Antibiotikai iš gamtos: jų rasite savo virtuvėje

Žolelės / Shutterstock nuotr.
Žolelės / Shutterstock nuotr.
2018-01-25 19:19
AA

Antibiotikų vartojimas sveikatos priežiūros atstovų aptarinėjamas kasmet. Primenama, kad jų be reikalo negalima gerti, tik rimtai susirgus ir vaisto išrašius gydytojui. Tačiau kartais mums padėti gali ir antibiotikai iš gamtos.

Žinoma, šeimos gydytojo išrašyto vaisto ligos atveju ir gydymosi iš gamtos gaunamomis vaistingosiomis medžiagomis šiek tiek negaluojant ar profilaktiškai lyginti nevalia. Tačiau pastarosios gali padėti stiprinti imunitetą, kad būtų lengviau pasipriešinti infekcijoms.

Įvairios žolelės, daržovės ir kitos iš gamtos gaunamos medžiagos ne tik saugo nuo virusų, bet ir suteikia reikalingų vitaminų, valo organizmą.

Įvairios žolelės, daržovės ir kitos iš gamtos gaunamos medžiagos ne tik saugo nuo virusų, bet ir suteikia reikalingų vitaminų, valo organizmą.

Pašalinti kenksmingas medžiagas susirgus yra labai svarbu. Tuomet tampa lengviau sveikti. Tarp natūralių gamtos antibiotikų, tai yra turinčių medžiagų, saugančių nuo uždegimo, minimi ne tik čiobreliai, česnakai, propolis bei krienai, bet ir spanguolės, mėlynės, ženšenis, svogūnai, alavijai, greipfrutų sėklos, gvazdikėliai ir kiti, bet šįkart pakalbėkime apie pirmuosius keturis.

ČIOBRELIS

Iki atsirandant antibiotikams, čiobrelis buvo laikomas vienu vertingiausių augalų. Jis turi antibakterinių, antivirusinių ir nuo grybelių saugančių savybių. Dar viena svarbi šio augalo ypatybė – jis veikia visas bakterijų rūšis.

Kai dar nebuvo šaldytuvų, į pieną, kad negestų, būdavo lašinama čiobrelių eterinio aliejaus. Senovės Romoje šiais augalais švarindavo patalpas, žolelės naudotos ir žaizdoms tvarstyti.

Kaip vartoti. Arbatai ruošti netinka verdantis vanduo. Beje, ši taisyklė taikoma užpilant bet kurias žoleles, mat taip sunaikinama daug naudingų medžiagų. Geriausia čiobrelius užplikyti 70 laipsnių temperatūros vandeniu, tuomet jų veikliosios medžiagos kur kas greičiau ir geriau pateks į organizmą. Nevalia vaistažolių arbatos laikyti termose, nes slėgis slopina naudingas savybes.

Žinoma, vaistingojo augalo negalima padauginti. Puodeliui vandens pakaks arbatinio šaukštelio sausų ar valgomojo šaukšto šviežių smulkintų čiobrelių. Po 10 minučių gėrimą reikėtų nukošti ir gurkšnoti jo iki 4 kartų, gydantis nuo kosulio, kvėpavimo takų ir kitokių ūmių infekcijų.

Čiobrelis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

ČESNAKAS

Tai kone geriausiai visiems žinomas natūralus antibiotikas. Siaučiant peršalimo ligoms, šeimininkės česnakų stengiasi dėti į visus gaminamus patiekalus. Matyt, ne veltui. Jis geba susidoroti su daugybe grybelių ir įvairių tipų bakterijų!

Senovės Egipte ši daržovė naudota žaizdoms, infekcijoms, augliams gydyti. Česnakų valgyti duodavo vergams, kad jie greičiau dirbtų, būtų stipresni ir nesirgtų. Apskritai daugelyje pasaulio šalių ši superdaržovė laikyta kone stebuklingu vaistu nuo daugelio ligų, net nuo maro ar choleros.

Kaip vartoti. Česnako per ligų sezoną patartina vartoti dažniau. Tačiau padauginus galima sau pakenkti: medicinos literatūroje nurodoma, kad šviežių česnakų per dieną galima suvartoti 2–5 g.

Česnako per ligų sezoną patartina vartoti dažniau. Tačiau padauginus galima sau pakenkti: medicinos literatūroje nurodoma, kad šviežių česnakų per dieną galima suvartoti 2–5 g.

Jų reikėtų vengti sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, prieš sudėtingas operacijas, nėščioms ir žindančioms moterims, asmenims, kurie vartoja kraujo krešėjimą mažinančius vaistus.

Pasigaminkite natūralaus vaisto nuo kosulio. Į prikaistuvį supilkite dvi stiklines pieno, suberkite keturias česnakų skilteles ir pavirkite apie 10 minučių. Nukoškite. Vartokite šiltą po pusę stiklinės keturis kartus per dieną. Bet ne ilgiau kaip 5 dienas!

BIČIŲ PIKIS

Kas yra bičių pikis, arba propolis? Tai geltona, tamsiai ruda arba raudonai ruda bičių darbininkių surinkta medžiaga, skirta aviliui nuo infekcijų apsaugoti. Todėl visai nenuostabu, kad žmonės nutarė pasinaudoti dūzgiančių medaus nešėjų patirtimi. Propolis ne tik saugo nuo virusų ir uždegimų, bet ir slopina skausmą, skatina audinių regeneraciją, stiprina imuninę sistemą, pasižymi antioksidantinėmis savybėmis. Ypač jis naudingas sergant angina, kitomis peršalimo ligomis. Taigi jei perkate purškiklį nuo gerklės skausmo, įsitikinkite, ar jame yra propolio!

Kaip vartoti. Bičių pikio preparatų galima įsigyti vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse, pas ūkininkus. Gaminamas propolio aliejus, ekstraktas, žiedadulkių tabletės su propoliu ir kiti produktai. Aliejiniu ekstraktu gydomos odos ir grybelinės ligos, sloga – juo tepant nosies landas, kosulys – skysčiu skalaujant burną. Spiritinis tirpalas (ekstraktas) naudojamas sergant angina, faringitu, periodontitu. Kapsulės rekomenduojamos norint stiprinti imuninę sistemą, saugantis nuo įvairių ligų (gerti po 2 kasdien).

KRIENAS

Lietuvoje auga tik viena krienų rūšis – valgomasis krienas. Ir nors tautiečiai vis dažniau peršalimo ligų sezonu renkasi valgyti imbierą, kuris savybėmis prilygsta krienui, patartina rinktis mūsų krašte augančią daržovę. Kuo ji ypatinga? Kriene vitamino C kelis kartus daugiau nei citrinoje. Gana aitraus skonio daržovė turi antibakterinių savybių, todėl ypač tinka naudoti sergant įvairiomis bakterinėmis ar virusinėmis ligomis.

Vis dėlto krienų padauginti, kaip ir česnakų ar svogūnų, negalima, nes eteriniai aliejai stipriai apkrauna kepenis.

Kaip vartoti. Iš sviesto ir tarkuotų krienų galima pasigaminti ypač puikią antibakterinę užtepėlę. Ją vartokite profilaktiškai ar susirgę. Pakanka šaukšto šios aitrios tarkuotos daržovės kasdien – ir padėsite organizmui apsisaugoti nuo puolančių virusų. Žinoma, geriausiai plastikine trintuve tarkuoti šviežią daržovę ir iškart vartoti, nes laikant šaldytuve šio vaisto iš gamtos veiksmingumas mažėja.

Krienas / „Scanpix“ nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 mitai apie gripą ir jo gydymą