Banksy piešinys aukcionų namuose „Christie's“ parduotas už rekordinę sumą

Banksy piešinys „Esminė permaina“ („Game Changer“)  / „Scanpix“ nuotr.
Banksy piešinys „Esminė permaina“ („Game Changer“) / „Scanpix“ nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2021-03-23 16:20
AA

Jungtinės Karalystės gatvės menininko Banksy piešinys antradienį vykusiame aukcione buvo parduotas už 16,75 mln. svarų (19,4 mln. eurų), o už jį gauti pinigai atiteks JK Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybai (NHS).

Dėl Londono aukcionų namuose „Christie's“ parduodamo paslaptingojo menininko paveikslo, pavadinto „Esminė permaina“ („Game Changer“), vyko aršios varžytinės. Jis buvo parduotas už didžiausią kada nors už Banksy kūrinį sumokėtą kainą – 14,4 mln. svarų, neskaičiuojant papildomų mokesčių. 

Šis paveikslas pirmąkart pasirodė Anglijos pietuose esančio Sautamptono bendrojoje ligoninėje praėjusių metų gegužę, pirmosios COVID-19 viruso bangos metu.

Nespalvotame piešinyje matyti berniukas, žaidžiantis su slaugytoją vaizduojančia lėle, kuri dėvi apsauginę kaukę ir superherojaus apsiaustą. Žaisliniai Žmogus-voras ir Betmenas matyti išmesti šiukšliadėžėje už jo.

Menininkas, kuris iškilo iš Bristolio grafičių kultūros pietvakarių Anglijoje 10-ajame dešimtmetyje, prie paveikslo paliko raštelį, kuriame dėkoja ligoninės darbuotojams už jų darbą kovojant su pandemija.

„Ačiū už viską, ką darote. Tikiuosi, tai šiek tiek praskaidrins šią vietą, net jei [paveikslas] nespalvotas“, – rašė Banksy.

Aukcionų namai „Christie's“ meno kūrinio vertę preliminariai įvertino 2,5–3,5 mln. svarų (2,9–4,1 mln. eurų).

Aukcione gauta suma bus paskirstyta NHS labdaros organizacijoms, o kūrinio reprodukcija ir toliau kabės Sautamptono ligoninėje.

Banksy darbas

„Sukrėtimas ir staigmena“

„Christie's“ pareiškime sakė, kad paveikslas nukrypsta nuo Banksy įprasto nepagarbaus stiliaus ir yra „asmeninė padėka kovojantiems su pandemija“.

„Tačiau kaip meno kūrinys jis amžinai išliks savo laikų simboliu – priminimu, kas yra tikrieji esminių permainų nešėjai ir kokį kertinį darbą jie atlieka“, – sakoma tarptautinio meno aukciono pareiškime.

Paveikslas taip pat galimai turi politinę potekstę, nes jis buvo padovanotas netrukus po to, kai JK premjeras Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pasakė, kad antikūnų testai gali būti „esmine permaina“ kovoje su pandemija, nors šią idėja ekspertai netrukus atmetė.

Sautamptono bendrosios ligoninės darbuotojai, kalbėdami vaizdo įraše, kuriuo pasidalino Sautamptono ligoninių labdaros organizacija, dėkojo Banksy už piešinį ir taip pat reiškė entuziazmą dėl šio meno kūrinio.

Ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus vyresnioji slaugytoja Steph Gurney (Stef Gurni) sakė, kad paveikslas tapo „tikru sukrėtimu ir staigmena“. Pasak jos, „tai, kad pasaulyje žinomas menininkas padovanojo savo kūrinį mūsų ligoninei, reiškia labai daug“.

Net ir siaučiant pandemijai Banksy toliau kuria meną. 2020-ųjų liepą jis, persirengęs valytoju, purškiamais dažais nupiešė virtinę žiurkių, skatinančių žmonės dėvėti kaukes naudojantis Londono metropolitenu.

Gruodį jis ant vieno namo sienos Bristolyje nupiešė čiaudinčią moterį.

Banksy kūriniai (6 nuotr.)