Apie patyčias prabilusi Vilija Matačiūnaitė: „Žinomi žmonės taip pat tyčiojasi vieni iš kitų“

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Vilija Matačiūnaitė prisijungė prie Donato Montvydo ir Merūno Vitulskio, ji taip pat tapo „Vaikų linijos“ socialinės akcijos „Neleisk sunkumams užaugti“ veidu. Prieš patyčias kovojanti dainininkė sako puikiai žinanti, ką reiškia nepripažinimas ir kitų baksnojimas pirštais dėl to, kad esi kitokia ar elgiesi kitaip.

Vilija nusifilmavo socialinei akcijai „Neleisk sunkumams užaugti“ skirtame klipe-eksperimente, o savo mintimis apie patyčias pasidalino su 15min skaitytojais.

V.Matačiūnaitė pasakojo patyčias patyrusi būdama šeštokė. Tuomet jos klasės draugai atvirai tyčiojosi tiek iš jos netikėtų novatoriškų idėjų, garsiai išsakomos nuomonės, tiek iš nestandartinės išvaizdos ir... naujos šukuosenos – tuomet dainininkė nusprendė nusirėžti plaukus ir persidažė juos kita spalva.

„Šukuosena, apranga, elgesys... visa tai daug kam nepatiko, manęs nesuprato, mano idėjos būdavo išjuoktos. Klasėje buvo gal šešios merginos, kurios buvo branduolys, o aš – viena, todėl pasipriešinti tikrai nebuvo lengva“, – 15min kalbėjo Vilija.

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Ne vienerius metus bendraklasių užgauliojimus kentusi atlikėja iki šiol prisimena, kaip į jos berniukišką šukuoseną sureagavo ją engusios merginos. „Į septintą klasę jos visos atėjo apsikirpusios trumpai, o man plaukai jau buvo ataugę“, – pasakojo ji.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Vaikų linijos“ socialinis eksperimentas apie patyčias: Donatas Montvydas pasidalijo savo išgyvenimais

Šiandien ji sako tokį elgesį vertintų kitaip, tačiau tuomet, žiūrint vaiko akimis, viskas atrodė labai skaudžiai. „Po „Kelio į žvaigždes“ buvo, kad jei ką padarydavau, paskui kiti kopijuodavo idėją. Net visai smagu buvo, bet tuo metu mokykloje man buvo nesuvokiama, kaip galima taip tyčiotis. Buvo tokių situacijų, kai mane išvedė iš kantrybės, nenorėjau į mokyklą“, – sakė Vilija.

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Prisijungimas prie projekto ją privertė iš naujo susimąstyti apie patyčias ir jų prevenciją. Vilija sako, kad labiausiai ją skaudina tai, kad ne bendraudama su jaunais žmonėmis ji iš jų išgirsdavo kalbų ir apie norą pakelti prieš save ranką. „Tai yra baisu, kas kartais gali nutikti, jei laiku neužkirsime tam kelio“, – sakė ji.

Atlikėjai pačiai ištverti pačias labiausiai padėjo artimos draugės, kurių vieną iki šiol ji vadina pačia geriausia. „Būtent draugės, ne šeima. Todėl labai džiaugiuosi tais tėvais, kurie yra tėvai gerąja prasme – ne tie, kurie stovi su bizūnu ir vaidina diktatorius, bet tie, kurie yra mentoriai, kurie pataria, paguodžia, parodo, kokios gyvenime yra galimybės, bet leidžia jas rinktis pačiam vaikui“, – pasakojo Vilija.

Pasak jos, kartais draugės gydydavo užgautą širdį vien buvimu kartu. „Žinoti, jog esi ne viena – labai svarbu. Mano draugės irgi buvo pajutusias patyčias, tai padėjo kitaip pažvelgti į situaciją. Supratau, kad tai laikina. O ar tie, kurie skaudino, atsiprašė? Jokių atsiprašymų nebuvo“, – kalbėjo pašnekovė.

