Aleksandras Ivanauskas-Fara dėkoja donorui Vilkui, kuris prieš 20 metų paaukojo jam kraujo

Aleksandras Ivanauskas–Fara / „Lietuvos ryto“ televizijos nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Legendinės grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara prieš kelis dešimtmečius įsitikino, kokią iš tiesų didelę reikšmę turi donoro aukojamas kraujas. Muzikantas ir pats yra padovanojęs kraujo, tačiau šiemet neatlygintinos donorystės akcijoje Fara dalyvaus kitokiame amplua.

Aleksandrai, kaip prisijungsite prie Nacionalinio kraujo centro akcijos?

Šiemet prisidėsime dainomis.

O ar yra tekę aukoti kraujo neatlygintinai?

Žinoma, jaunystėje, jau prieš daug metų. Pamenu, dar kažkokį taloną maistui už tai gavau.

Ar dažnai prisidedate prie gerumo akcijų dainomis?

Taip, koncertuojame ir vaikams, ir neįgaliesiems. Vasarą važiuojame ir į neįgaliųjų vasaros stovyklą. Manau, tai normalu, nes ir mes patys kažkada galime atsidurti tokioje situacijoje, gabūt tada kažkas mums atsilygins gerumu.

Šių metų akcija aplankys net 9 miestus, kuriame bus galima išvysti ir išgirsti jus?

Koncertuosime Vilniuje, birželio 12 dieną, ketvirtadienį.

Kaip galvojate, ar pakanka informacijos apie neatlygintiną kraujo donorystę ir tokias akcijas?

Mačiau plakatų, pastebėjau akcijos reklamą ir per televiziją. Manau, kad tie, kurie yra pasiryžę tapti donorais, tikrai žino, kur ieškoti ir randa informacijos apie tai. Tačiau būna įvairiausių situacijų, juk ne visi gali aukoti kraujo.

Ar teko patirti, koks svarbus yra donoro kraujas?

Man pačiam trūko kraujo, teko laukti donoro. Tai buvo labai seniai, prieš kelis dešimtmečius, tuo metu kraujas dar buvo duodamas už atlygį. Pamenu, kad to gero žmogaus-donoro – pavardė buvo Vilkas. Seselė man tai pasakė po visos procedūros. Ačiū jam už tai.

Ką galėtumėte pasakyti tiems, kurie norėtų, bet abejoja arba bijo tapti kraujo donorais?

Nėra ko bijoti. Jeigu nesergate ir gerai jaučiatės, ateikite ir padovanokite kraujo. Juk medikai žino, kiek kraujo galima paimti nepakenkiant žmogui. Kraujui atsinaujinti žmogaus organizme yra netgi naudinga. Tik, žinoma, donoras turi būti sveikas žmogus.

Koncertuos ir legendos, ir scenos naujokai

Birželio mėnesį visas pasaulis mini Pasaulinę kraujo donorų dieną. O šiandien, birželio 12-ąją, šią šventę minėsime Lietuvoje. Šia proga Vilniuje, pačioje miesto širdyje, Kudirkos aikštėje, vyks kasmetinis renginys. Nuo 12 valandos miestiečiai ir miesto svečiai galės neatlygintinai padovanoti kraujo ir įprasminti šių metų akcijos šūkį – „Neatlygintina kraujo donorystė – ne dėl garbės, bet garbinga.“

Prie akcijos prisijungs ir dainininkė Liepa Mondeikaitė, kuri taip pat paaukos savo kraujo. Mergina žadėjo paraginti gerą darbą padaryti ir savo draugus.

Tradiciškai neatlygintinos kraujo donorystės renginys bus gausus ir muzikine programa. Specialiai šia proga po ilgos pauzės savo koncetą surengs grupė „Rondo“, taip pat pasirodys „Hiperbolė Tribute“, Julija Jegorova, Deividas Bastys, „4Roses“, Soliaris, „Kitokios“, DJ Modesthe Sound ir Arūnas Sax. Pirmą kartą visuomenei bus pristatytas ir naujas duetas „Pinfarina“.

Kas?

  • Pasaulinė kraujo donorų diena Lietuvoje švenčiama 11-ą kartą.
  • Pasaulyje ši šventė minima birželio 14 d., o Lietuvoje, dėl datų sutapimo su Vilties ir gedulo diena - birželio 12 dieną.
  • Jau šešerius metus iš eilės šiai progai skirti renginiai tradiciškai prasideda Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje. Renginių organizatorius – VšĮ Nacionalinis kraujo centras.

Kodėl?

  • Tai yra viena iš nedaugelio dienų, kuomet apie neatlygintiną kraujo donorystę kalbama tik pozityviai, apsieinama be įprastų pagalbos prašymų.
  • Renginių tikslai - padėkoti visiems neatlygintiniems kraujo donorams, sudaryti sąlygas visuomenei artimiau susipažinti su kraujo donorystės misija, be abejo – sudaryti galimybę norintiems tapti kraujo donorais ar bent sužinoti savo kraujo grupę, taip pat pabendrauti su Nacionalinio kraujo centro darbuotojais ir čia pat gauti atsakymus į rūpimus klausimus.
  • Vasaros pradžioje inicijuojamas neatlygintinos kraujo donorystės temos viešinimas, susijęs su ypač šioje srityje sudėtingu - vasaros laikotarpiu  - būtent šiuo, atostogų, metu visuose šalies miestuose kraujo donorų ženkliai sumažėja. Deja, ligos ir nelaimės neatostogauja, todėl ligoninėse besigydantiems pacientams kraujo reikia nuolat.
  • Neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą be savo edukacinės paskirties labai prisideda ir prie kraujo atsargų ruošimo vasaros laikotarpiui.

Kas svarbu?

  • Neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą atidarymo koncertas vyks  birželio 12 d., ketvirtadienį. Koncertas prasideda  apie 17.30 val. Atidaryme planuoja dalyvauti sveikatos apsaugos ministras p. Vytenis Povilas Andriukaitis. Turas suplanuotas iš viso 9-iuose Lietuvos miestuose.
  • Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinio atidarymas  įvyks birželio 13 d., penktadienį.
Skaitykite daugiau