Atsargiai! Vėl suaktyvėjo erkės

Erkė / Fotolia nuotr.
Erkė / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-09-07 22:53
AA

Visuomenės sveikatos centrai perspėja: miškuose, pievose bei parkuose vėl siautėja erkės.

Pasak specialistų, erkės labiausiai suaktyvėja anksti pavasarį ir rudenį. Taigi dabar prasidėjo antrasis jų pikas. Jei savaitgalį ketinate iškylauti ar grybauti, grįžusiems iš gamtos specialistai pataria kruopščiai apsižiūrėti savo kūną, ypač paausius, pažastis, pakinklius, kirkšnis, sprandą. Laiku ištraukus erkę, ligos kartais dar galima ir išvengti, tačiau bet kuriuo atveju, kilus menkiausiam įtarimui, derėtų kreiptis į medikus. Pavojingosios erkių platinamos ligos, kaip žinia, yra erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Kaip nustatomas erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas yra virusinės kilmės liga. Kai kurie žmonės juo perserga beveik nepastebimai, tačiau kai kuriems ši liga baigiasi sunkiomis komplikacijomis. Diagnozė patvirtinama tik atlikus laboratorinius tyrimus. Ligoniui juosmens srityje nuskausminus atliekama nugaros smegenų kanalo punkcija. Erkinio encefalito diagnozę taip pat pavirtina ligonio kraujo serume rasti specifiniai, prieš erkinio encefalito virusą pasigaminę baltymai (antikūnai).

Encefalito požymiai ir gydymas

Inkubacinis periodas nuo erkės įsiurbimo iki ligos pradžios trunka dažniausiai 7 - 14 dienų, tačiau gali būti ir trumpesnis ar ilgesnis. Erkinio encefalito požymiai: pakyla temperatūra, ima skaudėti galvą, sąnarius, pečius, todėl daug kas mano, jog susirgo gripu. Pirmoji ligos fazė paprastai trunka 1 - 8 dienas. Vieniems žmonėms ši liga tuo ir baigiasi. Tačiau maždaug 1/3 užkrėstųjų išsivysto antroji ligos fazė. Vėl pakyla aukšta temperatūra, ima pykinti, pradeda skaudėti galvą, nugaros ir galūnių raumenis, atsiranda sprando raumenų įtampa, vystosi galvos smegenų dangalų uždegimas. Vaistų nuo šios ligos, deja, nėra, ligoniui gali būti lašelinėmis valomas organizmas, duodama organizmą stiprinančių papildų, vaistų nuo skausmo, uždegimo ir pan.

Kaip nustatoma Laimo liga

Jeigu pavyksta ištraukti erkę jos nesužalojant, laboratorijoje galima ištirti, ar erkė nėra užkrėsta Laimo ligos sukėlėju Borrelia burgdorferi. Jeigu erkė yra užkrėsta ir Borrelia burgdorferi patenka į žmogaus organizmą, kraujyje ima gamintis antikūnų (imunoglobulinų), kovojančių su Laimo ligos sukėlėju: pirmiausia IgM (po 2-3 sav.), vėliau IgG (po 4-5  sav.). Todėl pirmąjį tyrimą  - Laimo ligos IgM - iš kraujo galima atlikti jau po 2-3 savaičių nuo erkės įkandimo.

Jei rezultatas neigiamas, bet įkandimo vietoje atsiranda rausva dėmė, tyrimą iš kraujo būtina kartoti. Imuninis atsakas vystosi labai individualiai, todėl antikūnų kraujyje vieniems pasirodo anksčiau, kitiems vėliau. Jeigu pacientui erkė buvo įkandusi ir anksčiau, kraujyje galimas foninis IgG kiekis, kuris nustatomas jau kitą dieną po erkės įkandimo atlikus Laimo ligos IgG tyrimą. Įtarus infekciją, reikia kreiptis į gydytoją.

Laimo ligos požymiai ir gydymas

Laimo ligos požymiai gali būti labai įvairūs. Dažniausiai po kelių dienų ar net mėnesio nuo erkės įkandimo, įsisiurbimo vietoje atsiranda nedidelis paraudimas, ryškiais kraštais. Šis paraudimas vadinamas migruojančiąja eritema. Jo vietoje oda gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas išplinta. Kartu su bėrimu gali pasireikšti ir gripą primenantys simptomai: karščiavimas ar šaltkrėtis, raumenų, sąnarių, galvos skausmai. Derėtų pastebėti, kad kai kuriems Laimo liga užsikrėtusiems žmonėms migruojančioji eritema pastebimai gali ir nepasireikšti. Tačiau net ir nepastebėta liga gali progresuoti toliau.

Jei Laimo liga negydoma, po kelių savaičių ar mėnesių gali pasireikšti stiprus sąnarių skausmas ir patinimas. Dažniausiai pažeidžiami kelių sąnariai. Kartais praėjus ilgesniam laikui nuo įkandimo (gali praeiti net keli metai) pasireiškia meningito požymiai, trumpalaikis veido paralyžius, sutrinka raumenų judesiai. Galimas atminties suprastėjimas, miego sutrikimai, nuotaikų kaita ir pan. Retesniais atvejais sutrinka širdies veikla, išsivysto akių uždegimas, hepatitas, atsiranda odos pažeidimų. Diagnozavus Laimo ligą, paprastai skiriamas 2-4 savaičių trukmės antibiotikų kursas.

Kaip pašalinti įsisiurbusią erkę?

Jei įsisiurbė erkė, būtina ją teisingai pašalinti:

1. Smailiagaliu pincetu (geriausiai, skirtu specialiai traukti erkėms), suimkite erkę už galvos (jokiu būdu ne už kūno), tiksliai ties ta vieta, kur ji yra įsisiurbusi.

2. Traukite tvirtu ir vientisu judesiu išorės kryptimi (nuo savęs).

3. Žaizdelę dezinfekuokite.

! Neeksperimentuokite mėgindami erkės atsikratyti pildami ant jos žibalo, aliejaus, alkoholio ir pan. Tokiais atvejais erkė gali įsisiurbti dar giliau, be to dar labiau padidėja rizika užsikrėsti kuria nors iš minėtų ligų.

! Ištrauktos erkės neišmeskite. Specialistai rekomenduoja ją įdėti į sandarų indelį - gali prireikti tyrimams, norint įsitikinti, ar nebuvo kurios nors ligos nešiotoja.