Beata Nicholson: „Nebandau būti madinga“

Beata Nicholson
Beata Nicholson
REMIGIJA PAULIKAITĖ
Šaltinis: „Žmonės“
2019-09-15 20:37
AA

„Ta knyga ne tik man – daugeliui yra tapusi naminio šeimos maisto vadovėliu“, – sako prieš dešimt metų išleistos savo pirmosios kulinarijos knygos „Beatos virtuvė“ autorė Beata Nicholson (39).

Per tuos metus Beata su vyru Tomu (44) sukūrė visą maisto imperiją ir susilaukė dar dviejų atžalų. Dabar prie stalo sėda jau su keturiais vaikais: Isabella (13), Jurgiu (11), Hariu (2) ir Daniel (10 mėn.), kurį vadina Danuku.

Dešimt metų – graži sukaktis! Į ką per tą laiką išaugo maisto tinklaraštininkės Beatos aistra gaminti? 

Pati net nepastebėjau, bet labai daug visko nutiko per tuos dešimt metų... Išleidau dar septynias knygas ir jau penktus metus leidžiu žurnalą. Dar daug visko prigaminau televizijos eteryje. Nesu iš tų, kurie kolekcionuoja tikslus, pasiekimus, man svarbiausias yra procesas. Visada sakau ir žinau, kad jei jauti džiaugsmą ką nors kurdamas, daug daugiau šansų, kad tą dalyką vartodamas kitas žmogus irgi patirs gerų emocijų.

Beata Nicholson su vyru Tomu ir sūnumis Hariu bei Daniel / Gedmanto Kropio / „Žmonės Foto“ nuotr.

Žmogaus gyvenime tiek metų – irgi nemažai. Nuotraukos rodo, kaip užaugo vyresnieji tavo vaikai.    

Didžiausi pastarojo dešimtmečio įvykiai man yra dvi naujos atžalos – mano, mūsų visų mažyliai ir džiaugsmai Hariukas ir Danukas. Taip pat didelis dalykas, kad atsikraustėme į Lietuvą... Jau šešerius metus gyvename Vilniuje. Pirmus metus jaučiausi kaip stipriai įsimylėjusi – taip gera buvo sugrįžti. Tačiau vaikų gimimui emocijų stiprumu niekas neprilygsta...

Per tuos metus pasikeičiau ir pati. Manau, kad dabar esu išmintingesnė ir visaip kaip pilnesnė. Supratau, kad negali turėti visko, bet tikrai gali turėti daug. Nereikia norėti visko ir negali patikti visiems – reikia išsirinkti, kas tau svarbiausia, ir nesukti galvos dėl smulkmenų. 

Kaip keičiasi tavo pačios, šeimos mitybos įpročiai, skoniai?

Ir tada, ir dabar mano šeima labiausiai mėgsta bulves, cukinijas, burokėlius, pomidorus, mėsą, uogas. Mes toliau valgome burokėlių sriubą, o vaikai norėtų, kad kasdien kepčiau bulvinius blynus.

Beatos Nicholson

Dabar mažiau kepu visokių pyragų ir sausainių. Vartojame mažiau cukraus, bet valgome daugiau picų, nes kelioms picerijoms vadovaujantis Tomas eksperimentuoja namuose, taip pat dažniau einame į kurį nors restoraną jų valgyti. Prieš dešimt metų vaikai negamino, o dabar vyresniųjų galiu paprašyti, kad ką nors paruoštų. Daug ir labai kūrybingai gamina vyras. Aš kartais užstringu tokiame mamiškame – sriubytės, kepta višta, troškinukas – ratelyje, o jis paruošia ką nors nekasdieniško.

Ar yra iš pirmosios knygos patiekalų, kuriuos vis dar ruoši?

Į ją sudėjau tai, ką iš tiesų mėgstu valgyti, todėl ten yra ir keptų bulvių, ir tortų... Dabar rengdami proginį žurnalą iš naujo pagaminome keletą topinių patiekalų, tik juos truputį atnaujinome. Knygoje yra salotų su kuskusu receptas, o žurnalui jas paruošėme su bolivinėmis balandomis. Išėjo be galo skanios!

Vis dar labai mėgstu ančių kojeles su portu ir perlinėmis kruopomis. Ne visada viską gaminu lygiai taip. Man knygos ir žurnalai reikalingi veikiau kaip idėjos generatoriai. Bet, tarkim, praėjusią savaitę namuose kepėme lazaniją. Jai Isabella padarė labai gardų Bolonijos padažą pagal receptą iš pirmosios knygos.

Kaip neišsikvepi tiek metų sukdamasi maisto pasaulyje?

