Austėja Landsbergienė – apie švietimo sistemą: „Esame lūžio taške, bet dar nelūžę“

Vladas Lašas ir Austėja Landsbergienė
Vladas Lašas ir Austėja Landsbergienė
Šaltinis: Žmonės
2019-07-22 10:21
AA

Šiomis dienomis, kai viskas keičiasi padidintu greičiu, atakuoja milžiniški informacijos srautai, kurie nejučia išeina iš galiojimo, tampa vis sunkiau pasirinkti: žinios ar informacija kuria didesnę vertę? Kaip tame pertekliniame sraute atsirinkti informaciją, kuri iš tiesų vertinga? Žinių dalijimosi platforma „HumansApp“ pristato tinklalaidę „HumansLink“, kurioje aktualiomis temomis diskutuoja aktyvūs visuomenės veikėjai.

Pirmosios laidos akiratyje – žinios ir jų vertė. Kaip atsirinkti srauto gausoje, kokie žinių dalijimosi būdai priimtiniausi ir kaip įvertinti turimas žinias – edukologė, socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė ir verslininkas, aktyvus visuomenės veikėjas Vladas Lašas.

Kalbant apie žinių ir informacijos srautus, edukologė Austėja Landsbergienė susitelkia į švietimo sistemos situaciją ir konstatuoja: „esame lūžio taške, bet dar – nelūžę“.

Edukologės teigimu, šiandien turėtume kalbėti apie švietimo sistemą, kuri siekia ne duoti atsakymus, bet ugdyti kelti klausimus. Vertindama situaciją, A. Landsbergienė žvelgia retrospektyviai: „švietimas buvo elitinis, skirtas tik išrinktiems ir gabiausiems šeimos vaikams. Po industrinės revoliucijos jis tapo masinis ir tam prireikė sistemos. Tuo metu, mokyklos sistema buvo sukurta fabriko pagrindu, o patalpos – kalėjimo principu“, – apžvelgia edukologė.

Pasak pašnekovės, švietimo sistema yra labai neimli kaitai. Švietimas yra procesas, todėl negalima pasakyti, kad, pavyzdžiui, klausimų kėlimo ugdymo sistema, kuriama antroje klasėje, veiks gerai.

„Mes net negalime pasakyti, ar kai žmogui bus 75 metai, bus gerai. Mes galime pasakyti tik tai, kad šiandien, remdamiesi naujausiais moksliniais tyrimais ir šiokia tokia sukaupta patirtimi, matome ir žinome, kad tai veikia geriau. Be to, tai didina sėkmės tikimybę“, – kalbėdama apie šiuolaikinę ugdymo sistemą sako A. Landsbergienė.

Prisimindamas studijų laikus, V. Lašas kalbėjo, kad, vis tik, daugiausiai reikšmės turi ne pačios vadovėlinės žinios, bet tie žmonės, tie dėstytojai, į kuriuos norėjosi lygiuotis ar bendramoksliai. Taip pat, įprotis ne tik mokytis, bet ir drauge kurti kažką naujo.

„Visa tai nėra paprasta informacija, kurią galime tiesiog pasiimti iš paieškos sistemos „Google“. Tik bendraujant su kitu, sužinoma kažkas kito, unikalaus. Bendravime atsiranda kūrybingumas, jis kuria naują pradą“, – akcentavo jis.

V. Lašo nuomone, bendradarbiaujant, susikuria tikros „Svajonių komandos“: „tik bendraujant su kitu, dalijantis savo idėjomis ir jungiant su kitų pasiūlymais atsiranda komandos, kurios pasiekia labai daug. Mums reikia tokių „Svajonių komandų“ visose sityse: ir kūrybinėse, ir technologijų“, – kalbėjo verslininkas.

Kalbant apie Lietuvos patirčių bagažą, kuo jis išsiskiria šiandien, V. Lašas kalba, apie didelį šalies progresą ir potencialą.

„Kažkada mes buvome užsiėmę nepriklausomybės atkūrimu, valstybės kūrimu. Vyko daug naujų dalykų. Atsirado internetas, personaliniai kompiuteriai. Šiais laikais tų galimybių yra dar daugiau. Todėl turime drąsiai dalyvauti. O būdami maži galime drąsiau ir greičiau imtis netgi rizikingų iniciatyvų ir tapti jų reikšmingais dalyviais“, – ragino verslininkas ir aktyvus visuomenės veikėjas.

V. Lašas tęsia, „šiandien džiugu padovanoti vienam iš NASA vadovų auksinę monetą, kurioje pavaizduoti du Lietuvos mažieji palydovai, kurie paleisti visai neseniai su NASA pagalba. Ir tai įvyko dėka bendravimo ir susibūrusios komandos. O ateityje – atvers lietuviams galimybes dalyvauti pasauliniuose projektuose“.

Pokalbiui pakrypus į žinių ekonomiką ir kaip šiais laikais įkainoti savo žinias, V. Lašas dalinasi savo įžvalgomis. Verslininkas dar prieš keletą metų savo įmonėje nutarė įgyvendinti naujovę – leido darbuotojams bei vadovams patiems pasiskirti sau atlyginimą.

„Iš tikrųjų, kiekvienas save įsivertiname kasdien, kai renkamės ką daryti ir ko ne. Matome, ar už tą bus atlygis, o už kitką – nebus, ir pasirenkame. Ilgalaikėje perspektyvoje reikėtų suprasti, kad didžiausia grąža ateina tada, kai daroma kažkas naudingo kitiems. Nebūtinai tai bus įvertinta iš karto, bet jei randi sprendimą, kauris kuria vertę yra naudingas kitam, atlygis ir įvertinimas ateis“, – į pokalbio pabaigą kalba V. Lašas.

Tokia aktyvaus visuomenės veikėjo mintis glaudžiai susijusi ir su viena pamatinių žinių dalijimosi platformos „HumansApp“ vertybių. Čia skatinama ne tik dalytis turimomis žiniomis su tais, kam jų trūksta, tačiau ir priimti unikalų filantropijos modelį, kuomet įvardintą savo žinių vertę, žmonės remia prasmingas organizacijas.

Visą pokalbį galima išgirsti pirmoje žinių dalijimosi platformos „HumansApp“ tinklalaidėje pavadinimu „HumansLink“. Naujos diskusijos – kiekvieną sekmadienį. Jas galima sekti Youtube ir HumansApp blog'e.