Autobiografinę knygą pristatanti V. Čmilytė-Nielsen: „Ne kartą teko laužyti stereotipą, kad moterys mažiau racionalios“

Viktorija Čmilytė-Nielsen su šeima / Naglio Bieranco nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-03-23 10:05
„Kartais moterys nepasitiki savo jėgomis, bijo drąsiai priimti iššūkius ir kovoti su vyrais. Mano pavyzdys parodo, kad visos kliūtys įveikiamos, o mes galime sėkmingai konkuruoti net gi šachmatų pasaulyje, kuriame tradiciškai dominuoja vyrai“, – pasakoja šachmatų pasaulio aukštumas pasiekusi Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Kovą šalies knygynuose pasirodė įtraukianti Viktorijos autobiografinė knyga „Tarp juoda ir balta“, kurioje ji atvirai papasakoja, su kokiais sunkumais teko kovoti ir kokius stereotipus kiekvieną kartą paneigti siekiant sulaukti pripažinimo šachmatų sporte.

„Ne kartą teko susidurti su nuostata, kad moterys yra mažiau racionalios, konkretūs ėjimai paremti ne loginiu skaičiavimu, o emocijomis. Tai itin gajus stereotipas, kurį kaskart tenka laužyti tiek man, tiek kitoms didmeistrėms“, – pasakoja V. Čmilytė-Nielsen, vienintelė Lietuvoje vyrų didmeistrė.

Naglio Bieranco nuotr.
Naglio Bieranco nuotr.

Ji iki šiol prisimena, kai 16-os metų tapo Lietuvos vyrų čempione (vėliau ji šį pasiekimą pakartojo dar kartą) ir teisėtai iškovojo vietą pagrindinėje Lietuvos šachmatų rinktinėje. Tačiau ir toliau buvo raginama žaisti su moterimis. Tik vėliau ji buvo pakviesta į pagrindinę šachmatų rinktinę atstovauti Lietuvai ir žaisti su vyrais.

„Šachmatai yra unikalus sportas, nes moterys gali susiremti su vyrais. Tačiau tam reikia ne tik įrodyti, kad esi geresnė negu vyrai, laimėti prieš juos, tačiau ir pralaužti lyčių lygybės ledus jų galvose. Nuo pat karjeros pradžios teko kovoti ir prie šachmatų lentos, ir pasibaigus susitikimams“, – pasakoja Europos čempionė ir pasaulio čempionatų prizininkė.

Koks požiūris vyrauja šachmatų pasaulyje, rašoma leidyklos „Eugrimas“ išleistoje knygoje „Tarp juoda ir balta“. V. Čmilytė-Nielsen prisipažįsta, kad ne kartą žurnalistai, rašantys apie šachmatų sportą, yra užsiminę, jog moterys galėtų labiau pasitempti, kad būtų kur galima paganyti akis.

„Šachmatų pasaulyje seksizmas įprastas reiškinys, kartais jis pasireiškia labai subtiliai, kartais šiurkščiau ir visa tai labai žeidžia profesionales, kurių pagrindinis tikslas – gerai atlikti savo darbą“, – knygoje rašo šachmatų pasaulyje pripažinimo sulaukusi moteris.

Naglio Bieranco nuotr.
Naglio Bieranco nuotr.

Lygiosios prilygo pralaimėjimui

Jos dabartinis vyras, daugkartinis Danijos čempionas Peteris Heine Nielsenas knygos pratarmėje rašo, kad Viktorija buvo maksimalistė ir kartais tai jai pakenkdavo. Apie šią Viktorijos savybę Peteris užsiminė pasaulio šachmatų legendai Viswanathanui Anandui iš Indijos, klausdamas patarimo, kaip „išgydyti“ mylimą moterį.

„Tik visiškas beprotis gali norėti iš Viktorijos atimti tokią Dievo dovaną. Šachmatuose itin retai sutiksi žmogų, nesitenkinantį lengvai pasiekiamomis lygiosiomis, o visais įmanomais būdais ieškantį kelio į pergalę. Tik tokiu būdu tampi tikru kūrėju. Tai ir yra šachmatų esmė“, –V. Anando žodžius cituoja P. H. Nielsenas.

Daugiau nei metus rašytoje knygoje „Tarp juoda ir balta“ detaliai nušviečiamas visas Viktorijos karjeros kelias – nuo šešerių metų iki 2017 m. pavasario, kai ji pasiekė aukščiausią šachmatų reitingą. Ketvirtį amžiaus trukusioje karjeroje netruko nei pakilimų, nei nuosmukių, svaiginančių pergalių ir ne mažiau skaudžių pralaimėjimų.

„Esu tikras, kad ši autobiografija mums padės suvokti išskirtinį vienintelės Lietuvoje didmeistrės Viktorijos Čmilytės vaidmenį mūsų sporto istorijoje“, – sako Gediminas Rastenis, Lietuvos nusipelnęs šachmatų treneris.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai