Amerika atsisveikina su R.B.Ginsburg – pasaulyje garbinama teisėja pašarvota ypatingoje vietoje

Ruth Bader Ginsburg laidotuvės / SCANPIX nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2020-09-25 16:13
Oficialiam atsisveikinimui su velione Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg artėjant prie pabaigos, ji tapo pirmąja valstybės tarnautoja moterimi Amerikos istorijoje, šarvojama JAV Kapitolijuje.

R.B.Ginsburg, kuri mirė praėjusią savaitę eidama 88 metus, taip pat tapo pirmąja ten šarvojama žydų kilmės amerikiete ir antrąja Aukščiausiojo Teismo teisėja. Pirmasis, buvęs Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Williamas Howardas Taftas taip pat buvo JAV prezidentas.

Karstas su R.B.Ginsburg palaikais penktadienį buvo atvežtas į Kapitolijaus Skulptūrų salę, kur vyko privati atsisveikinimo su velione ceremonijoje. Joje dalyvavo R.B.Ginsburg artimieji ir įstatymų leidėjai. Ceremonijoje skambėjo muzikos kūriniai, atliekami vienos mėgstamiausių R.B.Ginsburg operos solisčių mecosoprano Denyce Graves. Į atsisveikinimą planavo atvykti demokratų kandidatas į prezidentus Joe Bidenas su sutuoktine Jill.

Senato Rūmų nariai, kurie nebuvo pakviesti į ceremoniją dėl su koronaviruso pandemija susijusio dalyvių skaičiaus apribojimo, turėjo galimybę atiduoti paskutinę pagarbą velionei prieš tai, kai popietę karstas su motociklininkų palyda buvo išvežtas iš Kapitolijaus.

Garbė būti pašarvotam Kapitolijuje buvo suteikta tik kelioms dešimtims asmenų, dažniausiai – prezidentams,  viceprezidentams ir Kongreso nariams. Pastarąjį kartą ten šarvojamas buvo liepą miręs Atstovų Rūmų narys Johnas Lewisas, buvęs kovotojas už pilietines teises.

Ruth Bader Ginsburg laidotuvės / SCANPIX nuotr.
Ruth Bader Ginsburg laidotuvės / SCANPIX nuotr.

Pirmasis rūmuose buvo pašarvotas 1852 metais miręs Atstovų Rūmų pirmininkas, Kentukio atstovas Henry Clay. Tokia garbė buvo suteikta ir pilietinių teisių aktyvistei Rosai Parks 2005 metais. Ji buvo vienintelė moteris ne valstybės tarnautoja, kada nors pašarvota Kapitolijuje.

Dvi dienas karstas su R.B.Ginsburg palaikais išbuvo Aukščiausiajame Teisme, kur atiduoti paskutinę pagarbą teisėjai atėjo tūkstančiai žmonių, įskaitant ketvirtadienį atvykusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą su sutuoktine Melania. 

Prieš D.Trumpą nusistatę protestuotojai gatvėje skandavo „Neišrinkim jo“, „Gerbk jos norą“ – turėdami galvoje R.B.Ginsburg pareikštą norą, kad jos įpėdinis nebūtų paskirtas, kol nebus prisaikdintas naujas prezidentas.

Nepaisant R.B.Ginsburg prašymo ir Demokratų partijos prieštaravimų, valstybės vadovas skuba įgyvendinti planus iki rinkimų užpildyti vietą teisme, kur R.B.Ginsburg tarnavo 27 metus, ir jos įpėdinį žada paskelbti šeštadienį.

R.B.Ginsburg, antroji JAV Aukščiausiojo Teismo teisėja moteris, bus palaidota kitą savaitę Arlingtono nacionalinėse kapinėse greta 2010 metais mirusio jos vyro Martino.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai