Amerikoje metus dirbęs iliuzionistas Rokas Bernatonis: „Jaučiausi tarsi patekęs į serialą“

Rokas Bernatonis/ Vytauto Dranginio nuotr.
Rokas Bernatonis/ Vytauto Dranginio nuotr.
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: „Žmonės“
2019-11-02 15:56
AA

„Labai norėčiau, kad tai, ką patyriau Amerikoje, pajustų kiekvienas“, – sako svajonių šalyje metus gyvenęs ir dirbęs iliuzionistas Rokas Bernatonis (27). Neseniai jis grįžo namo.

Kokie vėjai buvo nubloškę į kitą Atlanto pusę?

Pajutau, kad Lietuvoje trūksta iššūkių, viskas tapo vienoda: renginiai – panašūs, juose sukasi tie patys žmonės. Pradėjau negerai jaustis, toks tingulys apėmė, nustojau tobulėti. Nusprendžiau prisigalvoti iššūkių – atsidurti tokioje aplinkoje, kur kam nors ką nors reikėtų įrodyti. Su drauge nusipirkome bilietus ir praėjusių metų rugpjūtį išlėkėme į Jungtines Amerikos Valstijas. Žinoma, į gražųjį Las Vegasą – pasaulio magijos sostinę. 

Ten esi buvęs ne kartą – žinojai, kad nepražūsi?

Amerikoje esu viešėjęs ne sykį, ten skrendu į kokius nors magijos kursus ar pažiūrėti šou, paieškoti inspiracijų, tiesiog pasibastyti. Tai, kas įdomu, visada norisi pamatyti iš arti, pačiam patirti.

Ten skristi savaitei dėl kokio nors projekto – viena. Tačiau visai kas kita, kai nori pagyventi ilgiau ir konkrečių pasiūlymų neturi, – tada visa tai tenka susikurti.

Prieš gerus metus, vasaros pabaigoje, palikę Lietuvą Amerikoje patekome į tikrą karštį. Tad pirmą savaitę tik mirkome baseine ir fotografavomės. O paskui pradėjau ieškoti darbo: kur tik galėjau, pasakojau apie save, dairiausi galimybių, mezgiau ryšius su renginių organizatoriais, vaikščiojau į barus rodyti triukų – dariau viską, kad tik pavyktų užsikabinti.

Tai nebuvo paprasta. Man padėjo vienas, paskui – kitas agentas. Po kelių mėnesių su vienu viešbučiu pasirašiau sutartį: kas savaitę svečiams rengiau magijos šou. Mane pradėjo kviesti į visokius renginius – pristatymus, teatrą. Atsirado pasirodymų įvairiose Amerikos vietose: savo šou rengiau ir mažuose miesteliuose, ir dideliuose miestuose. Dėl to per savaitę bent vieną kartą skrisdavau arba keliaudavau automobiliu.

Amerikoje labai patiko dirbti renginiuose, į kuriuos šiaip nepatektum. Ypač įsiminė labdaros vakaras, skirtas statomai miestelio bažnyčiai paremti. Mane jo rengėjams pasiūlė kolega magas, negalėjęs ten dalyvauti. Į šventę susirinko daugiau kaip trys šimtai be galo turtingų žmonių. Aš – paprastas žmogus. Galvojau, kaip neparodyti, kad esu priblokštas supančios prabangos. Jiems surengiau keturiasdešimties minučių pasirodymą. Buvo įspūdinga dirbti Amerikos elitui. Jaučiausi tarsi patekęs į serialą.

Rokas Bernatonis/ Vytauto Dranginio nuotr.
Rokas Bernatonis/ Vytauto Dranginio nuotr.

Kiek apie Roką iš Lietuvos žino kolegos iš Amerikos, kitų šalių?

Mūsų darbe kolegos žino, jei darai ką nors įdomesnio. Iliuzionistų pasaulio bendruomenė man primena Vilnių, kur visi pažįstami. Turiu nemažai patirties dirbti dideliuose renginiuose – tokių žmonių nėra labai daug. Matyt, todėl mane susirado iliuzionisto Shino Limo vadybininkas. Limas yra „Amerikos talentų“ ir šou, kuriame rungėsi kelerių metų šio televizijos projekto nugalėtojai, čempionas. Jis norėjo, kad padėčiau rengtis soliniam pasirodymui istorinio Las Vegaso viešbučio „Mirage“ teatre, kuriame telpa pusantro tūkstančio žiūrovų. Man tai – labai didelis įvertinimas. Buvau vienas iš penkiolikos žmonių, kurie darė viską, kad tas pasirodymas būtų išties stebuklingas. Aš su kolega buvau atsakingas už magijos triukų režisūrą.

Rokas Bernatonis/ Vytauto Dranginio nuotr.

Tuomet kodėl grįžai?

Ten būdamas pradėjau galvoti, kad gal jau būtų laikas pradėti gyventi sėsliau: kurti šeimą, pirkti būstą. To daryti Amerikoje nenorėčiau. Ten dirbti – nerealu, bet nežinau, ar patiktų auginti vaikus, nuolatos gyventi.

Supratau, kad daugelis dalykų priklauso ne nuo aplinkos, o nuo tavęs paties. Dažnas manome, kad kažkur yra nuostabi šalis, kur gyventi tikrai lengviau, nebūtų problemų. Tačiau visur – savos bėdos, kai pagyveni, pamatai, kad dažnai – baisesnės už mūsiškes. Ten ilgiau pabuvęs pamačiau, kad amerikiečiai irgi verkia.

Tačiau faktas, kad Amerikoje uždirbti milijoną lengviau nei Lietuvoje. Aš grįžau, bet ta šalis nepaleidžia: po mėnesio skrisiu į savo pasirodymus Čikagoje, sausį laukia televizijos laida Los Andžele, kovą – kitas televizijos pasirodymas Las Vegase. Mano reikalai ten įsisuko, o trumpai viešint ta šalis – gražiausia. Nors kas žino – gal kada nors vėl norėsiu ten pabūti ilgiau.

Anksčiau garsėjai kaip triukų su kortomis virtuozas, kas dabar yra vizitinė tavo pasirodymų kortelė?

Kortos nedingo, esu pasiekęs su jomis susijusius du Guinnesso rekordus. Tačiau dabar mano pasirodymuose daugiau komedijos žanro. Na, ir labai mėgstu pradanginti žiūrovų daiktus – telefonus, laikrodžius.