Besilaukiančios žinomos moterys stebina savo entuziazmu sportuoti

Rūta Mackevičiūtė, Sofio Gelašvili-Niūniavė ir Baiba Skurstenė-Serdiukė / Žmonės.lt fotomontažas
Rūta Mackevičiūtė, Sofio Gelašvili-Niūniavė ir Baiba Skurstenė-Serdiukė / Žmonės.lt fotomontažas
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-08-06 15:59
AA

„Nėštumas – ne liga!“ – visiems žinomą posakį mėgsta kartoti besilaukiančios moterys, kurios ir užsimezgus naujai gyvybei nenori atsisakyti širdžiai mielos aktyvios fizinės veiklos – sporto.

Jaučiuosi tik geriau

Rūta Mackevičiūtė sporto neapleido ir laukdamasi kūdikio / Viganto Ovadnevo nuotr.

Pirmagimio besilaukiančią prekės ženklo „Coocoomos“ kūrėją Rūtą MACKEVIČIŪTĘ (35) labiausiai stebina aplinkinių reakcija, kai šie nugirsta, kad ji sportuoja net ir žinodama apie nėštumą.

„Keisčiausia, kad gydytojai sportuoti man neuždraudė, tik liepė tai daryti atsargiai ir nepersistengti, o štai iš draugų ir pažįstamų sulaukiau net pasmerkimo: „Gi pakenksi ne tik sau, bet ir kūdikiui!“ Nieko panašaus. Pasikliauju medikų rekomendacijomis ir savo moteriška bei motiniška nuojautomis – darau tai, kas man ir mano vaikui atrodo geriausia, todėl į pašalinių kreivus žvilgsnius tiesiog nekreipiu dėmesio.“

Rūta su mylimuoju Eduardu Fedotovu ir jų Maltos bišonu Stifleriu dar iki nėštumo šiltuoju sezonu laiką leisdavo netoli namų esančiame Vingio parke – bėgiodavo, atlikdavo tempimo pratimus, o namuose dirbdavo su svarmenimis ir gimnastikos kamuoliu.

„Įpročiai nepasikeitė ir dabar, nes visą laukimo laiką jaučiuosi labai gerai. Tiesiog sulėtinau tempą, o šeštam laukimo mėnesiui įpusėjus bėgiojimas virto sparčiu ėjimu. Reikia vadovautis sveika nuovoka ir save stebėti: matau, kad fiziškai pratimą atlikti per sunku, – nepersistengiu. Kol kas nesunkiai atlieku po dešimt atsispaudimų ir pritūpimų, įvairius jogos pratimus. Pirmas nėštumo savaites, kai dar neįtariau, kad laukiuosi, Italijoje slidėmis leidausi nuo kalnų. O slidinėjimas – „numeris vienas“ draudžiamų nėštukėms sporto rūšių sąraše, nes galima nemenkai susižeisti. Ir ką dabar?..“

Rūta pastebėjo, kad, kelias dienas apleidus sportą, sutrinka jos virškinimo sistema, todėl stengiasi kasdien mankštai gryname ore skirti po dvidešimt minučių. „Savęs nealinu, sportuodama nesistengiu pratimų atlikti taip, kad nuo prakaito likčiau visa šlapia. Jeigu nekankins dideli karščiai, sportuosiu iki pat nėštumo pabaigos. O kodėl gi ne, jeigu besilaukiančioms neužsisėdėti vienoje vietoje pataria net medikai?“ – kritikams atšauna Rūta.

Rūta Mackevičiūtė sporto neapleido ir laukdamasi kūdikio (29 nuotr.)
+23

Svarbiausia – nepersistengti

Sofio Gelašvili-Niūniavė sportuoja ir laukdamasi kūdikio / Viganto Ovadnevo nuotr.

„Pirmą sykį nesijaudinu dėl priaugto svorio“, – juokiasi rudeniui įpusėjus dukrytės susilauksianti grožio salono „Sophistique“ savininkė ir vizažistė Sofio GELAŠVILI-NIŪNIAVĖ (22), kuriai išlaikyti dailias kūno formas ir per nėštumą padeda treniruotės.

