Ant ratų gyvenantis vandens sporto entuziastas Darius Daraška dalijasi pigaus keliavimo patarimais

Dariaus Daraškos kelionių kemperiu akimirkos
Dariaus Daraškos kelionių kemperiu akimirkos
Šaltinis: Žmonės
2018-11-13 12:07
AA

Vieną dieną imti ir susikrauti tiek daiktų, kiek telpa į lagaminą, pasiimti geriausią draugą, sėsti į kemperį ir iškeliauti, kur akys mato. Skamba kaip daugelio svajonė, dvelkianti laisve, nuotykiais ir nepriklausomybe. Tik atrodo, kad ne viskas taip paprasta. Bet žmonės taip gyvena. Vienas tokių – „MANANA“ vandens ir pramogų stovyklų organizatorius Darius Daraška. Ne kartą išbandęs tokį gyvenimo būdą šiandien jis pakeliui į Ispaniją ir dalijasi patarimais su norinčiais atrasti laisvę.

Kada įsigijote pirmąjį kemperį? Kiek ir kur su juo nukeliavote?

Pirmą namą ant ratų įsigijome 2016 m. pavasarį, kai pradėjome galvoti, kur apsistoti Nidoje visai vasarai. Pagalvojome, kad gyventi kemperyje ant marių kranto bus ne tik pigiau, bet ir įdomiau.

Kaip tyčia draugas buriuotojas pasiūlė pirkti jo seną, bet gerą kemperį – 1989 m. Peugeot J5. Taigi, pirma nedidelė kelionė buvo Kaunas – Nida. Eilėje prie kelto supratome, kad nebeveikia starteris (padėjo senas geras užstūmimo metodas), o prie pat Nidos pametėme ir duslintuvą (šypsosi).

Pirma rimta kelionė šiam kemperiui buvo Lietuva – Ispanija (3200 km). Žinoma, prieš šį žygį paruošėme kemperį kur kas rimčiau ir pasiekėme savo tikslą be jokių rimtų gedimų.

Kaip apskritai sugalvojote leistis į pirmą kelionę su kemperiu? Kas įkvėpė?

Į keliones kemperiu važinėjau jau vaikystėje, kai lankiau sportinio buriavimo užsiėmimus ir keliaudavome į varžybas kitose šalyse. Tad šis keliavimo/gyvenimo būdas man jau pažįstamas ir tinkamas.

Tikrai ne paskutinėje vietoje yra „Pinterest“ ar „Instagram“ vaizdai, kuriuose dažnai matome idealizuotas „vanlife“ nuotraukas, bet tikrasis įkvėpimas yra mintis, jog neišleidžiant daug pinigų gali būti bet kurioje ratais pasiekiamoje vietoje. Taigi, išbandžius kemperį Lietuvoje, 2017 m. su visa įgula (aš ir 5 draugai) išvažiavome į Ispaniją.

Į Ispaniją leidžiatės antrą kartą. Ar keliaujate su tuo pačiu kemperiu?

Senąjį pardavėm mielai ispanų porelei, o sau nusipirkome labai panašų, tik šiek tiek naujesnį ir patogesnį ilgoms kelionėms. Su juo ir keliaujame!

O kaip pasiruošti pirmai kelionei kemperiu?

Svarbiausia įsitikinti, kad kemperis techniškai tvarkingas. Pirmas iššūkis – rasti autoservisus, kur tilptų įvažiuoti 3 metrų aukščio namas ir kurie iš viso apsiimtų apžiūrėti ir taisyti kemperį.

Geriausia šiam reikalui kreiptis į specializuotus kemperių autoservisus, tačiau jų nėra daug, tad gali tekti ilgai laukti ir vežti kemperį į kitą miestą.

Taip pat svarbu įsitikinti, ar tvarkingai veikia visa salono įranga – elektros, dujų ir vandens sistemos.

Prieš ilgesnę kelionę rekomenduojame pabandyti pakeliauti trumpais atstumais Lietuvoje – kartais techniniai trūkumai pasimato tik nuriedėjus kelis šimtus kilometrų, o juos pataisyti savo šalyje bus paprasčiau ir pigiau. Taip pat priprasite prie kemperio vairavimo ir didelių gabaritų.

Ruošiantis kelionei svarbu suplanuoti mašrutą ir nuspręsti, kur apsistosite:

  • kempingas (stovėjimas mokamas, tačiau galima pasipildyti vandens, išpilti nuotekas, naudotis elektros srove bei užtikrinamas kemperio saugumas)
  • paprastos stovėjimo aikštelės (galima internete paieškoti nemokamų, gera programėlė yra park4night šiam reikalui)
  • sustojimas gamtoje (praktiškai bet kur, kur sustotumėte su automobiliu)

Savo kelionėse, jei tik yra galimybė, apsistojame gamtoje arba nemokamose stovėjimo aikštelėse, todėl pasirūpinome, kad kemperis būtų visiškai autonomiškas: akumuliatoriai pasikrauna ne tik važiuojant, bet ir saulės baterijų pagalba, turime elektros keitiklį iš 12 v į 220 v (pasikrauname kompiuterius ir pan.), o visa kita įranga – radiatorius, vandens boileris ir net šaldytuvas veikia dujų pagalba.

Rekomenduojame neprikrauti kemperio sunkiais daiktais, bet patys tuo pasigirti negalime, nes vežame visą buriavimo, kaitavimo ir irklenčių įrangą, du dviračius bei motociklą. Kuo mažiau svorio ir oro pasipriešinimo – tuo greičiau ir pigiau rieda kemperis! Tačiau jeigu tenka susikrauti visų sezonų rūbus, batus ir virtuvės kombainus – paskirstykite krovinio svorį tolygiai ir jokiu būdu nesukraukite visko į kemperio galą.

Keliaujant tolimesnius atstumus nepamirškite atsarginio rato (geriausia – dviejų), tepalo, aušinimo skysčio ir kitų priemonių/įrankių, kuriais galėsit pašalinti smulkius gedimus patys. Jeigu norite keliauti dar ramiau – įsigykite draudimą.

Ar kelionės metu pasitaiko netikėtų situacijų?

Žinoma! Netikėtai gali sprogti padanga, dingti elektra, dujos ar vanduo, bet čia tikriausiai ne iš smagiųjų. Geriausia nenuspėjama dalis, kad sutinki įvairių žmonių, keliaujančių su namais ant ratų. Taip gali gimti naujos draugystės, nuotykiai ir neplanuoti kelionų maršrutai.

Grįžtant prie ne itin smagių netikėtumų – reikia suprasti, jog kiekvienoje šalyje yra ilgapirščių, kurie suvokia, jog visi tavo namai yra šiame namelyje ant ratų. Todėl, norint išvengti šių nemaloniai netikėtų situacijų, siūlome adekvačiai įvertint kiekvieną apsistojimą ir išeinant automobilį kruopščiai rakinti. Mes kartais net paliekame įjungtą šviesą, kad atrodytų, jog kažkas yra namie.

Kaip keliaujant kemperiu atrodo jūsų buitis?

Jei reiktų įvardint vienu žodžiu – vasarnamis. Visko yra nedaug (ervdės, patogumų, prabangos), bet kartu labai jauku. Įprastame kemperyje rasite ir tualetą, ir dušą, ir dujinę viryklę, ir bent kelias lovas, todėl šie procesai vyksta taip pat, kaip namuose. Tik viskam reikia trupučio ekstra. Tarkime, atsikėlus mums reikia pasikloti ir susidėti lovą, nes iš jos pasidaro stalas, prie kurio mes pusryčiaujame. O prieš einant į dušą reikia apie tai pagalvoti iš anksto ir įjungti boilerį, kad būtų karšto vandens. Tokios tos smulkmenos, kurias mainaiį laisvę judėti ir gyventi bet kur.

Kokius galėtumėt duot patarimus tiems, kurie sugalvoja keliauti kemperiu į tolimesnę kelionę?

Važiuokite! Jei jau kirba mintis, vadinasi, turite pabandyti. Sunku punktais įvardyti konkrečius veiksmus, bet jei kemperis techniškai tvarkingas, keliautojai pasiryžę patirti nuotykių ir aplankyt naujų vietų – viskas nuspręsta. Turite leistis į kelionę. 

Dariaus Daraškos kelionių kemperiu akimirkos (9 nuotr.)
+3