Berlyne milžinišką aviuką Šoną numezgusi Dominyka Sidabraitė pakerėjo ne tik filmo kūrėjus

Dominyka Sidabraitė / Dovilės Sermokas nuotr.
Autorius: Viktorija Navickaitė
Publikuota: 2015-10-15 15:21
Vokietijoje gyvenanti menininkė Dominyka Sidabraitė (23) sulaukė įvertinimo – ją pastebėjo animacinio filmo vaikams „Aviukas Šonas“ kūrėjai. Filmo DVD pristatymo renginiui Berlyne lietuvė buvo paprašyta numegzti devynių kvadratinių metrų ploto plakatą su aviuko Šono atvaizdu ir tapo tikra renginio žvaigžde.

Bendraudama su Žmonės.lt vilnietė D.Sidabraitė pasakojo menu susidomėjusi dar vaikystėje. „Nuo vaikystės lankiau įvairius dailės būrelius, eksperimentavau su įvairiomis medžiagomis: tyrinėjau jų spalvines ir tekstūrines savybes“, – pasakoja ji. 

Būdama dešimties metų pradėjo mokslus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, o baigusi ją nedvejojo – nutarė tęsti menininkės kelią pasirinkdama tekstilės ir plokštumų dizaino studijas Berlyne.

„Dar būdama mokykloje supratau, kad noriu dirbti su įvairiomis medžiagomis plokštumoje.  Plokštumų dizainas – tai visos plokštumos, kurias gali aprėpti akimis ir prie kurių prisilietė menininko ranka. Šioje srityje, kaip kūrėja siekiu įžvalgiai aplinkoje atrasti mažas detales ir jas kuriamoje plokštumoje sulieti į bendrą harmoningą visumą“, – paaiškina.

Dovilės Sermokas nuotr.
Dovilės Sermokas nuotr.

Išsvajotas studijas atrado Vokietijoje: „Berlynas tai menininkų, kūrėjų miestas. Miestas-skiautinys, su skirtingomis kultūromis, meno kryptimis, žmonėmis, spalvomis. Jis tarsi tobulas mišinys tarp tvarkos ir chaoso, tarp pradėto ir išbaigto,  bekuriamo... Tai miestas, kuriame atrandu save vis iš naujo, miestas, kuris neleidžia sustoti.“

Pastebėjo „Aviuko Šono“ kūrėjai

Tai Berlyne D.Sidabraitė ir buvo pastebėta. Ne bet ko, o kino industrijos grandų – animacinio filmo vaikams „Aviukas Šonas“ kūrėjų. Šie į lietuvę kreipėsi prašydami sukurti milžinišką plakatą filmo DVD pristatymo renginiui. Menininkė nedvejodama sutiko. 

„Renginio scenografijai  buvo užsakyta numegzti  3,5x2,5 m dydžio plokštumą su avimi – aviuku Šonu. Mano sukurtą filmo plakatą imituojanti plokštuma buvo pagrindinis renginio akcentas – puošmena, kurios realizavimui buvo svarbus medžiagiškumas ir motyvo aiškumas. Taip pat užsakovai šalia konkretaus vaizdo pageidavo ir originalaus motyvo išpildymo. Šis projektas man, kaip kūrėjai, buvo didžiulis iššūkis, nes pareikalavo daug kūrybinių, techninių bei organizacinių žinių“, – porina D.Sidabraitė. 

Dovilės Sermokas nuotr.
Dovilės Sermokas nuotr.