Visada galvoju apie naujus dalykus, bet kartu lieku ištikima sau. Ir nebandau būti madinga. Nuolatos užsirašinėju ir skaitau, labai mėgstu kalbėtis apie maistą, klausyti, ką gamina ir valgo kiti. Tikiu, kad kiekvienas yra unikalus virėjas ir turi kuo pasidalyti su pasauliu. Štai per praėjusį televizijos sezoną išmokau paruošti daug tortų, nes laidoje dalyvavę žmonės pateikė daug jų receptų. O šį supažindinsime su giminės receptais. Tad vis mokausi naujų dalykų iš kitų.

Laimingo gyvenimo esmė yra mokėti dalytis. Tai skatinu ir savo laidose, ir gyvenime. Man laimė – kad kažkam galiu būti ta žiežirba, kuri įkvepia ką nors pamėginti.

Kugelis su vištų sparneliais

  • 500 g vištų sparnelių
  • po ½ šaukštelio kario, aitriųjų paprikų, saldžiosios paprikos miltelių
  • druskos, pipirų
  • šlakelis alyvuogių aliejaus
  • 2 kg skustų bulvių
  • 1 svogūnas
  • 200–250 ml pieno arba grietinėlės
  • 2 kiaušiniai
  • geras žiupsnis ciberžolės
Kugelis su vištų sparneliais / D. Jakštaitės nuotr.

„Kas sugalvojo į kugelį įkepti mėsos – neapsiriko, tikrai geras derinys, – sako Beata. – Galite naudoti, kokia patinka, tik svarbu pirma mėsą paskrudinti keptuvėje – džiaugsitės ryškesniu skoniu. Beje, nebijokite vištieną gardinti kariu, o kugelį – ciberžole. Šie prieskoniai pagerina skonį bei spalvą ir neužgožia netikėtais aromatais.“ Vištų sparnelius ji bent valandą marinuoja: sumaišo su prieskoniais ir druska, apšlaksto alyvuogių aliejumi. Paskui kepa karštoje keptuvėje, kad gražiai apskrustų. Atideda.

Bulves sutarkuoja. Svogūną nulupa ir taip pat sutarkuoja bulvių tarka.

Pieną užvirina ir supila į tarkius. Kiaušinius išplaka ir supila ten pat, gausiai pagardina druska, pipirais ir ciberžole.

Tarkius sukrečia į kepimo popieriumi išklotą skardą ar kelias mažesnes skardas, sudeda sparnelius ir šauna į 200 laipsnių orkaitę. Kepa apie 1 valandą 15 minučių.

Varškės ir slyvų pyragas su kukurūzų kruopomis

  • 100 g minkšto sviesto
  • 150 ml skysto medaus
  • 2–3 šaukštai kakavos kepiniams
  • ½ šaukštelio vanilės ekstrakto
  • 4 kiaušiniai
  • 140 g migdolų
  • 120 g kukurūzų kruopų
  • 250 g varškės
  • 45 g migdolų drožlelių
  • 5–6 slyvos
Varškės ir slyvų pyragas su kukurūzų kruopomis / D. Jakštaitės nuotr.

Orkaitę Beata įkaitina iki 160 laipsnių. 20–22 centimetrų skersmens formą iškloja kepimo popieriumi.

Elektriniu plakikliu dubenyje maišo sviestą, medų, kakavą ir vanilės ekstraktą, kol masė tampa kreminės konsistencijos.

Kiaušinių trynius atskiria nuo baltymų. Trynius deda į tešlą ir dar kelias minutes plaka.

Migdolus paskrudina orkaitėje ir sumala iki miltų konsistencijos.

Į pyrago masę suberia migdolų miltus, kukurūzų kruopas ir varškę. Gerai išmaišo.

Kiaušinių baltymus išplaka iki standžių putų. Lėtai įmaišo į tešlą.

Slyvas nuplauna, išima kauliukus ir supjausto ketvirčiais.

Tešlą supila į formą, ant viršaus išdėlioja slyvas, pabarsto migdolų drožlelėmis ir kiša į įkaitusią orkaitę. Pyragas kepa 40–50 minučių, arba kol įsmeigtas į kepinį medinis pagaliukas ištrauktas bus sausas. Vidurys dar gali atrodyti kiek liulantis, bet sustings, kai pyragas atvės. Beata jį palieka visiškai ataušti kepimo formoje. Kepinys būna skaniausias kitą dieną. „Tai visai kitoks pyragas, nei esame įpratę gardžiuotis, – atkreipia dėmesį Beata. – Jis sodraus skonio, saldus ir drėgnas, bet be kvietinių miltų ir cukraus.“