Arūno Žebriūno „Riešutų duona“ suvienijo po visą pasaulį išsibarsčiusius lietuvius

„Kinas po žvaigždėmis“ Vilniuje / Pauliaus Peleckio / „Žmonės Foto“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-08-05 22:51
Dešimtąjį sezoną švenčiantis „Kinas po žvaigždėmis“ kartu su Lietuvos kino centru pirmadienio vakarą pakvietė visus žiūrovus jungtis prie „Lietuviško kino nakties“ ir visame pasaulyje nemokamai žiūrėti restauruotą Arūno Žebriūno filmą „Riešutų duona“.

„Džiaugiamės, kad „Kino po žvaigždėmis“ sezono pradža nuvilnijo nuo mažiausių Lietuvos miestelių iki didžiausių pasaulio miestų. „Lietuviško kino nakties“ iniciatyvoje dalyvavo daugiau nei 50 vietovių. Nuostabu, kad restauruora legendinė Arūno Žebriūno „Riešutų duona“ suvienijo lietuvius visame pasaulyje“, – teigė projekto „Kinas po žvaigždėmis“ vadovė Andrė Balžekienė.

1978 metų A. Žebriūno filmas po keturių dešimtmečių į ekranus sugrįžo suskaitmenintas ir restauruotas Lietuvos kino centro. Iš arčiau su lietuviškaisiais Romeo ir Džuljeta – Andriumi Šatu ir Liuka Kaminskaite – pirmadienio vakarą buvo galima susipažinti ne tik didžiuosiuose ekranuose, bet ir internete – „Riešutų duona“ prieinama „ŽMONĖS Cinema“ namų kino platformoje – www.zmonescinema.lt

„Kinas po žvaigždėmis“ Vilniuje / Pauliaus Peleckio / „Žmonės Foto“ nuotr.
„Kinas po žvaigždėmis“ Vilniuje / Pauliaus Peleckio / „Žmonės Foto“ nuotr.

Nors renginio širdimi pasirinkta Vilniaus Katedros aikštė, tačiau šia kino klasika tuo pačiu metu mėgavosi ir Kaune, Nidoje, Druskininkuose, Šiauliuose, Panevėžyje ir kitose vietose susirinkę žiūrovai.

Sauliaus Šaltenio apsakymo motyvais sukurta „Riešutų duona“ pasakoja apie dvi šeimas ir jaunuolių Liukos bei Andriaus meilės istoriją. 1978-aisiais sukurtas filmas – išskirtinė kino juosta, turinti daug ironijos. Kultinė E. Piškinaitės ir A. Latėno herojų Liukos Kaminskaitės bei Andriaus Šato meilės istorija prasitęsė už filmavimo aikštelės ribų, aktoriai neseniai atšventė 40 metų santuokos jubiliejų.

Pernai žurnalui „Legendos“ kalbinti pagrindiniai juostos aktoriai juokdamiesi prisipažino, kad dabar daug lengviau žiūri į save ekrane – tarsi kitomis akimis, vis mažiau pretenzijų sau turi, kad galėjo vieną ar kitą sceną geriau suvaidinti. „Įdomiau ne save filme stebėti, o kai giliai iš pasąmonės ima kokie nors prisiminimai lįsti: kai tą sceną vaidinome, įvyko tai, o šitoje vietoje pajutai tai... – prisimena Algirdas. – Filme nušauna karvę ir ji krinta žemėn, bet realybėje juk jos niekas nešaudė: ją šnapsu girdė, kad nukristų. Tai atrodė humaniškiau, nei migdomuosius vaistus leisti... Kaip dabar matau: kameros jau sustatytos, šviesa nutaikyta, saulė, debesys – viskas idealiai tinka, tada šeimininkas karvę pražiodo ir ima jai į gerklę pilti šnapsą. Pila, pila, pila... Vargšė karvė pamažu ima klupti... O dzūkelis šeimininkas: „Da vienu neškyt! Da vienu...“ Galiausiai karvė apglemba ir atsigula. Filme tai – vos kelių sekundžių scena, kai karvė krinta kulkos pakirsta, o atmintyje štai iškyla kone valandos trukmės prisiminimas...“

„Kinas po žvaigždėmis“ Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.
„Kinas po žvaigždėmis“ Kaune / Teodoro Biliūno / „Žmonės Foto“ nuotr.

Tyli, rami tuomet antro kurso studentė Elvyra daugiau baiminosi, nei džiaugėsi, kad vaidins kine. Jai tai buvo pirmas vaidmuo ir dar pagrindinis. „Pats baisiausias ir nejaukiausias buvo pirmas filmavimas: iš vakaro atvažiuoju į Druskininkus, kitą rytą – jau į Žiogelių kaimą, ir nei labas, nei viso gero, bandymuose nesusitikusius mus su Algirdu iškart suguldė į lovą! Pati pirma scena, kurią filmavome, buvo lovos scena! Baisu, nejauku... Gal režisieriui ir reikėjo to natūralaus, nesuvaidinto nejaukumo, bet, man atrodo, išėjo kiek per daug užspausta“, – prisimena Elvyra. Žmonai pritaria Algirdas: „Ir man ta pirma scena tapo tokiu nokdaunu. Aš juk irgi maniau, kad mes kažkaip susitikę pirmą kartą susipažinsime, pasikalbėsime... O čia: „Gulkit. Filmuojam.“ Matėsi, kad ir pats režisierius Arūnas Žebriūnas pasimetęs buvo: gal jis irgi bijojo tos scenos, todėl ir norėjo ją pirmą kuo greičiau nufilmuoti? Paskui ėmėme visas scenas iš vakaro aptarinėti, repetuoti.“

Po legendinės „Riešutų duonos“ Elvyrai ir Algirdui daugiau nebeteko kine filmuotis kartu. Abu įsuko darbai skirtinguose teatruose, gastrolės, dėl kurių reikėdavo pakaitomis pažiūrėti vaikus. Visgi abiem pavyko suderinti ir šeimą, ir aktorystę.

Pirmojoje lietuviškoje tragikomedijoje įsimintinus vaidmenis sukūrė Kostas Smoriginas, Kristina Kazlauskaitė, Saulius Sipaitis, Antanas Šurna, Regina Arbačiauskaitė ir kiti.

„Kinas po žvaigždėmis“ gimtadienio proga pristato plataus spektro filmų programą: nuo išskirtinių premjerų ar visų pamiltos klasikos iki legendinių siaubo filmų. Didžiausiais ir gražiausiais lauko kino seansais Lietuvoje bus galima mėgautis nuo rugpjūčio 6 d. iki rugsėjo 6 d. Detalią prisijungusiu miestų į „Lietuviško kino naktį“ sąrašą bei repertuarą galite rasti www.kinaspozvaigzdemis.lt

 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai