik rinkitės becukrę gumą, ir kramtykite ją ne ilgiau kaip 10 minučių.

5. Valgyti jogurtą

Japonų mokslininkai rekomenduoja reguliariai valgyti jogurtą. Jie teigia, kad jogurte esančios naudingosios bakterijos geba panaikinti blogąsias burnos bakterijas.

Su ligomis nesusijusios blogo burnos kvapo priežastys:

PMS. Kai kurios moterys jaučia blogą burnos kvapą PMS lakotarpiu. Taip yra dėl hormoninių pokyčių, kurie turi įtakos seilių liaukų veiklai: jos tampa klampesnės ir gamina mažiau deguonies.

Vaistai. Ilgai vartojant antidepresantus, antibiotikus, diuretikus, raminamuosius ir hormoninius preparatus, sulėtėja seilių gamyba ir pakinta burnos ertmės mikroflora.

Taip pat skaitykite: Kad burnos kvapas būtų gaivus

Kvėpavimas pro burną. Dažniau blogas burnos kvapas pasireiškia tiems žmonėms, kurie miegodami kvėpuoja pro burną.

Stresas. Stresas yra tiesiogiai susijęs su blogu burnos kvapu. Kai patiriamas stresas, burna tampa sausa, sumažėja seilių, o burnoje ima kauptis nemalonų kvapą skleidžiančių bakterijų.