Architektas Rolandas Palekas rekomenduoja: 10 pastatų, kurių vertėtų nepraleisti festivalio „Open House Vilnius“ metu

Rolandas Palekas / Asmeninio archyvo nuotr.
Rolandas Palekas / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-04-26 08:00
AA

Architektas, profesorius Rolandas Palekas, už miesto ir gamtos darną architektūroje įvertintas Nacionaline kultūros ir meno premija, atvirojo architektūros festivalio „Open House Vilnius“ lankytojams, norintiems apžiūrėti kuo daugiau įdomių ir išskirtinių pastatų, rekomenduoja dešimt objektų, vertų atsirasti kiekvieno sąraše.

ČEKIJOS RESPUBLIKOS AMBASADA

„Tai meistriškas, subtilus, tinkamo mastelio pastatas, gražiai derantis aplinkoje. Puikiai išpildytos detalės, pavyzdžiui, įspūdingai interjere atrodantis natūralių lentų betono klojinio atspaudas. Visapusiškai aukšto lygio statinys.“

Čekijos Respublikos ambasada / N. Tukaj nuotr.

KOMPOZITORIŲ SĄJUNGOS PASTATAS SU GYVENAMŲJŲ NAMŲ KVARTALU

„Vienas iš pirmųjų Lietuvos modernistinės architektūros pavyzdžių, kuriame stipriai juntama skandinavų, ypač Suomijos, architektūros įtaka, vėliau palietusi visą to laikmečio architektūrą. Kompozitorių namai — tai lūžio momento lietuviškame mąstyme statinys, su puikiai sukomponuotais interjerais, medžiagomis, detalėmis. Tikrai verta apžiūrėti iš vidaus.“

Kompozitorių sąjungos pastatas su gyvenamųjų namų kvartalu / N. Tukaj nuotr.

LIETUVIŲ LITERATŪROS IR TAUTOSAKOS INSTITUTAS (VILEIŠIŲ RŪMAI)

„Šis pastatas yra tobulų proporcijų ir vien tik apėjimas apie jį du kartus — priartėjant, atsitraukiant — gali suteikti didelį malonumą gėrintis visuma, didžiosios formos santykiu su detalėmis. Vileišių rūmai yra aukšto lygio urbanistinis objektas, nuostabiai derantis upės aplinkoje, kurio dalis yra klasikinė vila. Tai vienas mano pačių mėgstamiausių Vilniaus pastatų.“

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (Vileišių rūmai) / A. Ambraso nuotr.

LIETUVOS RAŠYTOJŲ SĄJUNGA

„Iš pažiūros neišraiškingas miesto pastatas, kurio viduje galbūt dalis lankytojų nėra buvę, todėl jų laukia nuostabus interjerų, kuriais šis pastatas ir yra išskirtinis, atradimas. Puikus pagrindinis įėjimo holas su laiptine — vien tik dėl jo verta šį pastatą aplankyti.“

Lietuvos rašytojų sąjunga / R. Kraujutytės ir B. Petruškaitės nuotr.

LR SEIMO RŪMAI

Brolių A. ir V. Nasvyčių kūrinys įdomus subtiliais interjero skirtingų erdvių persiliejimais, originaliomis laikmečio detalėmis. Į LR Seimo rūmų pastatą nelengva patekti, tad tikrai verta pasinaudoti proga pamatyti, kaip broliai A. ir V. Nasvyčiai sakydavo, šiltų rankų architektūrinę kalbą. Labai rekomenduoju.“

LR Seimo rūmai / N. Tukaj nuotr.

NAMAS PAVILNYJE

„Džiugu, kad šeimininkai įsileidžia, nes šis statinys yra geras architektūriškai taupaus mąstymo pavyzdys. Naudojamos natūralios medžiagos, taikomas principas du viename. Čia jūsų laukia keletas netikėtų erdvinių atradimų. Namas Pavilnyje yra puikus kontrastas puošybiškai, dažnai perkrautai ilgą laiką mūsų būstuose dominavusiai tendencijai. Pastatą verta apžiūrėti ir profesionalams, ir tiems, kurie svajoja apie savo paprastą, bet individualų būstą”

Namas Pavilnyje / N. Tukaj nuotr.

PAKRANTĖ – KŪRYBINIŲ INDUSTRIJŲ CENTRAS

Architekto A. Ambraso Pakrantė yra tiesiog meistriškas darbas. Verta po jį palandžioti, stabtelti, pasigrožėti jo ritmika ir tektonika, santykiu su aplinka. Netgi pajusti, kaip jo medžiaga gražiai natūraliai sensta.“

Pakrantė – kūrybinių industrijų centras / A. Ambraso nuotr.

VILNIAUS KONCERTŲ IR SPORTO RŪMAI

„Tai išskirtinis miesto pastatas ir turbūt vienintelis Vilniuje ryškus brutalistinės architektūros pavyzdys, kuriame dominuoja atviros betono plokštumos, paprastos geometrinės formos. Įspūdingi interjerai, kuriuos, žvelgiant iš išorės, net neįmanoma nuspėti viduje esant. Verta aplankyti tiems, kas nėra buvę, o mačiusiems sugrįžti į prisiminimus”.

Sporto rūmai / N. Tukaj nuotr.

VILNIAUS SANTUOKŲ RŪMAI

„Galbūt Vilniaus Santuokų rūmuose daug kas yra lankęsis, tačiau tiems, kam neteko ten būti, galiu pasakyti, kad tai nuostabus G. Baravyko kūrinys, kuriame išorės ir vidaus interjerų plastika kalba viena architektūrine kalba. Tai dinamiškas, grakštus, kompoziciškai nepriekaištingas statinys.“

Vilniaus santuokų rūmai / A. Ambraso nuotr.

ŽEMĖS ŪKIO EKONOMIKOS INSTITUTAS IR SKAIČIAVIMO CENTRAS | LAEI

„Meistriškai sukomponuotas šlaite (perkritimas juk didžiulis!) Žemės Ūkio Ekonomikos institutas ir skaičiavimo centras — paprastos administracinės paskirties pastatas — iš tikrųjų yra subtilus, įsiliejantis į miestovaizdį statinys. Sklypo nuožulnumą architektas išnaudojo kaip galimybę kurti originalią kompoziciją. Pastatą ypač verta pamatyti dėl dailininkės S. Veiverytės-Liugailienės ir jos mokinių A. Banytės bei N. Daškovos freskos — nuostabaus kūrinio, nematomo kasdien, taip pat dėl menininko A. Dovydėno vitražo.“

Žemės Ūkio Ekonomikos institutas ir skaičiavimo centras / N. Tukaj nuotr.

Atvirosios architektūros festivalis „Open House Vilnius“ vyks balandžio 27-28 dienomis. Išsami festivalio programa, visi pastatai bei ekskursijų laikai skelbiami www.openhousevilnius.lt puslapyje. Renginys atviras ir nemokamas visiems.