Sofio su sportu gražiai ir artimai draugauja nuo pat mažų dienų. Dvylika metų lankė meninę gimnastiką, vėliau dienas leisdavo sporto salėje, bėgiodavo. Ji visada intensyviai sportavo ir žiūrėjo, ką deda į lėkštę. Iki šiol yra veganė: nevalgo mėsos ir žuvų, atsisakė ir pieno produktų.

„Neskanu. Tik štai kavą su karvių pienu geriu – skonis man patinka, – priduria būsima mamytė. – Sužinojusi apie nėštumą mitybos režimo nepakeičiau, tam neprieštaravo ir gydytoja, tiesiog dažniau atlieku kraujo tyrimus ir stebiu, ar organizme netrūksta geležies, vitaminų. Pastebėjau, kad gerokai daugiau valgau vaisių, ypač rūgščių, – taip norisi! Neišgyvenu dėl papildomų kilogramų, nes suvokiu, kad nieko nebepakeisiu. Gal tik šioks toks šokas ištinka užlipus ant svarstyklių (nusijuokia). Kol kas kiek daugiau priaugau penkis kilogramus – normaliai...“

Apie nėštumą Sofio sužinojo laukdamasi du mėnesius, todėl iki tol visą laiką intensyviai sportavo treniruoklių salėje, bėgiojo. Ir dabar sportuoja kiekvieną dieną, o išimtis daro tik tada, kai išties blogai jaučiasi: „Pykina... Nepavadinčiau savo nėštumo pačiu lengviausiu, bet geromis dienomis, prižiūrima trenerio, lankausi sporto salėje: atlieku kardiopratimus ir su TRX diržais, mažiau dirbu su svarmenimis. Svarbiausia – nepersistengti. Negana to, kartu sportuoja ir vyras Dominykas, todėl jaučiuosi ramiai ir saugiai, jokių baimių nėra, sveikata nesiskundžiu. Net ir atostogaudama Turkijoje viešbutyje lipdavau ant bėgimo takelio – tik juo ne bėgdavau, o greitai eidavau. Anksčiau sporto klube lankiau baseiną, bet atšilus orams ten lankytis nebereikia, nes savo namuose turime įrengtą lauko baseiną – plaukioju čia.“

Sofio Gelašvili-Niūniavė sportuoja ir laukdamasi kūdikio (30 nuotr.)
+24

Man vis negana!

Baiba Skurstenė-Serdiukė sporto salės neužmiršo ir laukdamasi kūdikio / Viganto Ovadnevo nuotr.

Aerobikos treniruotes kitiems prieš kelerius metus vedusi atlikėja Baiba SKURSTENE-SERDIUKĖ (33), susipažinusi su vyru profesionaliu kikboksininku Mykolu Serdiuku (26), irgi susidomėjo šia sporto šaka, jos neapleidžia ir laukdamasi.

Kikboksą Baiba iki nėštumo lankė pas vyrą, o sužinojusi apie šeimos pagausėjimą perėjo pas jo kolegą, nes šis veda nėščiosioms kiek labiau pritaikytas treniruotes: „Teko jas adaptuoti, nes per įprastą kikboksą smūgiuojama ir į pilvą. Pirmą nėštumo mėnesį nerizikavau ir sportuoti nesiryžau, o paskui po truputį prie aktyvios fizinės veiklos sugrįžau. Gerai jaučiausi, nepykino, todėl klausiau savo kūno, o jis sakė, kad Baiba tikrai turi jėgų boksuotis (šypsosi).“

Iki ketvirto nėštumo mėnesio dainininkė sportavo nejausdama augančio pilvuko, o kai šis tapo aiškiai matomas, pasidarė sunkiau bėgioti, atsisakė bėgimo ir šuoliukų. Kadangi sportuoti salėje pasidarė per karšta, nes temperatūra vasarą ten pakyla iki trisdešimties laipsnių aukščiau nulio, treniruotes perkėlė į namus ir lauką. Visa reikiama įranga – specialia kriauše ir pirštinėmis –pasirūpino Mykolas.

„Mikas mane labai saugo, prižiūri, kad tik ko nenutiktų, kad tik nepersistengčiau. „Gal tu jau nebesitampyk...“ – kartoja. Bet man vis negana! Aišku, dėl sporto išprotėjusi nėštukė nesu ir iki devinto prakaito nevarau. Rimtai po pusantros valandos sportuoju kartą ar du per savaitę, o kasdien lengvai pasiboksuoju po penkiolika minučių. Padarau ir atsispaudimų. Manau, kad po trisdešimtos nėštumo savaitės sportuoti nustosiu, o ir gydytoja sakė, kad 34–36 kūdikio laukimo savaitę reikia labiau save ir mažylį pasaugoti“, – pasakoja Baiba.

