Auksinės gėlės – chrizantemos. Kaip jas auginti?

Chrizantemos žiedas / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-10-03 17:00
Chrizantemos stebina ne tik žiedų forma ir dydžiu, bet ir spalvų gausa. Jei nusprendėte jas užsiauginti, visų pirma derėtų atsižvelgti į keletą naudingų patarimų.

Vieta. Lauke chrizantemas patartina sodinti saulėtoje, šviesioje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Auginant namuose, reikėtų parinkti vėsesnį kambarį, antraip ištįs, išbluks žiedų spalvos.  

Dirva. Chrizantemoms tinkamiausia gerai praleidžianti orą ir vandenį, silpnai rūgšti priesmėlio arba priemolio dirva. Ją geriausia paruošti vėlai rudenį arba žiemos pradžioje: perkasti (prisipildys deguonies, prasivėdins) ir sumaišyti su perpuvusiu galvijų mėšlu, kompostu arba durpėmis. Papildomai į dirvą dar galima įterpti lėtai tirpstančių trąšų.

Laistymas. Augimo laikotarpiu chrizantemos laistomos dažnai (3–4 kartus per savaitę) – svarbu, kad žemė neperdžiūtų. Jeigu vasara karšta, saulėta, dirvą sudrėkinti reikia kasdien. Kai gėlės pradės krauti pumpurus ir pražys, laistyti rečiau – 2 kartus per savaitę. Vandens reikia pilti atsargiai, kad nesušlaptų lapai.

* Jeigu augant ims trūkti drėgmės, sumedės stiebai, ir augalai sukraus smulkesnius žiedus. Be to, kereliai užaugs netvirti arba netaisyklingos formos.  

Tręšimas. Jaunus augalus pavasarį patartina tręšti kas dvi savaites trąšomis su azotu, vėliau, kai ims krauti pumpurus, pamaitinti trąšomis su kaliu ir fosforu. 

* Pasimačius žiedų spalvoms, tręšti nereikėtų, antraip žiedai bus gležni. 

Taip pat skaitykite: Kiekvienam kambariui – augalai su tinkama energija

Dauginimas. Lengviausia chrizantemas dauginti ūgliais. Pavasarį juos su 3–4 išsivysčiusiais lapeliais pamerkti į vandenį arba sukaišioti į dėžutes su smėliu. Laikyti 12–15 ºC patalpoje, kol įsišaknys (tai truks maždaug 3 sav.). Gerai įsišaknijusius ūglius pasodinti į vazonėlius, o pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje – į nuolatinę vietą.

* Atstumas tarp pasodintų augalų turi būti toks, kad užaugusių kerų lapai nesiliestų.

Plačiau apie tai, kaip auginti, formuoti ir dauginti chrizantemas, skaitykite 40-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Naujausi straipsniai