Ar turime minėti Tarptautinę moters dieną?

Tulpės / Fotolia nuotr.
Tulpės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-03-08 08:30
AA

Moters diena daugelio vertinama nevienareikšmiškai ir dažniausiai asocijuojasi su kiek pavytusiomis sovietinėmis tulpėmis. Tačiau ji minima daugelyje pasaulio šalių, o jos ištakos siekia Antikos laikus.

Jeigu atsigręžtume atgalios, ilgus metus vyravo patriarchatas, kai moteris buvo tik papuošalas, tik vergė, tik darbininkė, tik tarnaitė. Taigi, 1857-ieji metai tampa tikru karštymečiu – moterys Niujorke pradeda reikalauti savo teisių: 10 valandų darbo dienos (vietoj 16), patogios darbo vietos, atitinkamo atlyginimo. Protestų buvo ne vienas, moterys troško savo teisių, kovojo su skurdu ir žeminančiu požiūriu. Moters diena tais laikais buvo minima skirtingomis dienomis.

Klara Cetkin – šiandien jos vardas greičiausiai nėra žinomas daugeliui jaunų moterų, besidžiaugiančių savo karjera ir kitais pasiekimais. O 1910-aisiais, būtent šios moterų teisių aktyvistės dėka, Kovo 8-oji tapo Tarptautine moters diena.

Ši Vokietijos feministė pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911-aisiais šventė jau buvo minima Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje.

Portalas straight.com pateikia pamąstymus – kodėl mums reikia Tarptautinės moters dienos? Dauguma priežasčių susijusios su pasitaikančiais stereotipais, kad moteris vis dar laikoma nieko neverta, jai tenka klausytis seksistinių užuominų, sunkiau įsitvirtinti darbe, be to, moterys dažniau patiria smurtą – tiek psichologinį, tiek fizinį.

Apie moters teises reikia kalbėti ir Tarptautinę moterų solidarumo dieną reikia minėti, nes:

...penktadalis amerikiečių vyrų vis dar mano, kad gali mušti savo moteris, ir merginas ir tai yra gerai.

...per pirmas septynias 2015-ųjų metų savaites JAV buvo nužudytos 7 transmoterys.

...moteris vis dar atleidžiama, kai darbdavys sužino, kad ji laukiasi.

...daugelis mano, kad sekso srityje dirbančios moterys negali turėti tokių pat teisių, kaip ir kiti darbuotojai.

...„National Review“ rašytojas Kevinas Williamsonas mano, kad kiekviena moteris, kuri pasidarė abortą, turėtų būti pakarta.

...moterys nesaugiai jaučiasi net viešoje erdvėje ir sulaukia grasinančių komentarų, laiškų, žinučių.

...moterys, neatsakančios į komplimentus viešoje erdvėje, vadinamos šlykščiausiais žodžiais, kaip, beje, ir realybėje. O jeigu situacija yra atvirkštinė, moterys vis tiek sulaukia neigiamos reakcijos.

...Masačusetso kandidatas į gubernatorius Charlie Bakeris mano, jog normalu į suaugusią moterį, profesionalią žurnalistę kreiptis „širdele“.

...kai po 17 metų pertraukos į kosmosą pakyla pirmoji moteris Jelena Serova, jos yra klausiama, kaip ji prižiūri savo ilgų plaukų šukuoseną ir kaip rūpinasi paaugle dukra.

Kosmonautė Jelena Serova / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

...4 iš 10 amerikiečių mano, jog moterys neturėtų valdyti, būti valdžioje ir kitaip demonstruoti savo galią.

...vyrai nemano, kad seksizmas yra problema tol, kol patys veda ir susilaukia dukters.

...tik 14 proc. TV pranešėjų Jungtinėse Valstijose yra moterys.

...aktorius Russelas Crow mano, kad vyresnės moterys aktorės turėtų vaidinti savo amžiaus herojes ir nesistengti atrodyti jauniau.

...moterys vis dar kovoja dėl vienodo užmokesčio su vyrais.

...jeigu aktorė Patricia Arquette gauna rimtą apdovanojimą, pavyzdžiui, Oskaro statulėlę, spauda sugeba aprašyti, kaip ji netinkamai atrodė su džinsais ir demonstravo savo apatinius.

...43 proc. Kanados moterų sako, kad patyrė seksualinį priekabiavimą darbe.

O ką jūs dar įtrauktumėte į šį sąrašą?