Ar kairiarankiai – Dievo apdovanotieji?..

Kairiarankis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Rugpjūčio 13-ąją minima kairiarankių diena. Ta proga verta prisiminti, kodėl tiek amžių kairiarankius žmones gaubė paslaptis, lydėjo gausybė mitų ir legendų. Ar jie Dievo apdovanotieji, o gal velnio pasiuntiniai?..

Šiandien jau nieko nebestebina mokykloje kaire ranka rašantys mokiniai, parduotuvėse netgi galima įsigyti kairiarankiams skirtų rašiklių ir kitų įrankių, o dar visai neseniai tai daugeliui atrodė neteisinga ir nepriimtina. Ką jau kalbėti apie viduramžius, kai su kairiarankiais buvo bandoma susidoroti, o kitais laikais jų netgi prisibijota. Kad ir kaip būtų, kairiarankiai visada sulaukdavo išskirtinio dėmesio. Ar tai turi kokio nors pagrindo?

Velnio pasiuntiniai ir raganos?..

Grįžkime į gūdžiuosius viduramžius, kai kairiarankiai buvo laikomi velnio pasiuntiniais ir raganomis. Kodėl taip buvo, nesunku nuspėti – juk tuomet visa, kas neatitinka tam tikrų normų, buvo laikoma išsigimimu, ir nepritapti prie visuomenėje įprastų dalykų, tiesiog negalėjai. Teigiama, kad ir viena iš priežasčių, kodėl ant laužo supleškėjo Žana D‘ark, buvo ta, jog ši didi moteris buvo kairiarankė.

Per keletą šimtmečių gimė daug genialių ir itin talentingų žmonių, kurie buvo kairiarankiai.

Jau vėlesniais laikais kairiarankystė imta laikyti genialių žmonių ženklu. Ir tai taip pat nesunku paaiškinti, nes per keletą šimtmečių gimė daug genialių ir itin talentingų žmonių, kurie buvo kairiarankiai. Visas pasaulis žino karvedžio Aleksandro Makedoniečio, tapytojo Pablo Picasso, filosofo Aristotelio, fiziko Alberto Einšteino, kompozitoriaus Liudvigo van Beethoveno, rašytojo Hanso Christiano Anderseno ir dar daugelio kitų garsių žmonių vardus. Taigi visi jie buvo kairiarankiai. O ir šiais laikais jų netrūksta.

Kuo išskirtiniai kairiarankiai?

Visus organizmo procesus lemia smegenys. Tad akivaizdu, kad kairiarankių ir dešiniarankių jos turėtų veikti šiek tiek kitaip. Kokie tie skirtumai?

Apie 10 proc. Žemės gyventojų yra kairiarankiai. Ir šis skirtumas nėra tik veidrodinis, šiek tiek kitaip veikia ir kairiarankių bei dešiniarankių smegenys. Įvairūs smegenų veiklos tyrimai, atliekant encefalogramą, parodė, kad ramybės būsenos parodė, kad dešiniarankių smegenys dirba kur kas sinchroniškiau nei dešiniarankių, o kairiarankių, būnant ne ramybės būsenos, aktyviau veikia abu smegenų pusrutuliai, o dešiniarankių tik vienas. Prisiminkite specialistų rekomendacijas kuo dažniau viską daryti abiem rankomis arba jas kaitalioti – tai padeda jūsų smegenims!

Visa tai taip pat lemia, kad kairiarankiai kur kas labiau geba išvystyti savo kūrybinius gebėjimus, tad nenuostabu, kad tarp jų daug garsių dailininkų, muzikų, architektų. Prisiminkime kad ir Leonardą da Vinčį ar Mikelandželą. Abu jie buvo kairiarankiai. Be to, po galvos traumų kairiams yra kur kas lengviau atgauti ankstesnes funkcijas nei dešiniarankiams

Tik nepradėkite itin didžiuotis tuo, kad esate kairiarankiai. Mokslininkų nuomone, tai nei geriau, nei blogiau, tiesiog – kairiarankiai kitokie, ir tiek. Kairiarankystė – įgimtas genetinis požymis. Be to, „dešinysis“, teisingasis pasaulis jiems nėra draugiškas, nes daugelis dalykų nepritaikyta kairiarankiams, todėl jie patiria kur kas daugiau traumų, tad turi labiau prisitaikyti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Norite geresnio gyvenimo? Dėkokite ir jauskitės už viską dėkingi!

Amžinas klausimas: dešinė ar kairė? / Shutterstock nuotr.

Įdomūs faktai apie kairiarankius

  • Susilaukus dvynukų labai didelė tikimybė, kad vienas jų bus kairiarankis. Ši galimybė dar didesnė, jeigu abu kūdikiai berniukai.
  • Žemės Pietų pusrutulyje gimsta daugiau kairiarankių negu Šiaurės pusrutulyje.
  • Kairiarankių vyrų yra daugiau negu motеrų.
  • Amerika turėjo ne vieną kairiarankį prezidentą. Billas Cilntonas, George‘as Bushas ir Barackas Obama – kairiarankiai.
  • Daugelyje kalbų žodis „kairė“ turi neigiamą atspalvį, o neretai yra ir žodžių „silpnas“, „suktas“, „nesąžiningas“, „įtartinas“ sinonimas. Pavyzdžiui, prancūzų „gauche“ reiškia ir „nesąžiningas“, o anglų „left“ – „abejotinas“.
  • Kairiarankiai kur kas dažniau naudojasi ir dešine ranka, nei dešiniarankiai – kaire.
  • Kairiarankius kur kas dažniau ištinka nelaimingi atsitikimai, nes dešiniarankių pasaulis jiems tiesiog nepritaikytas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Talismanai pagal horoskopą

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!​​​​​​

Skaitykite daugiau