Algirdas ir Remigijus Gataveckai: „Pilietiškas žmogus turi saugoti ir artimą, ir svetimą“

Broliai Gataveckai
Broliai Gataveckai
Šaltinis: Žmonės
2019-04-11 11:58
AA

Skubantis žmogus, gatvėje ištiesęs ranką nukritusiai mergaitei. Praeivis, stabtelėjęs prie vienas kitą užgauliojančių vaikų. Kaimynė, padėjusi senyvo amžiaus močiutei užlipti laiptais. Mažos, kasdienės istorijos įrodo – kaimynai, praeiviai, nepažįstami žmonės gali tapti kiekvieno iš mūsų herojais. Socialinė iniciatyva „Pasibelsk” kviečia pasidalinti kasdienėmis neabejingumo istorijomis, nes, kaip tikina Algirdas ir Remigijus Gataveckai, „niekada negali žinoti, kada tau gali prireikti pagalbos.“

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 m. buvo užregistruoti daugiau nei 41 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, iš kurių 9,5 tūkst. atvejų buvo pripažinti nusikalstama veikla. Nors skaičiai kasmet mažėja, nusikaltimai artimoje aplinkoje vis dar sudaro 17,8 proc. visų 2018 m. užregistruotų nusikaltimų. Greitųjų tarnybų dėka į pranešimus apie smurto atvejus reaguojama itin atsakingai, todėl menininkai ir socialiniai aktyvistai Algirdas ir Remigijus Gataveckai yra įsitikinę – girdimas smurtas ar pagalbos šauksmas tampa kiekvieno mūsų atsakomybe.

Išskirtiniu, socialinę žinią skleidžiančiu menu atkreipiantys visuomenės dėmesį broliai Gataveckai gali papasakoti įvairių istorijų, nuo patirčių gyvenant vaikų namuose iki Lietuvos Respublikos Prezidentės įteikto ordino „Už nuopelnus Lietuvai“. Pozityvumu spinduliuojantys Algirdas ir Remigijus įkvepia savo pačių kasdienėmis istorijomis – apie tai, kaip padėjo kaimynystėje gyvenančiai senyvo amžiaus močiutei, laiptinę supainiojusiam apsvaigusiam žmogui, net ir jaunuolių porai, besiginčijančiai gatvėje pakeliui į paskaitas. „Tikrai negalvokit, kad mes išsigalvojam“, juokiasi broliai.

Padėti kitiems, tvirtina Algirdas Gataveckas, „yra kiekvieno mūsų reikalas, mes esame Lietuvos piliečiai, turime savo pilietybę, tautybę, ir pilietiškas žmogus, kultūringas žmogus turi saugoti ne tik artimą, bet ir svetimą, ne tik savo tautybės žmogų, bet ir kitos tautybės žmogų.“

Viena netikėtų istorijų nutiko vasarą, kuomet Algirdą pažadino keistas beldimas į langą. Istoriją žiūrėkite vaizdo įraše.

„Buvo vasara, gražus oras, galvojau, gal kažkas dirba, tvarko radiatorius, gal keičia kažką“, pasakoja Algirdas, „nelabai kreipiau dėmesio, bet mane prikėlė kai ji į langą pradėjo barškinti puodeliu antrame aukšte.“ Supratęs, kad beldžiasi apačioje gyvenanti kaimynė, Algirdas nusileido iš savo buto trečiame aukšte prie jos durų, tačiau niekas jų neatidarė. „Pradėjau belstis pas kaimynę į duris, ir išgirdau, kaip ji rėkia pamagite rusiškai,“ suprasdamas, kad kaimynė negali atidaryti durų, Algirdas iškvietė greitąją pagalbą.

„Žinojau, kad kaimynė turi tos močiutės dukters kontaktus,“ pasakoja Algirdas, „aš sakau, čia tokia situacija, paskambinkit, mačiau, kad močiutę išvežė greitoji.“ Labiausiai broliams įstrigo greta gyvenančios kaimynės reakcija – „ji paskui pasakė, tu matai, kaip čia būna, aš tai girdėjau, kad barškinasi, bet galvojau, kad sena moteris, gal jai negerai galvoje kažkas tai ir panašiai, bet tu matai, iš tikrųjų, tu labai šaunuolis, iškvietei.“ Vėliau broliai sužinojo, kad močiutė iškrito iš lovos ir susilaužė koją.

Socialinė iniciatyva „Pasibelsk“ kviečia dalintis neabejingumo istorijomis – apie suteiktą pagalbą kaimynui ar praeiviui, artimam ar nepažįstamam žmogui. Net ir pats paprasčiausias žingsnis gali įkvėpti kitus ir iniciatyva „Pasibelsk“ nori tuo pasidalinti su visuomene. Iniciatyva kviečia nebūti abejingiems ir reaguoti į nerimą keliančius veiksmus ar įtarimus apie smurtą – vienas paprastas veiksmas ar atkreiptas dėmesys gali pakeisti labai daug.

Istorijas kviečiame siųsti info@pasibelsk.lt arba žinute Pasibelsk Facebook paskyrai.