Baiba Skurstenė-Serdiukė sporto salės neužmiršo ir laukdamasi kūdikio (40 nuotr.)
+34

TRENERĖ PATARIA

Sportuoti pradėkite iki nėštumo

Sporto trenerė Simona Poškuvienė / Asmeninio albumo nuotr.

„Dieną lengvai pravedžiau treniruotę, o naktį išvažiavau gimdyti“, nustebina prieš aštuonis mėnesius antro sūnaus susilaukusi sporto trenerė Simona POŠKUVIENĖ (32).

Trenerė Simona sporto salėje iki nėštumo kasdien praleisdavo ne po vieną valandą, todėl ir pastojusi ten lankėsi. Iki šešto nėštumo mėnesio tempo beveik nemažino, vėliau treniruotes pritaikė tinkamesnes besilaukiančioms: vedė kalanetiką, jogą ir pilatesą. Jos niekada nepykino, nekankino ir kiti nėščiosioms būdingi negalavimai, todėl keisti mėgstamo darbo, kuris seniai tapo ir gyvenimo būdu, nebuvo prasmės. Pagimdžiusi jau po savaitės namuose lengvai pasimankštino, o į sporto salę grįžo mažyliui sulaukus dviejų mėnesių.

Sporto trenerė Simona Poškuvienė / Asmeninio albumo nuotr.

„Prie fizinio krūvio pratęs organizmas nustojus sportuoti kentėtų. Aišku, jeigu nėštumo pradžia ar visa jo eiga komplikuota, treniruotes reikia nutraukti. Pasitaiko ir taip, kad iki nėštumo nesportavusios moterys ima lankyti grupines treniruotes, bet tai taip pat nėra labai gerai, todėl visoms planuojančioms pastoti patariu dar iki laukimo pradėti judėti, kad nėštumo metu fizinę veiklą sėkmingai galėtumėte tęsti, – sako Simona. – Dažnai besilaukiančios moterys teisinasi, kad nesportuoja, nes joms sunku judėti, silpna, jaučiasi lyg princesės, kurias reikia nešioti ant rankų, ir kasdien save lepina ledais ir pyragaičiais. Nėštumas – puiki proga pasilepinti ir tinginiauti, tačiau siūlau pagundoms nepasiduoti, nes pats kūdikis ir jūsų kūnas po gimdymo tik padėkos, kad maitinotės sveikai.“

GYDYTOJO KOMENTARAS

Savivaliauti – nevalia!

Gydytoja Andrė Amšiejienė / Gretos Skaraitienės nuotr.

Gydytoja akušerė-ginekologė Andrė AMŠIEJIENĖ

Nekomplikuoto nėštumo metu vidutinis fizinis krūvis moteriai yra rekomenduojamas. Iki nėštumo nesportavusiai gimdyvei didelis fizinis aktyvumas ir pastojus nėra patartinas, o štai visada sportavusi moteris besilaukdama gali mankštintis. Jeigu kūdikio laukimo metu kyla bet kokių komplikacijų – tai gali būti kraujavimas nėštumo pradžioje, gimdos kaklelio nepakankamumas, priešlaikinio gimdymo reiškiniai, hipertenzinės nėščiųjų būklės ir kt., – sportuoti nebegalima.

Nėštumo metu rekomenduojamas vaikščiojimas, plaukiojimas, joga, tempimo pratimai, šokiai, neintensyvi aerobika. Fizinis aktyvumas padeda išvengti nugaros skausmų ir pasiruošti gimdymui. Ypač naudingi dubens dugną stiprinantys Kėgelio pratimai. Nėštumo metu reikėtų vengti sporto šakų, kurios gali sukelti kritimo ar pilvo traumų pavojų: jojimo, slidinėjimo, kontaktinio sporto.

Savivaliauti sportuojant – nevalia ne tik nėštumo metu, o besilaukiant – ypač, nes gali grėsti įvairios traumos, padidėti priešlaikinio gimdymo rizika.