Be abejo, buvo keblu: „Turėjau laviruoti tarp animacinio Aviuko Šono herojaus motyvo ir savo avies interpretacijos, savaip parinkdama įvairias rankų darbo ir mašinines technikas. Bedirbdama prie tokios 9 kv. metrų plokštumos turėjau atrasti tinkamiausius konstrukcinius elementus tam, kad plokštuma liktų stabili, žinant, kad tokio mastelio mezginį sudėtinga reprezentatyviai pateikti. Prie tekstilinės plokštumos dirbau tris mėnesius, nors darbo būtų pakakę metams. Darbas turėjo būti suplanuotas nuo pradžių iki galo, vyko nuosekli komunikacija su užsakovais, kiekvienas žingsnis buvo svarbus, nes dirbant prie didelio formato motyvų iškyla didžiulė grėsmė nesuvaldyti plokštumos.“

Rezultatas pranoko lūkesčius

Bet galutinis rezultatas pranoko bet kokius lūkesčius: anot D.Sidabraitės, renginio organizatoriai buvo priblokšti  megzto plakato įmantrumo ir kokybės.

Dovilės Sermokas nuotr.
Dovilės Sermokas nuotr.

„Man pavyko neprarandant  amerikietiško aviuko Šono filmo motyvo interpretuoti  jį savitai – pritaikyti įvairių technikų teikiamas spalvines ir tekstūrines galimybes, suteikiant kūriniui unikalumo. Renginio metu kiekvienas dalyvavęs vaikas galėjo pasijusti kūrėju ir įsiamžinti prie visų kartu papuošto Aviuko Šono“, – džiaugėsi menininkė. 

Pristatymo metu pagrindinis Vokietijos radijo kanalas vaikams „Radio Teddy“ mažiesiems aviuko Šono gerbėjams organizavo rankdarbių ir piešimo edukacines dirbtuves, konkursus ir pasirodymus ant scenos. Edukacinės veiklos metu jaunieji žiūrovai turėjo galimybę ir patys gaminti gėles bei kabinti jas ant D.Sidabraitės mezginio.

Dovilės Sermokas nuotr.
Dovilės Sermokas nuotr.

Po filmo DVD pristatymo megztas plakatas sunkiasvoriu vilkiku buvo nugabentas į pagrindinį ir didžiausią Berlyno knygyną „Dussmann das KulturKaufhaus“, esantį Friedrich gatvėje, ir pakabintas vitrinoje prie pagrindinio įėjimo.

Atvers naujas duris

D.Sidabraitė džiaugiasi, kad šis jos projektas nesibaigė vien DVD premjeros renginiu, kaip kad pradžioje buvo planuota.

„Kūrinio kokybė ir išpildymas sukėlė diskusijas viešojoje erdvėje. Suprantama, kad tai nėra vienadienis kūrinys, ir būtų prasminga ieškoti labiausiai tinkančios erdvės jam eksponuoti, – pasakoja kūrėja. – Šiuo metu svarstomi pasiūlymai, kuri erdvė būtų prasmingiausia ir tikslingiausia. Kūrinys galėtų keliauti per vaikų namus, vaikų ligonines, senelių namus. Mažieji galėtų matyti, liesti, jausti ir prisiglausti, o senuosius džiugintų aviuko jaukumo įspūdis, nes ir vieniems, ir kitiems labiausiai trūksta jaukumo ir šilumos. Džiaugčiausi galėdama skirti dalelę šilumos ir teigiamos energijos savo rankų darbu tiems, kuriems jos labiausiai reikia.“

Dominyka Sidabraitė – įvairių plokštumų dizaino konkursų, parodų  dalyvė ir laureatė: 
     
•    2013  tekstilės paroda – konkursas „Kreative Tage Berlin“
•    2014 Mezginiai David Tomaszewski rudens –žiemos kolekcijai, Berlyno mados savaitė   „Autumnwinter collection 2014/2015 Heavenly Bodies
•    2015 Frankfurto dizaino paroda: „Heimtextil Young Creations Award: Upcycling 2015“  
•    2015 Dresdeno paroda ,,Lange Nacht der Wissenschaften“ (Ilgoji mokslų naktis)  
•    2015 žurnalo „Vogue“ Knitting Design Contest pledų konkurso laureate, pledas buvo eksponuojamas „Vogue Knitting LIVE“ renginyje Pasadenoje (JAV)

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai