Atsargos karininkas Darius Antanaitis: „Karas – ne žaidimas“

Filmas „Pjūklo ketera“
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-12-28 10:14
Ar įsivaizduojate situaciją, kad karys sąmoningai atsisakytų naudoti bet kokį smurtą, paimti ginklą į rankas ir tokiu būdu stotų į kovą? Situacija atrodo sunkiai įtikinama, bet tokia istorija iš tiesų įvyko Antrojo pasaulinio karo metu – ji perteikta filme „Pjūklo ketera“. Vis tik, kiek heroizmas, gražiai vaizduojamas filmuose, atitinka realybę, komentuoja atsargos karininkas, karinių operacijų Irake ir Afganistane dalyvis Darius Antanaitis.

„Labai įdomus savo idėja pasirodė filmas „Pjūklo ketera” – karys-pacifistas, nenaudojantis ginklo eina į mūšį. Vis tik realybėje sunkiai įsivaizduoju tokį scenarijų. Jei esi be ginklo, tai arba tave nudės, arba tave turės ginti kiti kariai. O jei pastebėsi gręsiantį pavojų draugui, kaip tu jį apginsi? Karas – ne žaidimas, čia visiems sąlygos vienodos, kiekvienas atsako ne tik už save, bet ir kitus“, – gana skeptiškai kario-pacifisto idėją vertino Darius Antanaitis, Atsargos karininkas, .

Pasak Dariaus, filmai apie karą dažnai būna pagrąžinti, heroizmas ten groja pirmuoju smuiku, realybė, deja, visiškai kitokia.

„Adrenalinas, mirties baimė, nežinomybė, didžiulė įtampa, pyktis, viltis ir neviltis – tai ką filmuose sunku parodyti realistiškai ir įtikinamai, bet ką išgyvena kiekvienas karys be išimties – taip pat ir aš. Jokie specialieji efektai negali perteikti to jausmo, kai sprogimo smūgio banga išmuša orą iš plaučių, kai negali suvaldyt drebančių rankų ir kojų”, – atvirai kalba karinių operacijų Irake ir Afganistane dalyvis.

Filmas „Pjūklo ketera“
Filmas „Pjūklo ketera“

Pasak D. Antanaičio, karys turi būti stiprus ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai: „Bet kokiomis sąlygomis, nepaisant didžiulio pavojaus, išlikti ištikimam savo moraliniams principams ir įsitikinimams reikia išties neeilinės valios, užsispyrimo ir vidinės stiprybės filmas „Pjūklo ketera“ būtent apie tai“, – mintimis apie kino juostą dalinosi Darius.

Filme „Pjūklo ketera“ pasakojama, kaip Antrojo pasaulinio karo metais, kruviname Okinavos mūšyje, beginklis amerikiečių armijos karys Desmondas Dosas (akt. Andrew Garfield’as) iš mūšio lauko išnešė 75 sužeistus karius ir suteikė medicininę pagalbą daugybei kitų. Kelis kartus kliudytas kulkų ir netgi sužeistas granatos sprogimo, ginklo į rankas jis vis tiek nepaėmė – liko ištikimas savo principams. Dosas išgyveno Okinavos pragarą ir tapo pirmuoju pacifistu istorijoje, apdovanotu Kongreso Garbės medaliu.

Net šešiems Oskarams nominuota, tikrais faktais paremta drama apie gėrį, kuris nugali blogį – „Pjūklo ketera“ šeštadienį 21 val.

Naujausi straipsniai