Ar žinote, kaip išsirinkti vertingiausią pieną?

Mergaitė geria pieną / „Fotolia“ nuotr.
Mergaitė geria pieną / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-10-31 00:00
AA

Pienas mus lydi visą gyvenimą: vaikystėje pieno stiklinę gerdavome, kad augtų sveiki dantukai, formuotųsi stiprūs kaulai; jaunystėje – kad sportuojant nepailstų raumenys; vyresniame amžiuje nebeįsivaizduojame vakaro be šilto pieno stiklinės su medumi.

Pienas jau amžių amžius yra nepakeičiamas produktas dėl savo naudingųjų maistinių ypatybių. Jame yra daugiau kaip 200 įvairių medžiagų: riebalų, baltymų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų, gausu A, D, folio rūgšties, B grupės vitaminų ir kalcio. Pienas labiausiai vertinamas dėl didelio baltymų kiekio, kuris padeda palaikyti sklandžią organizmo veiklą, užtikrina ląstelių atsinaujinimą bei pagerina nervinių impulsų perdavimo procesus.

„Piene yra visos nepakeičiamosios amino rūgštys, todėl pieno baltymas laikomas baltymo standartu. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, baltymai turėtų sudaryti 12-18 procentų energijos kiekio gaunamo su maistu. Todėl vidutinio, 70 kilogramų, svorio žmogus per dieną su maistu turėtų gauti apie 60 gramų baltymų. Įrodyta, jog iš gyvulinės kilmės baltymų, pavyzdžiui, pieno, organizmas pasisavina daugiausiai – net 90 procentų baltymų. Be to, piene yra nedaug riebalų, jis nekaloringas, todėl puikiai tinka besirūpinantiems savo svoriu“, – sako MB „L.Romeraitės dietoterapijos centro“ vadovė gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė.

Įrodyta, jog iš gyvulinės kilmės baltymų, pavyzdžiui, pieno, organizmas pasisavina daugiausiai – net 90 procentų baltymų.

Nors visas pienas baltas – ne visas pienas vienodai kokybiškas. Pasirodo, skirtingų pavadinimų piene naudingųjų baltymų, vadinamų išrūgų baltymais, kiekis gali skirtis daugiau nei 5 kartus. Viename jų bus išsaugota 90 ar net 100 procentų, kitame – vos 10-20 procentų. Ir nors dviejų skirtingų pavadinimų pieno pakuotėse gali būti parašytas tas pats kiekis baltymų, pavyzdžiui, 3,2g/100 ml pieno, tačiau jų kokybė ir nauda organizmui skirsis.

Pienas / „Fotolia“ nuotr.

Tad kaip sau ir savo šeimai išrinkti naudingiausią pieną iš gausios jo pasiūlos prekybos centruose? Specialistai ragina pasidomėti pieno gamybos technologija ir pasterizavimo būdu.

Svarbu žinoti, kad mūsų prekybos centrų lentynose daugiausia aukštoje temperatūroje pasterizuoto pieno. Virinant pieno baltymai suskyla ir netenka naudingųjų savybių. Todėl vertingiausias organizmui nevirintas, o žemesnėje temperatūroje pasterizuotas pienas.

Maisto instituto studijos duomenimis, daugiausiai vertingųjų išrūgų baltymų išsaugo populiariausias Lietuvoje – DVARO pienas. Jis pasterizuojamas žemesnėje nei įprasta temperatūroje, todėl jame išlieka net 96-100 procentų nepažeistų naudingųjų išrūgų baltymų. Be to, pienas pasižymi išskirtiniu, ką tik pamelžto, šviežio atšaldyto pieno skoniu, jis neturi virintam pienui būdingo poskonio ar kvapo.

Pienas / „Fotolia“ nuotr.

Kitas svarbus pieno kokybės rodiklis – jo švarumas. DVARO pienas – vienintelis Lietuvoje, kuris išvalomas pažangiausia pasaulyje technologija – membraniniais keraminiais mikrofiltrais. Šie mikroskopinių skylučių rėčiai idealiai sulaiko bakterijas, tačiau praleidžia mikroelementus, vitaminus ir nepažeidžia baltymų.

Gydytoja dietologė L. Romeraitė-Kuklierienė rekomenduoja gaminant maistą namuose pieno taip pat neužvirti, kad šis išlaikytų naudingąsias medžiagas. „Geriausia rinktis kambario temperatūros ar vos pašildytą pieną. Piene ne virti, o šiltu pienu užpilti jau išvirtas košes ar daržoves“, – pataria L. Romeraitė-Kuklierienė. Dietologė primena, kad geriausia pieną derinti su grūdiniais produktais ar daržovėmis.