Blakių padės išvengti tam tikra patalynės spalva?

Miegamasis / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-05-03 21:00
Ne tik žmonės gali pasižymėti geru ar prastu skoniu – pasirodo, patalinės blakės (lot. Cimex lectularius) taip pat turi mėgstamiausias spalvas, o geriausia, kad mes galime tuo pasinaudoti, skelbia cnn.com.

Pasak naujo tyrimo, publikuoto „The Journal of Medical Entomology“, kraują siurbiantys vabzdžiai tiesiog dievina raudoną ir juodą spalvas, o geltonos ir žalios negali pakęsti.

Ši informacija gali padėti sukurti geresnius spąstus kenkėjams privilioti ir sugauti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Patarimai, kaip išnaikinti utėles

„Bet dar per anksti džiaugtis ir manyti, kad pasirinkta geltonos spalvos patalynė jus išgelbės. Vabalėliai yra labai maži ir jiems svarbiausia neprarasti maisto šaltinio – jūsų kūno. Jie gali slėptis giliai čiužinyje ar lovos karkaso susijungimo vietose (taip pat jiems labiau patinka audiniai ir mediena nei plastikas ar metalas)“, – sakė mokslininkai.

Gydytojas Corraine'as McNeillas ir kolegos norėjo išsiaiškinti, ar spalvos gali turėti įtakos tam, kur patalinė blakė sugalvos įsikurti.

Jie laboratorijoje atliko daugybę bandymų, patalpindami patalines blakes į indus su skirtingos spalvos kartoniniais dangteliais.

Užuot pasirinkusios atsitiktinę pastogę, vabzdžiai pirmenybę teikė raudonai ir juodai spalvoms.

C.McNeillas sakė: „Mes manėme, kad vabzdžiams gali patikti raudona spalva, nes ji primena kraują, kuriuo jie minta. Tačiau atlikę bandymus supratome, kad pagrindinė priežastis kita – jie patys atrodo panašaus atspalvio, taigi rinkosi raudoną spalvą tikėdamiesi, kad tame indelyje yra daugiau vabzdžių, su kuriais kartu jie galės gyventi “.

Vabzdžiams nepatiko geltonos ir žalios pastogės, greičiausiai dėl to, kad jos sukuria ryškiai apšviestos erdvės įspūdį, taigi atrodo ne tokios saugios pasislėpti. Ankstesnės studijos atskleidė, kad šios spalvos nepatinka ir kitiems kraujasiurbiams, pavyzdžiui, uodams ir kraują siurbiančioms musėms.

„Deja, dar nežinau, kiek daug apsirikčiau sakydamas nepirkti raudono lagamino ar raudonų paklodžių ir ragindamas rinktis geltonas, nes tyrimas dar nėra baigtas“, – reziumavo C.McNeillas.

Patalinės blakės <...> taip pat gali slėptis net rozetėse ir tik labai išalkusios (gali badauti iki 6 mėnesių) puola žmogų dieną.

Tad kaip dabar pastebėti lovoje apsigyvenusias patalines blakes, kad galėtume su jomis susidoroti?

Patalinė blakė – besparnis naktinis vabzdys, apie 5 mm ilgio, raudonai rudas, apaugęs tankiais rudais plaukeliais. Ant čiužinio paprasčiau pastebėti juodas trupinių dydžio išmatas. Suaugę vabzdžiai skleidžia nemalonų pelėsių kvapą, kurį galima užuosti.

Patalinės blakės dieną slapstosi po tapetais, įvairiuose sienų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, taip pat gali slėptis net rozetėse ir tik labai išalkusios (gali badauti iki 6 mėnesių) puola žmogų dieną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip išnaikinti kačių šlapimo kvapą namuose?

Kąsdamos blakės į žaizdelę suleidžia seilių, turinčių nuskausminantį poveikį. Jų įgėlimo vietose susiformuoja raudoni, niežtintys mazgeliai, neretai supainiojami su uodo įgėlimu, tačiau blakių įkandimai išsidėstę keletas vienas šalia kito, o uodų – atsitiktine tvarka.

Pati blakė nėra pavojinga – nenustatyta atvejų, kad jos platintų ligas. Vis dėlto nemalonu būti „valgomam“, tad galbūt verta pagalvoti ir apie kitos spalvos patalynę?

Naujausi straipsniai