Alfas Ivanauskas: „Aš už kūrybiškas taisykles“

Alfas Ivanauskas/„ŽMONĖSfoto“ ir asmeninio albumo nuotr.
Alfas Ivanauskas/„ŽMONĖSfoto“ ir asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2018-12-23 11:58
AA

Maistas Alfo Ivanausko, VMG idėjinio lyderio, gyvenime užima tikriausiai daugiau vietos nei bet kurio iš mūsų. Visiems mums valgyti reikia, kad išgyventume. O Alfui Ivanauskui maistas – dar ir darbo, kūrybos bei saviraiškos priemonė. Jis rengia įspūdingus, pasaulio mastu įvertintus kulinarinius leidinius, daro išskirtines maisto nuotraukas, kuria originalius restoranų meniu. Šiais laikais madinga frazė „sveikas gyvenimo būdas“. „Deja, pamirštame, kad sveikai gyventi reiškia valgyti ne tik špinatus, grikius ar kitą „supermaistą“, – sako jis.

Močiutės blynai

Požiūris į maistą ir įpročių formavimas, Alfo Ivanausko nuomone, yra svarbiausi dalykai. Pasaulyje vis garsiau kalbama apie ortoreksiją, kai žmonės paniškai pradeda bijoti valgyti bet ką ir renkasi tik tai, ką laiko sveiku, ekologišku ir natūraliu maistu.

„Taip pamirštame, kad maistas yra malonumas, viena iš bendravimo ir pasaulio pažinimo priemonių. Įsivaizduokite, atvažiuoja vaikas pas močiutę. Ši jam su meile kepa blynus, kurie galbūt neatitinka visų sveikatai palankaus maisto standartų. Tačiau anūkas jaučia, kad maistas paruoštas su meile, jaučia jam skirtą dėmesį ir laiką. Patiekalas tampa ir bendravimo priemone, juk jo mums reikia ne tik pasiso-tinti“, – sako Alfas Ivanauskas.

Alfas Ivanauskas/„ŽMONĖSfoto“ ir asmeninio albumo nuotr.

Paragauti pasaulio

Daugiau nei šešis mėnesius per metus ne Lietuvoje praleidžiantis Alfas Ivanauskas pabrėžia, kad maistas yra ir būdas pažinti pasaulį. „Keliaujant maistas yra viena iš priemonių šaliai ir jos kultūrai pažinti. Tai – galimybė praplėsti vaiko akiratį, požiūrį į maistą, pripratinti jį prie maisto įvairovės“, – sako knygų ir žurnalų leidėjas.

Jis dalijasi patirtimi, kaip padėti vaikams atrasti pasaulį net nekeliaujant.

„Turime vaikams pasakyti, ką galima valgyti dažniau, o ką – rečiau, bet negalime uždrausti jiems pažinti pasaulio. Vaikams, kaip ir suaugusiesiems, reikia duonos ir žaidimų. Kartais norint, kad pradėtų valgyti, reikia vaiką su patiekalu supažindinti žaidimo forma, pavyzdžiui, galite išbandyti aklas degustacijas, kūrybiškas maisto gamybos pamokas ar net valgomas šaškes“, – pasakoja Alfas Ivanauskas.

Jo nuomone, tokie žaidimai gali būti perkelti ir į mokyklas, pavyzdžiui, per geografijos ar istorijos pamokas vaikai gali ne tik sužinoti istorinius faktus, bet ir paragauti prancūzų, indų ar kinų virtuvės. Alfas Ivanauskas sutinka, kad tai nėra paprasta įgyvendinti iš karto, bet svarbiausia – žinoti siekį, tai padeda nustatyti judėjimo kryptį.

Alfas Ivanauskas/Organizatorių nuotr.

Maistas mokyklose

Kulinaras Alfas Ivanauskas pritaria naujajai maitinimo mokyklose tvarkai, nes ji skatina mus visus dar kartą susimąstyti, ką vaikai valgo mokyklose. Tačiau būtina atskirti taisykles, galiojančias mokyklose ir darželiuose, gydymo įstaigose ir restoranuose, nuo namų virtuvės. Namuose mes valgome ne kaip restorane, o ir mokyklos valgykloje maistas negali būti kaip namie. Visur yra savos taisyklės palaikant tam tikrą tvarką, nes be tvarkos būtų anarchija.

„Džiaugiuosi, kad keičiantis kartoms keičiama ir maitinimo mokyklose sistema. Žinoma, tobulėti visada yra kur, bet mes ir buriame profesionalų komandą, kad galėtume pasidalyti savo kūrybiškumu diegiant naujas taisykles.

Man pačiam svarbu, kad vaikai kuo daugiau žinotų apie sveikus maisto ingredientus ir mokėtų atsirinkti, pasirinkti bei kūrybiškai juos vartoti. Nes tikslas yra ne drausti, o išmokyti pajusti saiką, skonį ir išugdyti tinkamus įpročius. Juk vaikams, kaip ir suaugusiesiems, reikia istorijų, legendų, kitaip tariant, netikėtos reklamos, kuri galėtų paskatinti pamėgti maistą, iki tol ne itin mėgtą. Todėl siūlau skirtingose pamokose diegti tam tikrus su maistu susijusius dalykus. Pavyzdžiui, kūno kultūros pamokose mokytojas galėtų palyginti, kiek reikėtų nubėgti norint sudeginti iš ledų gautą energiją, o kiek – iš banano. Taip nuo liepimo ir draudimų vaikams pereitume prie daug didesnį poveikį turinčio aiškinimo“, – sako jis.

Vis dėlto, grįžtant prie sveiko gyvenimo temos, nors maistas užima didelę gyvenimo dalį, didžiulę įtaką sveikam mūsų gyvenimui turi fizinis aktyvumas ir psichologinė būsena. O šiai vienas iš blogiausių dalykų yra griežti draudimai ir maisto valgymo kraštutinumai.

„Todėl siūlau ne sveikai gyventi, o sveikai žiūrėti į gyvenimą“, – šypsosi Alfas Ivanauskas.