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Vilija įsitikinusi, kad kova su patyčiomis pirmiausia turėtų prasidėti apie jas kalbant kiekvienoje šeimoje. „Tai, kaip tėvai bendrauja tarpusavyje, kaip bendrauja su kitais, kokį toną užduoda vaikams, toks jų požiūris susiformuoja į kitus žmones. Viskas yra galvoje, o vaikai daro tai, ką patys mato savo aplinkoje“, – svarstė ji.

Atlikėja iškėlė ir dar vieną aktualų klausimą – ne tik patyčias tarp vaikų, bet ir tarp suaugusių. Jos teigimu, nors daugelis suaugusių viešai kalba, kaip negalima tyčiotis iš kitų, patys elgiasi ne ką geriau – socialiniuose tinkluose, straipsnių komentaruose patyčios vyksta kasdien.

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

„Visi žinomi žmonės taip pat vieni iš kitų tyčiojasi. Nesunku atrasti ir pavyzdį: tarkime, mano dalyvavimas „Eurovizijoje“. Kokios buvo kalbos, kokie aptarinėjimai, kaip ji baisiai atrodo, kad ji tokia ir anokia... Mes visi pamirštame esminį dalyką – esame čia ne tam, kad vieni kitus išėstume, sugriaužtume, o tam, kad gyventume, kad visi kažko siektume, kažką padarytume, kurtume plačiąją prasme: šeimą, namus, gerbūvį – ir kiek mes visi įdėsime, tiek ir turėsime“, – sakė Vilija.

Vilija Matačiūnaitė socialinės akcijos „Neleisk sunkumams užaugti“ filmavime (19 nuotr.)
+13

Apie akciją „Neleisk sunkumams užaugti“

Prieš patyčias nukreiptą akciją „Neleisk sunkumams užaugti“ organizuoja „Vaikų linija“, Vilniaus Lietuvos tūkstantmečio „Rotary“ klubas ir prodiuserinė kompanija „TymDrym“. Prie akcijos prisijungė ir jos veidais tapo garsūs dainininkai – Donatas Montvydas, Merūnas Vitulskis ir Vilija Matačiūnaitė.

Akcija taps socialiniu eksperimentu – reklama, kuri sieks atkreipti tiek suaugusiųjų ir vaikų dėmesį į tai, jog susidūrus su atrodytų mažais sunkumais, nuo pat pradžių būtina kalbėtis, kitaip tariant, neleisti sunkumams užaugti.

Vilija Matačiūnaitė klipo filmavime / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Pagrindinis akcijos tikslas – „Vaikų linijos“ populiarinimas siekiant atkreipti kuo didesnį visuomenės dėmesį į skaudžiausią savižudybių problemą. Dažnai skaudūs išgyvenimai, galintys vesti prie savižudybės, pradeda kauptis dar vaikystėje. Išgyvenant kiekvieną sunkumą, vaikui labai svarbu sulaukti suaugusiųjų išklausymo ir palaikymo. Kai taip nenutinka ir problema nesprendžiama, sunkumų daugėja, o vaiko išgyvenimai stiprėja ir galiausiai gali baigtis mintimis apie savižudybę ar net bandymu nusižudyti.

Vaikai dažnai prisipažįsta, kad nepasakoja savo skaudžių išgyvenimų šeimos nariams ar mokytojams, nes nenori, nedrįsta ar bijo jų netinkamos reakcijos. Todėl labai svarbu vaikus drąsinti, pasidalinti išgyvenimais ir ieškoti pagalbos.

Socialinei akcijai „Neleisk sunkumams užaugti“ nufilmuoti trys skirtingi klipai – po vieną su D.Montvydu, M.Vitulskiu ir V.Matačiūnaite, taip pat viešumoje pasirodys reklaminiai akcijos plakatai.

Akcijos partneriai – Vilniaus Lietuvos tūkstantmečio „Rotary“ klubas, prodiuserių kompanija „TymDrym“, 15min.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Vaikų linijos“ socialinis eksperimentas apie patyčias: Donatas Montvydas pasidalijo savo išgyvenimais

Merūnas Vitulskis ir Donatas Montvydas socialinės reklamos filmavime (28 nuotr.)
+22
Skaitykite daugiau