„Azijos dvasia“: paslaptingi Gangos vandenys ir didingos Indijos šventyklos (I dalis)

Giedriaus Dagio viešnagė Indijoje / Giedriaus Dagio nuotr.
Giedriaus Dagio viešnagė Indijoje / Giedriaus Dagio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-03-18 14:56
AA

Jurgos ir Ričardo Anusauskų bei Giedriaus Dagio albumas „Azijos dvasia” – atskirų fragmentų ir trumpų istorijų vaizdų knyga, kurią skaityti patartina akimis, širdimi ir įžvalgiu protu.

Daugybę Azijos šalių aplankę šios knygos autoriai siekia parodyti paprasto žmogaus kasdienybę, jo glaudų ryšį su aplinka, kultūrų įvairovę, puoselėjamas tradicijas, atskleisti žmonių, gyvenančių kitaip nei mes, gyvenimo džiaugsmą, tikrus žmonių veidus, išmoningai saugomą gamtinę aplinką, didingą kultūros paveldą.

Knygos pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Portalas Žmonės.lt tęsia straipsnių ciklą „Azijos dvasia“, kuriame pasakojama apie Jurgos ir Ričardo Anusauskų bei Giedriaus Dagio keliones, pateikiamos knygos apie Aziją ištraukos. Skaitytojai taip pat turės išskirtinę galimybę portale Žmonės.lt pamatyti fotografijose įamžintus tolimus ir viliojančius vaizdus bei laimėti puikius albumus „Azijos dvasia“.

DĖMESIO! Šios savaitės klausimas: kokiame žemyne yra Klise kaimas, kurio gyventojai dar iki XIX amžiaus buvo kanibalai? Laimingajam, kuris paaiškės burtų keliu, bus įteiktas fotoalbumas. Atsakymus iki balandžio 1 dienos siųskite adresu jurga.anusauskiene@gmail.com.

Keliautojo Giedriaus Dagio viešnagė Indijoje (I dalis) (10 nuotr.)
+4
Knygos pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Šį kartą su geografu Rytu Šalna pasakojame apie tolimąją Indiją, mat pats šios istorijos herojus Giedrius Dagys yra tolimojoje tundroje. „Šiuo metu jis pačioje tundros glūdumoje, gyvena pas vietinį medžiotoją, yra be jokio ryšio su civilizacija – be telefono, interneto, taip pat be elektros. Šildosi malkomis, o lauke net 41 laipsnis šalčio“, – apie knygos bendraautorių Žmonės.lt pasakojo J.Anusauskienė.

Knygos pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

R.Šalna, kalbėdamas apie Indiją, kurioje viešėjo G.Dagys, piešia ją pačiomis įvairiausiomis spalvomis. „Indija – nuostabą keliantis kraštas, kuriame galima rasti visko: gražios ir didingos gamtos, religijų ir šventyklų darnos, įspūdingų monumentų ir aptrupėjusių fortų, modernių miestų ir už suvokimo ribos esančių lūšnynų, neapsakomo skurdo ir prašmatnios prabangos“, – sako R.Šalna.

Televizijos kanalai, reklamuojantys Indiją, pristato ją šūkiu „Incredible India“ – nuostabioji Indija. Per keliolika sekundžių pro akis prabėga neregėto grožio kontrastingos gamtos bei ryškių senųjų civilizacijų palikimo ir šiuolaikinio gyvenimo vaizdai. Šalies pavadinimas kildinamas iš vienos žinomiausių pasaulyje Indo upės. Pačios upės vardo kilmė siejama su sanskrito žodžiu „sindhu”, reiškiančiu upę. Oficialus Indijos pavadinimas sanskrito kalboje Bharat yra legendinio karaliaus vardas epinėje poemoje „Mahabharata”.

„Didžiausia Pietų Azijos ir viena didžiausių pasaulio valstybių yra viena seniausių pasaulio civilizacijų,  nenutrūkstamai egzistuojanti iki mūsų dienų. Pagal plotą ir gyventojų skaičių milžiniška Indija yra didžiausia pasaulyje demokratinė valstybė. Iki šių dienų kasdien mus lydi daug dalykų, susijusių su šia įspūdinga šalimi, pavyzdžiui – Indijoje išrasta skaičių sistema, suvokta ir įvardinta nulio sąvoka, įkurtas pirmasis pasaulyje universitetas, iš šių kraštų atėjo sanskritas – daugelio Europos kalbų motina. Indija garsi ajurvedos mokymu, joje daug anksčiau nei Europoje išaiškinta Pitagoro teoremos koncepcija, sukurtas protingiausias pasaulyje žaidimas  – šachmatai. Šalis garsėja milžiniška kino pramone su Mumbajaus „Bolivude“ statomais filmais ir miuziklais“, – pasakojimą apie Indiją tęsia garsus geografas.

Indijos kultūroje svarbus vaidmuo tenka upėms. Šios gyvybės arterijos buvo ir išlieka garbinamos kaip deivės, aprūpinančios žemę ir žmones vandeniu. Viena reikšmingiausių – Ganga, gimimo ir mirties upė, šalia kurios atsiskleidžia įvairialypė, šokiruojanti ir stebinanti Indija. Į Gangos vandenis indai panyra tikėdami išsivaduosiantys iš amžinojo reinkarnacijų ciklo, į upę beriami mirusiųjų pelenai.