Amsterdame gyvenanti lietuvė į gimtinę patraukė su ją užvaldžiusia aistra: visiems turi, ką pasakyti

Milda Varnauskaitė / Asmeninio archyvo ir Bras De Bauwer nuotr.
Milda Varnauskaitė / Asmeninio archyvo ir Bras De Bauwer nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-05-07 17:35
AA

Nuo ko prasideda gera istorija? Pirmiausia jai reikalingas pasakotojas! Šiuolaikinio pasakojimo profesionalė Milda Varnauskaitė (30), gyvenanti Amsterdame, sako, jog „Storytelling“ aistra ji užsikrėtė po apsilankymo „Mezrab Storytelling“ dirbtuvėse Olandijoje. Po mokslų išnaršiusi gražiausius pasaulio kampelius ji nusprendė, kad metas pasakojimo meno pamokyti ir lietuvius.

Gegužės 18-20 dienomis „Baltic Storytelling“ festivalyje, Vilniaus „Menų spaustuvėje“ pasirodys tokie menininkai, kaip Peteris Chandas, Sahandas Sahebdivani, Shonaleigh Cumbers ir kiti.

„Peteris Chandas pasakoja autentiškas Pundžabo regiono Indijoje istorijas, kasmet važiuoja ten jų rinkti. Labai geras pasakotojas, nes apie senas tradicijas sugeba papasakoti taip, jog ryšį su istorijomis atranda ir šiuolaikinis žmogus,“ – teigia pasakojimo centro įsteigėja ir festivalio organizatorė Milda.

Anot lietuvės, geras pasakotojas visuomet yra atviras auditorijai, pasauliui, kuris jį supa, laikmečiui, jo aktualijoms.

Į festivalį atvyksta ir vienas iš „Mezrab Cultural Cetre“ įkūrėjų, iraniečių kilmės olandų pasakotojas Sahandas Sahebdivani. Jis daro didžiulę įtaką šiuolaikiniam pasakojimo menui.

Sahandas Sahebdivani kartu su kitu pasakotoju Raphaeliu Rodanu labai remia asmeninių istorijų įtraukimą į šiuolaikinį pasakojimo meną, jie jungia senąsias istorijas su asmeninėmis, taip pat naikina ribą tarp teatro ir istorijos pasakojimo.

Pasakojimo meno atgimimas ir perėjimas į profesionaliuosius scenos menus prasidėjo Didžiojoje Britanijoje, 8-ajame dešimtmetyje, kai pasakojimo menas ėmė sklisti per bibliotekas, kultūros centrus, teatrus, jungtis su kitais menais.

Lietuva bei kone visos buvusio Rytų bloko šalys tokio atgimimo neišgyveno.

„Mūsų pasakojimo tradicija nutrūko ir nepatyrė atsišviežinimo, tradicijos pergalvojimo. Pasakojimų vakarai vyksta, bet jie vykdomi kaip senovės gyvenimo, kurio jau nebėra, imitavimas, siekiant atkartoti nutrūkusią tradiciją, bet ne ją padaryti gyvą, kintančią, atspindinčią gyvenimą čia ir dabar, koks ir yra šiuolaikinis menas apskritai,“ – įsitikinusi Milda Varnauskaitė.

Kita į Lietuvą atvykstanti pasakotoja – Shonaleigh Cumbers – anot Mildos, taip pat yra fantastiška pasakotoja, savo galvoje sauganti virš 2000 istorijų. Ji save įvardija, kaip paskutinę Europos Drut'sylą, žydiškosios pasakojamosios tradicijos tęsėją. Ji kaip ir Peteris Chandas pasakoja senas istorijas, bet taip, kad jos suskamba dabartyje.

Milda Varanauskaitė visus kviečia pasiklausyti neįtikėtinų istorijų iš viso pasaulio. Ji sako, kad laikas išmokti meno, padėsiančio įvairiose gyvenimo sferose.